AktualnościUmieszczane tu informacje dotyczą obecnego roku szkolnego 2008/2009

Informacje o wydarzeniach ubiegłego roku szkolnego znajdują się w dziale "archiwum"

W materiałach publikowanych w dziale "Aktualności" coraz częściej pojawiają się zdjęcia wykonane aparatami wbudowanymi w telefony komórkowe. Nie zawsze są one najlepszej jakości, ale zamieszczamy je, gdyż dzięki nim możemy znacznie więcej wydarzeń pokazać, a nie tylko o nich napisać. Miejmy nadzieję, że aktualność zdjęć zrekompensuje ich gorszą nieco jakość ...


Admin & NewTeam

Wycieczka szkolna „Śladami majora Hubala”

W ramach przygotowań do nadania szkole podstawowej imienia majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, została zorganizowana w dniach 25-26 kwietnia, przy współpracy z PTTK w Opocznie, wycieczka po miejscach związanych z przyszłym patronem naszej Szkoły. W celu urozmaicenia i wzbogacenia programu wycieczki, uczniowie klas IV-VI mieli okazję zwiedzić ruiny piastowskiego zamku w Chęcinach, gdzie mogli poczuć się jak prawdziwi rycerze, a na dodatek podziwiać panoramę Ziemi Świętokrzyskiej. Następnie odwiedzili Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i Muzeum Regionalne w Opocznie. Realizując główne zamierzenie wycieczki, uczniowie odwiedzili spacyfikowane przez Niemców wsie, które udzielały pomocy Oddziałowi Wydzielonemu Wojska Polskiego majora „Hubala”, oraz miejsca pobytu samego oddziału. W niedzielę 26 kwietnia uczestnicy wycieczki wzięli udział w XVII Rajdzie Szlakiem Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który przebiegał przez Puszczę Pilecką. Następnie uczestniczyli w powiatowych Obchodach 69. Rocznicy Śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego w Anielinie. W ramach programu uroczystości odbyła się m. in. msza polowa celebrowana przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego oraz ceremoniał wojskowy połączony ze składaniem wieńców w miejscu śmierci „Hubala”. W drodze powrotnej uczniowie obejrzeli pomnika Majora w Końskich oraz pomnik przyrody „Dąb Bartek” w Zagnańsku.

Zobacz galerię zdjęćFOTO A&G for WEB Team text A&G

Dęby pamięci

Zespół Szkół w Birczy wziął udział w programie edukacyjnym "Katyń... Ocalić od zapomnienia". Dnia 26 marca z tej okazji odbyło się posadzenie dwóch dębów na terenie naszej szkoły. Uroczystość posadzenia dębów rozpoczęła się od prelekcji na temat zbrodni katyńskiej, którą wygłosiły pracownice rzeszowskiego oddziału IPN. Następnie wysłuchano opowieści uczestników motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Motocykliści przywieźli z Katynia garść ziemi, którą złożono pod zasadzonymi dębami. Uczniowie naszej szkoły przygotowali część artystyczną. Można było wysłuchać pieśni wojskowo-patriotycznych. Akademię przygotowali: Pan Grzegorz Piwowarczyk, Pani Marta Kostka oraz Pan Grzegorz Kwaśnicki
Po części artystycznej wszyscy udali się przed szkołę. Obok posadzonych drzewek stanął kamień z wmurowanymi tabliczkami z nazwiskami oficerów..

Prelekcja w szkole ... . Zobacz


Artykuł opisujący uroczystość - (PDF)


FOTO WEB Team text Moniqua

Próbna Matura'

Na początku stycznia nasi najstarsi koledzy po raz ostatni sprawdzili swoje możliwości przed maturą. Egzaminy nie należały do najłatwiejszych, ale większość z nas poradziła sobie z nim całkiem dobrze. Teraz czekamy tylko na właściwą maturę.
TRZYMAJCIE ZA NAS KCIUKI!!!

FOTO - :-( TEXT - Monika & Anka
Studniówka 2009'

Tą imprezę ma się tylko raz w życiu!!! STUDNIÓWKA. Czekaliśmy na nią masę czasu.W przygotowania włożyliśmy dużo pracy. Przygotowywaliśmy poloneza. Były to długie i cięzkie próby. Efekty tej pracy widać na studniówce. Dziewczyny polowały na suknie już od dawna. Chłopcy poszukiwali garniturów. Wszyscy aktywnie zaangażowali się w wystrój sali balowej. I wreszcie nadszedł ten długo oczekiwany dzień. Impreza odbyła się 24 stycznia. Uczestniczyła w niej klasa III Lo i IV TE. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym polonezem. Po polonezie wszyscy wypili szampana i po obiadku ruszyliśmy do tańca! Zabawa trwała do białego rana! Wszyscy bawili się znakomicie. Nikt na pewno nie zapomni tej szczególnej nocy. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

FOTO - :-( TEXT - Monika & Anka
Spotkanie z rodziną Hubalczyka

W dniu 28 stycznia 2009 odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów z Panem Wojciechem Bobowskim oraz Panią Marią Leszczyńską, synem i córką Hubalczyka. Podczas oficjalnej uroczystości, Szanowni Goście rozdali dyplomy i nagrody laureatom konkursu plastycznego „Patron Szkoły”. Przybliżono również, w formie komentarza i prezentacji multimedialnej, życiorys majora Henryka Dobrzańskiego - „Hubala”. czytaj więcej ...


FOTO GP TEXT - GP
Idą Święta ...

A my tradycyjnie publikujemy próbkę talentów plastycznych uczniów Zespołu Szkół - zarówno ze szkoły podstawowej, jak i szkół ponadgimnazjalnych. Obejrzyjcie koniecznie galerię prac pod wspólnym tytułem "Idą święta...".


Rysunki All_ZS TEXT - Admin
11 listopada

11 listopada to bardzo ważny dzień dla naszej Ojczyzny. To dzień odzyskania niepodległości. Z tej okazji szkoła w Birczy przygotowała krótkie przedstawienie. W przedstawieniu czynny udział brała klasa III LO i chór ze szkoły podstawowej. Część artystyczną mogli oglądać wszyscy mieszkańcy gminy Bircza oraz zaproszeni goście. Przedstawienie przygotowali nauczyciele Zespołu Szkół, panowie G.Piwowarczyk oraz R.Balawejder. Było wielu zaproszonych gości, wśród nich m.in. poseł na Sejm pan Piotr Tomański, wójt Gminy Bircza pan Józef Żydownik, Komendant OSP, pan Andrzej Atamańczuk, wielu kombatantów, nauczyciele, księża, pracownicy nadleśnictwa.

FOTO -Michall GFX - TEXT - Monika
Projekt "Otwarta firma"

Uczniowie klasy VI b Szkoły Podstawowej biorą udział w projekcie „Otwarta firma”, organizowanego w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Realizacja projektu odbywa się pod patronatem Wicepremiera i Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka. Celem podjętych działań jest przygotowanie uczniów do wejścia na rynek pracy. W ramach projektu uczniowie odbyli dwugodzinna wycieczkę do firmy Artino. Podczas wizyty uczniowie uzyskali podstawowe informację o przedsiębiorstwie, zapoznali się z technologią wytwarzanych produktów i udziałem pracowników w procesie wytwarzania.


FOTO -GP TEXT - GP
Konkurs plastyczny "Kolory przyjaźni"

w dniu 29 października 2008 odbył się finał konkursu plastycznego "Literatura dzieci - kolory przyjaźni". Organizatorem konkursu był Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Sposród 315 nadesłanych prac na wystawę zakwalifikowało się 6 prac z naszej szkoły. Sebastian z klasy II A otrzymał nagrodę. Maryla z klasy II A, Jagoda z III a, Daria z II A, Magdalena z III A i Dawid z III A otrzymali wyróżnienia. Uczniów do konkursu przygotowywały panie Marta Ryznar i Agata Szacka.


FOTO -AS TEXT - AS
Rajd rowerowy klasy VI a

Rajd rowerowy klasy VI odbył się na trasie Bircza-Kamienna Górka-Łomna-Krajna-Wola Korzeniecka-Bircza.
Pomimo niezbyt sprzyjających okoliczności pogodowych większość klasy stawiła się – każdy na dwóch kółkach. Wiał zimny wiatr, niskie warstwowe chmury przesuwały się posępnie po niebie ale na szczęście nie padało.
Twardziele wyruszyli! Mozolna wspinaczka przez Kamienną Górkę, zjazd do Łomnej i ognisko w zaciszu domku ze zmyślnym paleniskiem. Pieczone grzanki i kiełbasa bardzo wszystkim smakowały, tylko ziemniaki wrzucone w żar po 40 minutach gdzieś … zniknęły. Zagadka rozwiązała się po wnikliwej analizie samego paleniska i procesów jakie tam zachodziły. Niech dla niewtajemniczonych pozostanie bez odpowiedzi…
Na porządnym boisku ośrodka Caritasu miał miejsce zacięty mecz, co uwidoczniono na zdjęciach.
W czasie drogi powrotnej odbył się wyścig rowerowy na „ćwierć mili” rozegrany na pasie lotniska. Wszyscy którzy go ukończyli – zwyciężyli. Przeprawa przez głęboki rów, bliskie spotkanie ze żmiją, która przecięła nam drogę to tylko niektóre z przygód – kto nie był niech żałuje.
Ekipa cała i zdrowa (ludzie i sprzęt) dotarła szczęśliwie do domów.


FOTO -AZ & MD TEXT - AZ & MD
Spotkanie z policjantem

W ramach realizowanego w naszej szkole programu „Bądź bezpieczny na drodze” odbyło się spotkanie uczniów z klas 0 – III z młodszym aspirantem Dariuszem Sową. Wprowadzeniem do tematu była ciekawa inscenizacja pt. „Bezpiecznie na drodze” w wykonaniu klasy Ia i Ib, którą przygotowały panie E. Droździak i M. Pasławska. Po części artystycznej zaproszony gość opowiadał o pracy policji, przypomniał zasady bezpiecznego korzystania z dróg publicznych. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się pokaz pełnego umundurowania i wyposażenia policjanta. Uczniowie chętnie i spontanicznie zadawali gościowi wiele pytań, na które cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał.


FOTO - MP TEXT - MP
Otrzęsiny

Dnia 30 września w naszej szkole odbyły się niezapomniane i pełne wrażeń otrzęsiny klas pierwszych. Impreze zorganizowała najwspanialsza, najkreatywniejsza,najmądrzejsza i najwybitniejsza klasa III LO. W programie imprezy były zabawy, konkursy, tańce i świetna zabawa. Najlepiej oczywiście bawili się starszacy. Pierwszoklasiści brali udział w bardzo ekscytujących i pełnych wrażeń zabawach. Między innymi było: picie mleka, dziki taniec z balonem i różne inne. Każdy pierwszoklasista został obdarowany kocim ogonkiem i ślicznymi wąsikami. Zabawa była debeściarska!!! Czekamy na kolejną klasę pierwszą!!!:-)


FOTO -team TEXT - Ania & Monika:)
Sprzątanie świata!!!

8 paździelnika odbyło się sprzątanie świata. W tym dniu wszyscy z radością wybrali się w plener. W sprzątaniu uczesniczyła szkoła podsawowa jak i szkoła średnia. Każda klasa miała wyznaczony teren. Uczniowie wraz z wychowawcami zebrali dużo śmieci. Wykonali pożyteczną pracę. Okolica jest czysta i zadbana. Pogoda tego dnia była wyśmienita dlatego pracowało się bardzo miło:-)


FOTO - GFX - TEXT - Ania & Monika

Dzień Nauczyciela

14 październik to bardzo ważny dzień, kiedy nasze kochane ciało pedagogiczne świętuje wraz z uczniami w zaciszach swoich domów. Z tej okazji 13 października uczniowie przygotowali niezwykłą i pełną wrażeń akademię. W tym roku ten trud został podjęty przez naszych młodszych kolegów ze szkoły podstawowej. Uczniowie prześlicznie wyrecytowali wierszyki i zaśpiewali piosenki tematycznie związane z tym świętem:) Każdy nauczyciel został obdarowany kwiatuszkiem prześlicznej urody:) Zapraszamy do obejrzenia galerii.


FOTO -Michall GFX - Rafal TEXT - ...


Zobacz drugą galerię z Dnia Nauczyciela


Zobacz Film z Dnia Nauczyciela
Uroczystość w Borownicy

Dnia 14 września 2008 r przedstawiciele naszej Szkoły uczestniczyli w odbywających sie w Borownicy uroczystościach 69 rocznicy wojny obronnej 1939 oraz 90 rocznicy powstania 17 Pułku Piechoty Ziemi Rzeszowskiej. Delegacja zapaliła znicze na grobie ppłk. Beniamina Kotarby, który zginął 12 września 1939 r. Złożono również kwiaty przy pomniku ku czci mieszkańców pomordowanych przez oddziały UPA 20 kwietnia 1945 r.


FOTO -Dyrektor TEXT - Dyrektor
zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3


Rozpoczęcie roku szkolnego

Dnia 1 września po raz kolejny przywitaliśmy naszą szkółkę. Nie był to najszczęśliwszy dzień w naszym życiu ale cóż... Na początku spotkaliśmy się w Kościele na uroczystej Mszy św., a następnie udaliśmy się do szkoły, aby wysłuchać przemowy Pani Dyrektor. Wszyscy udali się do klas. W tym roku szkolnym dołączyły do nas dwie klasy pierwsze: Klasa I Liceum językowo - informatyczne i Klasa I humanistyczna. Życzymy miłej nauki! :)


FOTO -team TEXT - Ania & Monika:)
Pasowanie Ucznia

1 września wspólnota szkolna przywitała w swoich progach nowych uczniów. Nasi koledzy z klasy I podstawowej poprzez pasowanie stali się pełnoprawnymi uczniami, świadomi swoich praw i obowiązków wynikających z bycia uczniem. Według tradycji Pani Dyrektor położyła każdemu pierwszakowi przeogromny ołówek na lewym ramieniu. Tak oto grono uczniów powiększyło się o kilkadziesiąt osób.


FOTO -team TEXT - Ania & Monika:)