Aktualności







Umieszczane tu informacje dotyczą obecnego roku szkolnego

Informacje o wydarzeniach z ubiegłych lat znajdują się w dziale "archiwum"


Admin & NewTeam

Podróżujemy z Klio!!!

Klasa IVa ponownie w podróży. Tym razem udalismy się 19 czerwca do Lańcuta. Wyjątkowo nie podróżowaliśmy razem. Towarzyszyli nam uczniowie z klasy IVb i V naszej szkoly oraz uczniowie ze szkoly podstawowej w Żohatynie. W przepięknym zamku lańcuckim przenieśliśmy się w odlege czasy Sarmatów i ordynatów. Poznaliśmy również historię, nie tak dla nas już strasznego, Diabla Lańcuckiego i jego diablątek. Na koniec naszej wycieczki udaliśmy się na spotkanie integracyjne do pizzerii. I tak pożegnaliśmy rok szkolny 2009/2010.


FOTO -GP TEXT - GP




Dzień Dziecka

Dnia 1 czerwca w budynku GoK-u odbyła się impreza z okazji Dnia Dziecka. W imprezie tej uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły jak i nauczyciele. Każda z klas prezentowała piosenki turystyczne oraz odbył się koncert zespołu "Granda".Ponadto uczniowie mogli zaprezentować swój talent taneczny występując na estradzie sali widowiskowej.Imprezie towarzyszylła miła atmosfera i każdy z uczniów był zadowolony gdyż nie byo w tym dniu zajęć lekcyjnych:)[Zobacz video]

FOTO -TEAM3RD TEXT - TEAM3RD




„Śladami majora Hubala …i prehistorii

W dniach 29-30 maja 2010 roku uczniowie klas IV-VI ruszyli w daleką podróż, aby bliżej poznać losy ich Patrona. Zmierzając do miejsc związanych z mjr. Henrykiem Dobrzańskim poznali również najdawniejsze dzieje człowieka.
Na początku zwiedziliśmy Sandomierz, i to bardzo gruntownie :) - od podziemi przez rynek aż po Basztę Opatowską. Następnie udaliśmy się do kopalni krzemienia w Krzemionce, gdzie poznaliśmy życie ludzi z epoki neolitu. Wiedzę tę uzupełniliśmy w Bałtowie. Poza tym spacerowaliśmy wśród jurajskich dinozaurów oraz odbyliśmy safari wśród żywych zwierząt z całego świata. Ah!... któż zapomni panią strusiową :)
Realizując główny cel podróży wzięliśmy udział w XVIII pieszym rajdzie przez Puszczę Pilecką szlakiem majora Henryka Dobrzańskiego - niespelna 10km:). Za trud, jego uczestnicy otrzymali pamiątkowe odznaki i legitymacje, które osobiście wręczyla uczniom Pani Halina Kaftan - prezes opoczyńskiego PTTK. Przede wszystkim jednak uczniowie uczestniczyli w ogólnopolskich obchodach 70. rocznicy śmierci mjr Henryka Dobrzańskiego w Anielinie. Odbywaly się one przy szańcu upamietniającym miejsce, gdzie 30 kwietnia 1940 roku polegl "Hubal". Uczniowie naszej szkoly w tym tak dla nich ważnym miejscu zlozyli kwiaty i znicze. Byla to niezapomniana lekcja patriotyzmu.

FOTO -TEAM3RD TEXT - GP




Dzień Europejski

28 maja miał miejsce w naszej szkole I Dzień Europejski. W jego organizacje zaangażowali się prawie wszyscy uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz szkoły średniej. W tym wyjątkowym dniu przesiąknięci byliśmy ideałami jednoczącej się Europy: tolerancją, współpracą i równością. W ramach obchodów dnia europejskiego odbyła się uroczysta akademia, która ukazała dzieje Europy od mitów greckich do czasów nam współczesnych oraz rewia państwa Unii Europejskiej, która przybliżyła uczniom kraje i narody tworzące zjednoczoną Europę. Poza tym uczniowie „ubarwili” szkołę swoimi kolorowymi kreacjami, które symbolizowały flagi państw wchodzących w skład Unii Europejskiej. Rozdano również nagrody dla zwycięzców I Szkolnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej, który odbył się 17 maja. W kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej zwyciężył Przemek Jabłecki, a w kategorii klas ponadgimnazjalnych Małgorzata Szybiak.

FOTO -TEAM3RD TEXT - GP




Wyniki konkursu

W dniu 26 maja w naszej szkole nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu artystycznego.Uczniowie otrzymali liczne nagrody,dyplomy i wyróżnienia za swoje dzieła, które wykonali z odpadów znalezionych na terenie Birczy.Konkurs ten miał z zadanie zachęcić młodzież do segregowania śmieci zagrażających naszemu środowisku a zorganizowany został z inicjatywy uczennic naszego Liceum.

FOTO -TEAM3RD TEXT - TEAM3RD




Wycieczka do Warszawy

21 maja 2010 r uczniowie Liceum Ogólnokształcącego odwiedzili Warszawę. Nasza grupa liczyła dwudziestu trzech uczniów. Opiekunami były nauczycielki: p. Honorata Pinkowicz i p. Małgorzata Pacławska. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Sejmu RP. Naszym przewodnikiem był pan poseł Piotr Tomański. Przyglądaliśmy się obradom sejmu, podziwialiśmy salę kolumnową, kaplicę sejmową oraz salę posiedzeń senatu. Dzięki wizycie w parlamencie polskim mogliśmy wzmocnić swoje postawy obywatelskie i patriotyczne. Pogłębiliśmy swoją wiedzę na temat pracy sejmu oraz posłów i senatorów. Zwiedzaliśmy również Muzeum Powstania Warszawskiego- była to cenna lekcja historii. Mieliśmy możliwość podziwiać Starówkę, Łazienki oraz Pałac w Wilanowie. Wielu z nas pierwszy raz było w stolicy, dlatego też wyjazd ten na długo utkwi w naszej pamięci.

FOTO -TEAM3RD TEXT - TEAM3RD




Dni otwarte

12 maja, w naszej szkole odbyły się "Dni otwarte" dla uczniów uczęszczających do birczańskiego Gimnazjum. Uczniowie brali udział w różnych konkursach oraz zwiedzali cały budynek aby zapoznać się z warunkami jakie oferuje nasza szkoła. Wszystko było świetnie zorganizowane dzięki uczniom oraz nauczycielom i na pewno Ci, którzy chcą dalej się rozwijać, zapewne jeszcze nie raz odwiedzą naszą szkołę:)

FOTO -TEAM3RD TEXT - TEAM3RD




Pamięć o ofiarach II wojny światowej.

W związku z przypadającą 65. rocznicą upadku Trzeciej Rzeszy Niemieckiej i zakończenia tym samym wojny w Europie, 9 maja reprezentanci Zespołu Szkół w Birczy tj.: Eliza Jakóbiak i Paweł Wandrowski (szkoła podstawowa) oraz Teresa Kawka i Hubert Mirek (szkoła średnia), złożyli znicze na grobach i pomnikach upamiętniających tamte tragiczne wydarzenia. W miejscu bitwy oraz na cmentarzu w Borownicy, uczniowie oddali cześć bohaterskim żołnierzom i dowódcy 17 pułku piechoty 24 DP Armii Karpaty ppłk. Beniaminowi Kotarbie, którzy polegli na polu chwały pod Borownicą 12 września 1939 roku. Znicz zapalono również pod tablicą upamiętniającą mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, pierwszego partyzanta, który oddał życie za Ojczyznę 30 kwietnia 1940 roku, oraz przy kamiennym obelisku upamiętniającym dwóch oficerów Wojska Polskiego: ppłk. Edmunda Chojeckiego oraz por. Jana Brewkę, którzy zostali bestialsko zamordowani strzałem w tył głowy przez NKWD w Katyniu i Charkowie w 1940 roku. Te miejsca pamięci znajdują się przy budynku naszej szkoły. Specyfika naszego regionu, pogranicza kulturowego i etnicznego, odcisnęła szczególnie tragiczne piętno w czasie II wojny światowej. Konflikt polsko-ukraiński, który toczył się na uboczu wielkich zmagań niemiecko-sowieckich, zatruł nienawiścią dwa bratnie narody i spowodował cierpienie i śmierć tysięcy Polaków i Ukraińców. Reprezentanci naszej szkoły oddali na cmentarzu w Birczy hołd żołnierzom 26 i 28 pułku piechoty Ludowego Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej, którzy w latach 1944-1947 oddali życie w obronie Birczy i jej mieszkańców. Znicz pamięci zapłonął również dla mieszkańców Borownicy, którzy 20 kwietnia 1945 roku zginęli z rąk żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii.


FOTO -GP TEXT - GP




Konkurs wiedzy o lesie

Początkiem maja odbył się konkurs wiedzy o lesie na etapie szkolnym, w którym udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Szkoły Średniej. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki za udział w tymże konkursie. Następny etap odbył się w siedzibie Nadleśnictwa Bircza.


FOTO -TEAM3RD TEXT - TEAM3RD




Mądrość naszych przodków. 219. rocznica uchwalenie Ustawy Rządowej..

W zawiązku z przypadającą rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, odbyły się gminne uroczystości upamiętniające to chwalebne w naszej historii wydarzenie. W uroczystościach wzięli udział uczniowie naszej szkoły na czele z Panią Dyrektor Czesławą Pankiewicz. Na cmentarzu komunalnym w Birczy reprezentanci klas I-III oraz IV-VI szkoły podstawowej wraz z reprezentacją uczniów szkoły średniej, złożyli znicze na grobach poległych żołnierzy. Następnie, po oddaniu przy drzewach pamięci hołdu tragicznie zmarłej Parze Prezydenckiej, odbyła się w kościele parafialnym uroczysta Msza Święta, po której w sali kinowej Gminnego Ośrodka Kultury uczniowie birczańskiego gimnazjum zaprezentowali okolicznościową akademię. Następnie pieśni patriotyczne zaśpiewał uczeń naszej szkoły Krystian Jakóbiak. W sali kinowej rozdano również dyplomy i nagrody dla uczniów, którzy brali udział w licznych konkursach dotyczących Zbrodni Katyńskiej, zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury. Uhonorowano również uczniów naszej szkoły. W czasie tak miłych dla nas rocznicowych uroczystości, szkołę godnie reprezentował Poczet Sztandarowy w składzie: chorąży Karol Rębisz oraz Agata Jajko i Karolina Fedczak.


FOTO -GP TEXT - GP




Konkurs wiedzy o Patronie szkoły podstawowej.

30 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty finał II Szkolnego Konkursu Wiedzy o mjr. Henryku Dobrzańskim „Hubalu”. Konkurs składał się z dwóch etapów: pisemnych eliminacji do finału, w którym brali udział wszyscy uczniowie szkoły podstawowej oraz ustnego finału, w którym uczestniczyło po dwóch reprezentantów z każdej klasy. Konkurs podzielony został na dwie kategorie wiekowe: klasy I-III oraz klasy IV-VI. Eliminacje do finały odbyły się w dniach 22-26 marca. W ich wyniku z klas I-III wyłoniono 10 finalistów, a z klas IV-VI 8 finalistów. I to tych osiemnastu hubalowych omnibusów spotkało się 30 kwietnia na ubitej ziemi, aby w intelektualnym starciu walczyć o najwyższe laury. Finał składał się z trzech zadań, które każdy z uczestników osobiście losował. W pierwszym, uczniowie musieli wskazać prawidłową odpowiedź (obydwie kategorie wiekowe). Zadanie drugie dla finalistów z klas I-III, polegało na uzupełnieniu zdania. Uczniowie z klas IV-VI musieli natomiast odpowiedzieć na pytanie problemowe. Trzecie zadanie miało taką samą formę dla wszystkich finalistów, a polegało ono na opisaniu zdjęcia z rodzinnego albumu Henryka Dobrzańskiego. Zaszczytną rywalizację oceniało Jury w składzie: Pani Czesława Pankiewicz, Pani Dorota Mazurek i Pan Roman Balawejder. Widzowie mogli z zapartym tchem uczestniczyć w naukowemu turnieju, śledząc na ekranie pytania i zdjęcia. Jako pierwsi przyłbice zatrzasnęli uczniowie klas I-III. Nie pożałowali nam emocji. Aby wyłonić zwycięzcę, potrzebna była dogrywka, po której niejeden z naocznych świadków miał zmniejszoną powierzchnię paznokci. Finaliści z klas IV-VI też łatwo pola nie oddali. Niejedna kopia skruszyła się o bardzo trudne zadanie trzecie. Wszyscy uczestnicy finału zachwycili widzów i Jury wysokim poziomem wiedzy o życiu mjr. Henryka Dobrzańskiego oraz umiejętnością rywalizacji fair play. Jednak laury przypadły najlepszym z najlepszych. A oto Oni:

kl. I-III:
I- Jakub Bednarz
II- Gabriel Baryła
III- Dawid Dutkowski
Kacper Jajko

kl. IV-VIL:
I- Karol Rębisz
II- Agata Jajko
Pamela Beńko
III- Jakub Grzegorzak

Finał konkursu wiedzy o „Hubalu” uświetnił swoim występem chór szkolny pod batutą Pana Grzegorza Kwaśnickiego, który wykonał pieśni patriotyczne. Po rozdaniu dyplomów i nagród, reprezentanci szkoły podstawowej wraz z Panem Romanem Balawejderem złożyli znicze pod tablicą upamiętniającą mjr. Henryka Dobrzańskiego. Finał konkursu odbył się bowiem w dniu 70. rocznicy bohaterskiej śmierci „Hubala”.


FOTO -GP & GK TEXT - GP




Hubalowa młodzież w Radomiu.

W dniach 23-25 kwietnia 2010 roku odbył się I Ogólnopolski Zjazd Szkół i Drużyn Harcerskich im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” zorganizowany przez Zespół Szkół Zawodowych w Radomiu. W pierwszym dniu Zjazdu m.in. posadzono przed budynkiem ZSZ 21 drzewek symbolizujących szkoły, którym patronuje „Hubal”, otwarto wystawę poświeconą Henrykowi Dobrzańskiemu oraz zaprezentowano część artystyczną, która odbyła się w Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego w Radomiu. W drugim dniu uczestnicy Zjazdu odbyli sentymentalną podróż po miejscach pamięci związanych z „Hubalem” i jego żołnierzami. Przy szańcu w Anielinie odbyła się Msza Święta z udziałem przedstawicieli Lasów Państwowych z Łodzi, po której młodzież złożyła kwiaty i znicze w miejscu śmierci ich Patrona. Następnie, po pysznej grochówce, uczestnicy zjazdu udali się do Bielaw – miejsce hubalowej wigilii – gdzie przy ognisku słuchali wspomnień naocznego świadka wydarzeń sprzed 70. lat, pułkownika Mariana Zacha oraz śpiewali patriotyczne piosenki, którymi przywoływali na nowo, minione już chwile. Ostatniego dnia odbyło się uroczyste zakończenie i podsumowanie Zjazdu. Jego uczestnicy mogli wówczas pooglądać film „Hubalowe Zaduszki”, będący historyczną inscenizacją szlaku bojowego „Hubala” i jego żołnierzy. Naszą szkołę na I Ogólnopolski Zjazd Szkół i Drużyn Harcerskich im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” reprezentowali: Jacek Jajko oraz Karol Rębisz, którzy pełnią zaszczytne funkcję chorążych szkolnego Pocztu Sztandarowego. Wspomnień po wizycie w Radomiu mamy cały „wór”. I jedną wielką nadzieję. Aby móc spotkać się jeszcze raz. Może w naszej szkole…


FOTO -GP TEXT - GP




Wieczorek poetycki

Dnia 27.04.2010 r odbył się wieczorek poetycki, który był poświęcony twórczości znanej poetki Agnieszki Osieckiej. Uczniowie Szkoły średniej recytowali piękne wiersze oraz śpiewali piosenki jej autorstwa. Następny wieczorek będzie poświęcony Dniu Matki i odbędzie się 26.05.2010r. Organizatorkami byly uczennice naszego Liceum: Natalia Ślimak, Sabina Paclawska, Zuzanna Dutkowska oraz Aneta Glowacz.:)


FOTO -TEAM3RD TEXT - TEAM3RD




Zbiórka śmieci

22.04.2010 r. w naszej szkole odbyła się zbiórka smieci. Z tej okazji został zorganizowany konkurs Pt.” Maskotka- moja przytulanka”. Uczniowie Szkoły Podstawowej wykonali z odpadów komunalnych prace, które zostaną nagrodzone 25.05.2010 r.


FOTO -TEAM3RD TEXT - TEAM3RD




Dąb i Lipa

W niedzielę 18.04.2010 r. po Mszy Św. o godz. 12.00 z inicjatywy społecznej mieszkańców Birczy, Barbary i Wojciecha Krajewskich, przy udziale władz gminy, dyrekcji i uczniów Zespołu Szkół w Birczy, Publicznego Gimnazjum nr 1 im. ks. prałata płk. Tadeusza Dłubacza, dyrekcji Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki oraz miejscowych księży w parku zostały posadzone dąb („Lech”) i lipa („Maria”) dla upamiętnienia tragicznej śmierci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ŚP. Lecha Kaczyńskiego i Jego ŚP. Małżonki Marii. Po wiadomości o tragicznej śmierci rodzina Krajewskich spontanicznie napisała „LIST POLAKA DO ŚP. PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ PROF. LECHA KACZYŃSKIEGO”, List został odczytany w czasie mszy żałobnej w intencji tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej. Licznie zebrani na uroczystości mieszkańcy Birczy, młodzież szkolna, nauczyciele, władze gminy, księża podpisali list, a następnie włożony do biało- czerwonej tuby został zakopany pod dębem. Chętni mogli wpisywać się do wyłożonej księgi kondolencyjnej i wypowiadać publicznie swoje uczucia związane z tragiczną śmiercią.


FOTO -CP & GK TEXT - CP




Obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej w naszej szkole.

W związku z przypadającą w tym roku 70 - tą rocznicą mordu dokonanego przez Sowietów na polskich oficerach, w naszej szkole podjęto szereg działań, aby upamiętnić to tragiczne, lecz bardzo ważne w naszej historii wydarzenie. W celu szerzenia wśród uczniów wiedzy o zbrodni oraz kłamstwie katyńskim, uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz średniej przygotowali w swoich klasach gazetki tematyczne, a wychowawcy przeprowadzili w każdej klasie pogadankę. Samorząd Uczniowski przygotował natomiast gazetki szkolne, które stanowiły uzupełnienie klasowych kącików pamięci o Zbrodni Katyńskiej. Zdobyte przez uczniów informacje o zbrodni sprzed 70 lat, zostały znakomicie uporządkowane i dopełnione przez Pana Macieja Rędziniaka, historyka z rzeszowskiego oddziału IPN-u, który w dniu 7 kwietnia przeprowadził dla uczniów prelekcję poświęconą temu zagadnieniu. Hołd Bohaterom sprzed lat oddany został również poprzez akademię, która odbyła się 9 kwietnia. Uroczystość tę uświetnili swoją obecnością p. Józef Żydownik – wójt Gminy Bircza, pan Wojciech Bobowski – syn Hubalczyka, pani Elżbieta Chrobak – przewodnicząca Komisji Oświaty w Birczy oraz pani Katarzyna Kurpiel - przedstawiciel rodziny zamordowanego w Katyniu por. Jana Brewki. Część artystyczna miała na celu przybliżenie uczniom uczuć osób dotkniętych Zbrodnią Katyńską. Ukazano ich jako zwyczajnych ludzi, których Ofiara przyniosła Wolność i Godność każdemu z nas. Po akademii reprezentanci szkoły podstawowej i średniej złożyli kwiaty i zapalili znicze pod obeliskiem znajdującym się obok budynku szkoły, który upamiętnia dwóch oficerów zamordowanych przez NKWD: ppłk. Edmunda Chojeckiego i por. Jana Brewkę. Nie są to wszystkie działania zaplanowane przez szkołę w celu upamiętnienia wszystkich ofiar polskiej Golgoty Wschodu. Na przełomie listopada i grudnia br. zaprezentowana będzie w naszej szkole wystawa „Katyń… zbrodnia, która miała być zapomniana”.


FOTO -T3 TEXT - MK & GP




Konkurs ortograficzny

W dniu 12 kwietnia 2010 r. odbył się w naszej szkole XIV Gminny Konkurs Ortograficzno – Gramatyczny „Mistrz Ortografii” dla uczniów klas III szkół podstawowych z terenu gminy. Honorowy patronat po raz kolejny objął nad nim Wójt Gminy Bircza – pan Józef Żydownik. W konkursie wzięło udział 17 uczniów ze szkół w Birczy, Korzeńcu, Kuźminie, Leszczawie Dolnej i Lipie. Tytuł Mistrza Ortografii zdobyła uczennica Szkoły Podstawowej w BirczyDaria Jakóbiak. Pozostałe miejsca zajęli: II – Aleksandra Koterbicka ze szkoły w Leszczawie Dolnej, III – Maryla Bodnar z Birczy, wyróżnienie otrzymał – Radosław Januszczak z Kuźminy. Uczniowie ci będą reprezentować Gminę Bircza w X „Międzyszkolnych Spotkaniach Ortograficznych” dla uczniów klas III szkół podstawowych z Gminy Bircza, Dubiecko i Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Przemyślu”. Nagrody książkowe dla wszystkich uczestników i laureatów konkursu ufundował Wójt Gminy Bircza. Dyplomy oraz poczęstunek dla uczniów i nauczycieli zapewniła organizator konkursu pani Marta Kostka.


FOTO -MK TEXT - MK




Testy klas szóstych

W dniu 8 kwietnia 2010 r. odbył się test kończący naukę w szkole podstawowej, który ma na celu sprawdzanie wiedzy ucznia przed wstąpieniem do szkoły gimnazjalnej. Test obejmował zakres wiadomości zdobytych na tym etapie nauczania.


FOTO -T3 TEXT - TEAM3RD




V rocznica śmierci Jana Pawla II

Dnia 2 kwietnia 2010 r. mija piąta rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Uczniowie szkoły podstawowej wraz ze swoimi nauczycielami przygotowali upamiętniającą akademię związaną z biografią Karola Wojtyły. Była to bardzo dobra okazja by ponownie wszyscy przypomnieli sobie sylwetkę Wielkiego Polaka.


FOTO -T3 TEXT - TEAM3RD




Podróżujemy z Klio

Uff… muza historii postawiła przed jej miłośnikami nielada wyzwanie. Tym razem uczniowie klasy IV „a” podążyli za Klio z hasłem „Odkrywamy przyrodniczo-historyczne skarby ziemi krośnieńskiej”. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Skansen Przemysłu Naftowego w Bóbrce, gdzie oprócz tajników wydobycia i destylacji skalnego oleju, poznaliśmy nietuzinkowy życiorys Ignacego Łukasiewicza i jego wielką filantropijna działalność. Następnie udaliśmy się do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, gdzie mogliśmy bliżej poznać, nie tylko twórczość wielkiej pisarki, ale i jej życie codzienne związane z dworkiem w Żarnowcu. To tam, Pani polskiej literatury, spędziła ostatnie siedem lat swojego życia. Kolejny punkt naszej podróży obejmował Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Tam tajemnice ziemi krośnieńskiej nie miały przed nami tajemnic od prehistorii po czasy nam współczesne. Przy okazji mieliśmy okazję obejrzeć jedną z największych kolekcji lamp naftowych w Europie. Dużo radości przyniosła nam ekspozycja związana z filmem „Ogniem i mieczem” – prezentowana jako wystawa czasowa. Chłopcy mogli przywdziać szlachetny strój Jana Skrzetuskiego, a dziewczyny w długich siedemnastowiecznych szatach, nie odbiegały urodą od pięknej Heleny. Na deser naszej podróży pozostawiliśmy spacer wzdłuż ruin zamku w Odrzykoniu oraz wspinaczkę wśród skał przyrodniczego rezerwatu „Prządki”. Uff… dużo, ale i nie mniej radości przy tym. A to wszystko w wyjątkowym dniu. Wyruszyliśmy w naszą podróż zimą, a wróciliśmy z powiewem wiosny!!!


FOTO -GP TEXT - GrzegorzP




Dzień Kobiet

Dnia 8 marca w naszej szkole odbyla się uroczysta akademia związana z obchodzonym tego dnia świętem. Akademię przygotowala klasa III TI wraz z klasa I LO"h". W związku z tym świętem życzymy wszystkim kobietom wszystkiego co najlepsze.


FOTO -MS TEXT - TEAM3RD




Zimowe szaleństwo

Na początku lutego odbyl się klasowy kulig z udziałem klas drugich naszego Liceum. Kuligowi towarzyszyła przyjemna i miła atmosfera, która została na długo w pamięci naszych uczniów.


FOTO -MS TEXT - TEAM3RD




Wieczór poetycki

Dnia 09.02.2010 r. odbył się w naszej szkole wieczorek poetycki. Prezentowano na nim nie tylko twórczość znanych poetów, ale również twórczość uczniów naszej szkoły. Młodzież nie tylko recytowała piękne wiersze lecz przedstwaiała je w postaci piosenek poetyckich.


FOTO -MS TEXT - TEAM3RD




Rocznica

6 stycznia minęła 64. rocznica największej napaści ukraińskich sotni na Birczę. Z tej okazji reprezentanci klas IV-VI szkoły podstawowej i klas szkoły średniej udali się wraz z Panią Dyrektor Czesławą Pankiewicz na cmentarz, aby zapalić znicze na mogiłach obrońców Birczy, którzy polegli broniąc jej mieszkańców i polskości tych ziem. Oddając cześć Bohaterom, przypomniano uczniom wielokulturowe dziedzictwo ich Małej Ojczyzny i zgubne skutki nacjonalizmów, które potrafią zatruć ludzkie serca.


FOTO -SooN TEXT - GrzegorzP




Koncert kolęd

W dniu 5 lutego odbył się w naszej szkole koncert kolęd i pastorałek. Swoje talenty wokalne przedstawili uczniowie wszystkich klas ze szkoły średniej. Dla wykonawców przeznaczono bardzo oryginalne nagrody. W tym dniu rozstrzygnięto również konkurs na najładniejszy świąteczny wystrój klas. Pierwsze miejsce zajęła klasa III TI.


FOTO -MS TEXT - TEAM3RD




Wystawa

Od 21.01.2010 do 12.02.2010 w Zespole Szkół w Birczy prezentowana była słynna wystawa „Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 r.” Oficjalne otwarcie odbyło się 27.01.2010 o godz. 13.00. Współorganizatorem wystawy był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.[Zobacz video]


FOTO -TEAM Boys TEXT - TEAM3RD




IX Gminny Konkurs Ortograficzny

26 stycznia w GOKSiT w Birczy odbył się kolejny – już IX Gminny Konkurs Recytatorski organizowany przez nauczycielki Zespołu Szkół w Birczy – p. Martę Kostkę i p. Dorotę Mazurek. Tematyką tegorocznej edycji były wiersze związane ze świętami Bożego Narodzenia. W konkursie brali udział uczniowie ze szkół podstawowych w Żohatynie, Sufczynie, Leszczawie Dolnej, Korzeńcu i Birczy – 24 uczestników. Jury w składzie: Ewa Lis – pracownik Przemyskiej Biblioteki Publicznej, Elżbieta Chrobak – przewodnicząca Komisji Oświaty w Birczy oraz Dorota Mazurek – bibliotekarz Zespołu Szkół w Birczy wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych – w kategorii klas I – III i IV – VI. W ocenie recytatorów komisja brała pod uwagę: dobór repertuaru; interpretację wiersza, kulturę słowa, ogólny wyraz artystyczny. W konkursie nagrody zdobyli:

- w kategorii klas I – III:

I miejsce – Aleksandra – SP Leszczawa Dolna
II miejsce – Katarzyna – SP Bircza
III miejsce – Joanna – SP Sufczyna
Wyróżnienie jury przyznało Patrycji – SP Korzeniec


- w kategorii klas IV – VI:

I miejsce – Alicja – SP Żohatyn
II miejsce – Bożena – SP Żohatyn
III miejsce – Jadwiga – SP Sufczyna
Wyróżnienie otrzymała Patrycja – SP Bircza


Zdobywczynie I miejsca zostały zaproszone do udziału w konkursie recytatorskim organizowanym przez Przemyską Bibliotekę Publiczną z cyklu „Strofy o …” dla uczniów szkół przemyskich. Pani Ewa Lis podziękowała wszystkim uczestnikom i nauczycielom oraz wyraziła uznanie dla organizatorek za kontynuację konkursu, a także za rozwijanie kultury literackiej wśród młodzieży szkolnej.
Gościem honorowym konkursu była pensjonariuszka Środowiskowego Domu Samopomocy w Birczy – Katarzyna Kruk, która pięknie zaśpiewała 2 kolędy przypominając wszystkim świąteczny nastrój. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy za udział w konkursie ufundowane przez organizatorki oraz drożdżówki i upominki ufundowane przez Zespół Szkół, a także zostali poczęstowani słodkimi wafelkami przekazanymi przez p. Zdzisławę Frieske. Nagrody książkowe dla zwycięzców ufundowane zostały przez Zespół Szkół w Birczy.


FOTO -DM&MK TEXT - DM




Młodzi Europejczycy

W ramach szerzenia wiedzy o Unii Europejskiej, jej celach i wyzwaniach, uczniowie naszej Szkoły biorą udział w różnych działaniach edukacyjnych, które hartują w nich świadomego europejskiego ducha. W październiku 2009 r. trzej uczniowie pierwszej klasy liceum wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Przybij piątkę”, zorganizowanym z okazji 5. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W ramach podjętych działań uczniowie przeprowadzili wywiady m.in. z Panem Józefem Żydownikiem i Księdzem Stanisławem Kotem, na temat szans, jakie daje członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Na początku stycznia 2010 roku powołano w naszej Szkole Klub Europejski, którego celem jest zaangażowanie młodzieży w edukacyjne projekty przygotowywane przez instytucje europejski. Ma on również szerzyć wiedze na temat samej unii i stwarzać możliwości kontaktu z młodzieżą z innych krajów europejskich. W ramach podjętych działań, 22 stycznia odwiedził naszą Szkołę młody Portugalczyk Jose Costa z Fundacji Schumana. Szanowny gość spotkała się uczniami szkoły podstawowej i szkoły średniej. Członkowie Klubu Europejskiego wzięli ponadto udział w przygotowanych przez Jose warsztatach.

FOTO - GP TEXT - GP




Podróżujemy z Klio!

Klasa IV „a” ponownie w podróży. Tym razem 16 styczna podążyliśmy za Klio do Krasiczyna, gdzie mogliśmy poznać tajemnice tamtejszego zamku, od szczytu baszt po mroki lochów. Niektórzy uczestnicy wycieczki, podążając śladami Białej Damy, na krótko zgubili się w labiryntach zamkowych pomieszczeń ? Nie odmówiliśmy sobie również spaceru po pobliskim parku, zachwycając się zimową aurą okalająca różnorodne drzewa i krzewy. Z Krasiczyna wyruszyliśmy do Przemyśla. Tam odwiedziliśmy Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, gdzie oprócz eksponatów ukazujących bogactwo kulturowe naszego regionu, mieliśmy okazję obejrzeć zbiory ukazujące życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza, przywiezione do Przemyśla z Oblęgorka.

FOTO - GP TEXT - GP




Spotkanie z Portugalczykiem

Dnia 22.01.2010r. w naszej szkole odbyło sie spotkanie z Jose Costa pochodzącym z Portugalii, który pracuje jako wolontariusz dla Fundacji Schumana. W spotkaniu brały udział dzieci ze szkoły podstawowej i młodzież ze szkoły średniej. Spotkanie miało na celu zapoznać młodzież i dzieci z tym krajem i ubogacić słownictwo.


FOTO -SOON TEXT - TEAM3RD




Jasełka i spotkanie z okzji świąt Bożego Narodzenia

W dniu 21 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Część artystyczną - jasełka przygotowali uczniowie klasy II b i III b pod kierunkiem p. Małgorzaty Pasławskiej. Całość imprezy muzycznie oprawił Grzegorz Kwaśnicki. Dekorację wykonała p. Alicja Wilczek.
Wśród zaproszonych gości byli wójt Gminy Bircza – p. Józef Żydownik, radny Wojciech Bobowski, nadleśniczy Zbigniew Kopczak, hm. Ewa Leśniak, przewodnicząca Rady Rodziców p. Dorota Mirek oraz nauczyciele emeryci.
Hm. Ewa Leśniak odznaczyła brązowym krzyżem zasługi ZHP panią Małgorzatę Pasławską za wieloletnią pracę w ZHP i prowadzenie gromady zuchowej „Złote Promyki” w Zespole Szkół w Birczy. Zaproszeni goście oraz pani dyrektor Czesława Pankiewicz złożyli życzenia z okazji świąt wszystkim zebranym. Po części artystycznej odbyło się spotkanie opłatkowe nauczycieli i gości. Przy barszczu z uszkami i gołąbkach w sosie grzybowym kolędowano i prowadzono miłe rozmowy.



Zobacz wszystkie galerie zdjęć z uroczystości


Uroczysty apel
Jasełka
Podsumowanie konkursów plastycznych

FOTO -Admin & MS TEXT - MaK




Dzień Czekolady

W dniu 11 grudnia br. w naszej szkole odbył się Dzień Czekolady. Uczniowie zorganizowali kiermasz, z którego dochody zostały przeznaczone na nagrody w zawodach sportowych, które odbędą sie 21 stycznia. Ten wyjątkowy dzień miał na celu osłodzić życie uczniom i nauczycielom:) Po zakończonym przedstawieniu rozstrzygnął się konkurs na najpiękniejszą "czekoladową" kreacje.


FOTO -MS TEXT - TEAM3RD




Podróżujemy z Klio!!!

21 listopada 2009 roku w podróż z muzą historii ponownie udali się uczniowie kl. IV „a” SP. Tym razem odwiedziliśmy Muzeum Dobranocek PRL – u w Rzeszowie. Uczniowie mogli przez krótką chwilę doświadczyć dzieciństwa swoich rodziców. Jednocześnie, aby poczuć zbliżająca się atmosferę świąt Bożego Narodzenia, czwartoklasiści mieli okazję obejrzeć w kinie najnowszą adaptację „Opowieści wigilijnej”.


FOTO -GP TEXT - GP




Świadek wiary i nadziei – ksiądz Jerzy Popiełuszko

W związku z przypadająca w tym roku 25. rocznicą męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, w naszej Szkole odbyła się prelekcja Pani Katarzyny Chmielowiec z rzeszowskiego oddziału IPN, na temat życia i działalności kapelana Solidarności. W prelekcji udział wzięli uczniowie klas IV-VI oraz szkoły średniej. Przybliżyła ona nowemu pokoleniu postać, która bezkompromisowo i pokojowo przeciwstawiła się złu tamtych czasów, składając na ołtarzu Prawdy swoje życie.


FOTO -GP TEXT - GrzegorzP




Andrzejkowe czary-mary!

Ten jedyny, niepowtarzalny wieczór, gdzie można ukradkiem zajrzeć za kotarę przyszłości. Uczniowie klas IV – VI SP mieli taką okazję 26 listopada. We wszystkich klasach odbyły się wróżby, które przybliżyły ich uczestnikom imię jedynej miłości i znamiona chwil, których jeszcze nie przeżyli. Następnie, tańcom i uśmiechom nie było końca. Warto wspomnieć o niezapomnianym karaoke, które zainaugurował, niegrzeszący słowiczym śpiewem, p. Grzegorz Piwowarczyk.


FOTO -GP TEXT - GrzegorzP




11 Listopad w naszej szkole

Dnia 11 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki odbyło sie przedstawienie upamiętniające Dzień Niepodlegości. Udział w tym przedstawieniu wzięli uczniowie naszej szkoły. Na uroczystość były zaproszone osoby z Birczy i okolic dzięki temu przedstawienie cieszyło się dużą frekwencją. Dwa dni później odbyło się to przedstawienie również w naszej szkole.


FOTO -SOON TEXT - TEAM3RD




Półmetek 2009!!!

Dnia 24 października odbył się półmetek klas drugich Liceum Ogólnoksztalcącego. Uroczystość ta odbyła się w naszej szkole, trwała od godz. 18.00 do 2.00. Uczniowie radośnie bawili się i spędzali ze sobą wspólny czas. Dzięki czujnej uwadze rodziców i nauczycieli obyło się bez zbędnych incydentów.


FOTO -SOON TEXT - TEAM3RD




Przyjęcie uczniów klas czwartych do społeczności IV-VI SP

W pamiętnym dniu 21 październiku Roku Pańskiego 2009, miał miejsce chrzest uczniów klas czwartych. Misterne obrzędy przygotowali szóstoklasiści. Przez trudy inicjacji przeprowadzili, często mocno przestraszonych uczniów, arcykapłan Karol Rębisz oraz kapłanka Agata Jajko. Próby charakteru wszyscy czwartoklasiści przeszli bez trudu, co zostało uwieńczone przyjęciem do nowej kasty uczniowskiej. …a to wszystko z przymrużeniem oka ;)


FOTO -GP TEXT - GrzegorzP




Podróżujemy z Klio!

W ramach dodatkowych zajęć z historii, uczniowie klasy IV „a” SP, poznają zabytki i muzea Podkarpacia. W październiku odwiedziliśmy Muzeum Historii Miasta Przemyśla oraz Muzeum Dzwonów Fajek. Oprócz zwiedzania arcyciekawych eksponatów, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w lekcji archeologicznej i porozmawiać z prawdziwym archeologiem. To dopiero początek naszych podróży.


FOTO -GP TEXT - GrzegorzP




Wybory do Samorządu szkoły średniej

Dnia 19 października odbyły się wybory samorządu szkolnego szkoły średniej. Wszyscy uczniowie szkoły średniej brali udział w głosowaniu , które decydująco wyłonilo zwycięzcę.Przewodniczącą została uczennica klasy drugiej LO "h" Marcelina Żołyńska. Zastępcą przewodniczącej została Anita Kleban a sekretarzem Katarzyna Wiśniowska.


FOTO -Team TEXT - Team