AktualnościUmieszczane tu informacje dotyczą obecnego roku szkolnego 2007/2008

Informacje o wydarzeniach ubiegłego roku szkolnego znajdują się w dziale "archiwum"

Video News

W materiałach publikowanych w dziale "Aktualności" coraz częściej pojawiają się zdjęcia wykonane aparatami wbudowanymi w telefony komórkowe. Nie zawsze są one najlepszej jakości, ale zamieszczamy je, gdyż dzięki nim możemy znacznie więcej wydarzeń pokazać, a nie tylko o nich napisać. Miejmy nadzieję, że aktualność zdjęć zrekompensuje ich gorszą nieco jakość ...


Admin & NewTeam

Zakończenie roku szkolnego

W dniu 20 czerwca 2008po raz ostatni w roku szkolnym 2007 - 2008 zabrzmiał szkolny dzwonek. Rozpoczęło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Były wyróżnienia, nagrody i podziękowania. Uczniowie klas szóstych zakończyli drugi etap edukacyjny i pożegnali szkołę podstawową. Wszyscy uczniowie niewątpliwie zasłużyli na upragnione wakacje.


FOTO -Team TEXT - Team
W dniach 1-3 czerwca...

... 2008 roku odbyła się w Warszawie konferencja podsumowująca projekt edukacyjny "Opowiem Ci o wolnej Polsce" realizowany przez uczniów naszej szkoły. Pierwszego dnia odbyły się warsztaty integracyjne dla uczniów . 2 czerwca miały miejsce w Hotelu Europejskim targi projektów, które oglądali eksperci i zaproszeni goście. Ekspertami oglądającymi efekty pracy uczniów byli: dr Paweł Ukielski Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, dr Antoni Dudek z IPN, prof. Jan Żarn z IPN, Tomasz Merta Podsekretarz Stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Anna Grupińska (KARTA) oraz Jan Wróbel publicysta Dziennika, który oceniał nasz projekt. Trzeciego dnia odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego konferencja, w której udział wzięli: Jacek Fedorowicz oraz Alina Janowska. Opowiedzieli oni o swoich przeżyciach z czasów Powstania Warszawskiego i okresu stalinowskiego. Głos w konferencji zabrali również: prezes IPN dr hab. Janusz Kurtyka, Paweł Ukielski, dr Jacek Strzemieczny Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego oraz dr Andrzej Kunert. Następnie odbyła się konferencja prasowa z udziałem uczniów, którzy mówili o swoich przeżyciach w czasie spotkań ze świadkami historii.


FOTO -GP TEXT - GP
Pożegnanie klas IV

No i nadszedł ten przykry dzień, kiedy nasi mili koledzy i jeszcze milsze koleżanki opuścili mury naszej szkoły. Musimy napisać, że uczniowie klas IV byli najbardziej aktywni (w ten dobry sposób) i to właśnie oni zazwyczaj uświetniali nasze imprezy i inne uroczystości. Nasza szkoła bez nich będzie smutniejsza.
Z okazji pożegnania klas IV uczniowe klas I TI i II LO przygotowali przedstawienie o charakterze "Pół żartem, pół serio". Musimy przyznać, że wersja "pół żartem" była o wiele lepsza:), ale momenty wzruszające też zasługują na uznanie. Zapraszamy do obejrzenia filmików.


FOTO -WEB TEXT - GP/M&A
Otwarcie Wystawy

Do 27 maja na terenie naszej szkoły prezentowana będzie wystawa "Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Kościół, władza, opór społeczny", przygotowana przez pracowników Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Na ekspozycji zgromadzone zostały dokumenty i fotografie obrazujące drogę życiową księdza arcybiskupa Ignacego Tokarczuka i jego ofiarną posługę Kościołowi i Narodowi jako biskupa ordynariusza diecezji przemyskiej. Wystawa ilustruje również politykę i metody operacyjne, jakimi posługiwał się aparat bezpieczeństwa wobec przemyskiego hierarchy. Materiały zgromadzone na ekspozycji pochodzą zarówno z prywatnego archiwum księdza arcybiskupa, jak i ze zbiorów IPN.
Inicjatorem zaprezentowania wystawy na terenie szkoły był pan Grzegorz Piwowarczyk, nauczyciel historii w Zespole Szkół w Birczy.


FOTO -WEB TEXT - GP/M&A
Dzień Otwarty

W naszej szkole jak co roku odbył się dzień, zwany popularnie Dniem Otwartym. Dla niedoinformowanych jest to dzień, kiedy nasi młodsi koledzy z gimnazjum odwiedzają mury naszej szkoły w celu wzięcia jej pod uwagę w wyborze potencjalnej przyszłej szkoły. Z tej właśnie okazji nasi uczniowie wraz z nauczycielami w pocie czoła przygotowali pewne atrakcje! Były konkursy ( z bardzo fajnymi nagrodami tj. cukierki), że tak powiemy wykłady no i oczywiście coś w stylu scenki teartalnej. Poprostu MIODZIO:)


FOTO -team TEXT - Monika, Ania & Kasia
Targi

Dnia 04.04.2008r. w Przemyślu odbyły się Targi. Nasza szkoła brała również w nich udział. Jeden przedstawiciel z każdej szkoły: TE, TI, LO reprezentował naszą szkołę. Rozdali całą masę ulotek. Na Targach prezentowały się również inne szkoły i uczelnie. Niektóre szkoły rozdawały różne upominki. Wszyscy miło spędzili tam czas. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć.


FOTO -team TEXT - Monika & Ania
Z okazji 217 rocznicy uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja

Odbyła sie w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki akademia, którą przygotowali uczniowie naszej szkoły. Była to uroczystość powiatowa, stąd oprócz mieszkańców Birczy i gospodarza gminy p. Józefa Żydownika uczestniczyło w niej wielu gości: p.Jan Pączek Starosta Przemyski, p. Mieczysław Kasprzak poseł na Sejm RP, p. Jerzy Góralewicz Sekretarz Powiatu, p. Piotr Worsz naczelnik Wydzialu Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji, przedstawiciele jednostek wojskowych, organizacji i związków kombatanckich oraz oficerów i żołnierzy rezerwy WP z Rzeszowa, Przemyśla i Gminy Bircza oraz przedstawiciele władz lokalnych z przewodniczacym Rady Gminy p. Zbigniewem Urbanem.


FOTO -MK TEXT - MK & team

Witamy Wiosnę!

Po Świętach Wielkanocnych uczniowie Szkoły Podstawowej przygotowali przedstawienie. Dzieci recytowały wierszyki i śpiewały radosne - tak radosne --> :) - piosenki. Dzieci były przebrane w piękne, kolorowe stroje. Szczególnie podobał nam się bocian i motylek. Dekoracje również były cudowne, kolorowe i olśniewające! Szkoda, że szkoła średnia nie brała udziału w tak fascynująćym przedstawieniu :( Mamy nadzieję, że następnym razem nie ominie nas tak widowiskowe wydarzenie!!!


FOTO -team TEXT - Monika & Ania
Dzień Kobiet

No i nastał ten długo oczekiwany dzień. 8 marca to święto wszystkich Kobiet i tych dużych, i tych małych. Niestety w tym roku wypadło w sobotę. Dlatego w poniedziałek radośnie uczestniczyliśmy w akademii zorganizowanej przez IV klasy szkoły średniej. Ach cóż to było za przedtsaiwnie! Chłopcy przygotowali skecz. Mamy nadzieję, że nie poraz ostatni pokazali swoje zdolności aktorskie! Później przybliżyli nam wizerunki sławnych kobiet. Szczególne podziękowania dla Kasi G., która jako jedyna kobieta wzięła udział w tym przedstawieniu :)


FOTO -team TEXT - Monika & Ania
Sportowy sukces ucznia naszej Szkoły

8 marca na uroczystym apelu uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej, Grzesiek pochwalił się swoimi osiągnięciami sportowymi. Zajął I miejsce w Wojewódzkich Mistrzostwach Dzieci Starszych - sprint na 60 metrów a także II miejsce w skoku w dal w tej samej grupie wiekowej. Zawody odbywały się w Mielcu. Mamy nadzieję, że nasz zdolny kolega będzie nadal rozwijał swoje umiejętności. Gratulujemy!


FOTO -team TEXT - TEAM
HISTORIA MOJEJ RODZINY - DRZEWO GENEALOGICZNE

Podsumowanie konkursu miało miejsce 18 marca w Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Uczniowie naszej szkoły dzięki swojej pracy otrzymali w nagrodę możliwość darmowego, grupowego zwiedzania Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Podczas uroczystości kończącej pierwszą edycję konkursu naszą szkołę reprezentowali Ania, Michał, Karol oraz Wiktor. W naszej galerii (link powyżej) możecie zobaczyć drzewa genealogiczne podczas prezentacji na terenie szkoły.


FOTO -team TEXT - TEAM
Szkolny Festiwal Kolęd

2 lutego odbył się coroczny Festiwal Kolęd. Brali w nim udział uczniowie szkoły Podstawowej oraz Szkół Średnich. Każda klasa prezentowała po dwie kolędy. Dzieci klas I-III miały fajne stroje. Śpiewały piękne kolędy. Wszyscy uczniowie miło spędzili czas w przyjemnej i radosnej atmosferze.


FOTO -team TEXT - TEAM
Festiwal Kolęd Obcojęzycznych

We wtorek 8 stycznia odbył się Festiwal Kolęd Obcojęzycznych. Koncert ten ma już kilkuletnią tradycję, ale w tym roku po raz pierwszy Została zaproszona nasza szkoła. Reprezentowali nas uczniowie klas młodszych oraz II LO i III TE. Jest to ważne "święto" dla miłośników świątecznych hiciorów. W tym roku mogliśmy usłyszeć takie piosenki jak: "All I want for Christmas" Mariah Carrey, "Last Christmas" George Michael'a, "Stille Nacht" oraz wiele inyych. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli wziąć w nim udział.


FOTO -team TEXT - TEAM
Wykład: "Okupacja Sowiecka na Prawym brzegu Sanu"

7 lutego w naszej szkole gościliśmy miłego pana z IPN-u, który przybliżył nam historię naszego regionu podczas okupacji sowieckiej. Uczniowie szkoł średnich wzięli udział w interesującym, 90 minutowym wykładzie. A poniżej troche więcej na ten temat... .

Od września roku szkolnego 2007/2008 Zespół Szkół w Birczy prowadzi współpracę z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Do tej pory zorganizowano na terenie szkoły wystawę Okupacja sowiecka na prawym brzegu Sanu w latach 1939-1941 oraz pracownicy IPN-u wygłosili dwa wykłady dla uczniów szkół średnich o relacjach polsko-ukraińskich na tle konfliktu z UPA.
Nasza szkoła gościła historyka, Pana Tomasza Berezę, który przybliżył nam różne aspekty okupacji sowieckiej, odnosząc się często do rejonu birczańskiego. Ciekawy wykład i dyskusja stanowiło znakomite uzupełnienie prezentowanej w listopadzie 2007 roku wystawy. Wykład połączony był z prezentacją multimedialną. Nawiązanie współpracy z pionem edukacyjnym IPN-u jest dla szkoły bardzo owocne. Wspólne działania edukacyjne będą kontynuowane, planowane są kolejne wystawy i wykłady.


FOTO -team TEXT - team
Festiwal kolęd

1 lutego w naszej szkole odbył się coroczny Festiwal Kolęd. Dzielił się on na 3 części. W pierwszej części udział wzięli uczniowie klas I - III, w drugiej klasy IV - IV, a w trzeciej uczniowie szkoły średniej. Jak co roku uczniowie wykonali wspaniałe kolędy. Najmłodsi wykonawcy zasługują na szczególne uznanie, gdyż przygotowali nie tylko kolędy, ale mieli również wspaniałe stroje. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy uczestniczyć w podobnej imprezie.


FOTO -team TEXT - team
Spotkanie opłatkowe pracowników Zespołu Szkół w Birczy

Pracownicy Zespołu Szkół uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym, które odbyło się 20 grudnia, wkrótce po wspaniałych jasełkach (warto zerknąć na galerię w notce poniżej)...


FOTO -team TEXT - team
Jasełka 2007

Przygotowane przez uczniów szkół ponagimnazjalnych Zespołu ... Warto również obejrzeć galerię przedstawiającą "techniczną" stronę przygotowań do występu na scenie (galeria dostępna w Intranecie Zespołu Szkół - jasełka_2007_przygotowania)


FOTO -team TEXT - team
Mikołajki piłkarskie - grudzień 2007

Mikołajki piłkarskie Reprezentacja naszej szkoły zajęła III miejsce w powiatowym halowym turniej piłki nożnej szkół podstawowych. Chłopcy i nasza jedyna dziewczyna w turnieju walczyli jak lwy, ale niestety musieli uznać wyższość lepiej w tym dniu dysponowanych rywali. Cieszymy się z zabawy jaka była na parkiecie i z prezentu jaki zrobił nam Mikołaj organizując turniej. Relacja z imprezy w fotografiach obok.

FOTO -zch (thx!) TEXT - zch
Zabawa andrzejkowa klas 0 - III

W dniu 29 listopada w Zespole Szkół odbyła się zabawa andrzejkowa klas 0 - III. Najpierw najmłodsi uczniowie zaprezentowali przygotowane piosenki, potem bawili się na wspólnej dyskotece przeplatanej konkursami. Na zakończenie rodzice przygotowali w klasach słodki poczęstunek. Konkursy i zabawy przgotowały panie H.Kasprzyk i A.Szacka .


FOTO - wkrótce ... TEXT - AS
Zabawa andrzejkowa Szkoły Podstawowej

Andrzejki 2007 - zabawa była pierwsza klasa. Wszyscy bawili się doskonale, chociaż na początku tego nie było widać. Każdy w klasach sobie wróżył i podjadł nieco, by później dać upust swojej fantazji w tańcu. Jak było - sami popatrzcie. Można również obejrzeć clip video ... .


FOTO -zch (thx!) TEXT - zch
Podsumowanie konkursu plastycznego ...

W dniu 21.XI.2007r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego pt. "Pamiętaj - tu wrzucaj" organizowanego przez Gminę Bircza, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.Konkurs realizowany był w ramach zadania pod nazwą "Segregacja Odpadów w Gminie Bircza" współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Celem konkursu było uświadomienie dzieciom i młodzieży konieczności segregowania odpadów. Z naszej szkoły podstawowej wzięło udział 43 uczniów z klas IV - VI. Wszyscy otrzymali nagrody za udział i dyplomy. Lauretami konkursu w kategorii szkół podstawowych są:

1. Ania - I miejsce

2. Kinga - II miejsce

3. Jakub - III miejsce


TEXT - dyrektor_zs picts - piotrekk
Spotkanie z pracownikami IPN-u ...Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Birczy nawiązali bardzo interesującą współpracę z OBWP IPN w Rzeszowie. Po prezentacji wystawy "Okupacja sowiecka na prawym brzegu Sanu w latach 1939 - 1941" uczniowie szkoły średniej uczestniczyli w zprganizowanych na terenie szkoły w dniu 21 listopada wykładach "Podziemie ukraińskie w okolicach Birczy" i "Akcja Wisła". Wykłady prowadzili pracownicy rzeszowskiego oddziału IPN, p. Artur Brożyniak oraz p. Maria Gliwa. Planowane są dalsze spotkania edukacyjne.


TEXT - dyrektor_zs
Wystawa „Okupacja sowiecka na prawym brzegu Sanu ...”

Od 8 listopada w naszej szkole prezentowana będzie wystawa edukacyjna „Okupacja sowiecka na prawym brzegu Sanu w latach 1939-1941” przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Ekspozycja przybliża wydarzenia, jakie miały miejsce na terenach, które obecnie wchodzą w skład województwa podkarpackiego, a w latach 1939-1941 znajdowały się pod okupacją sowiecką. Zaprezentowano w niej różne aspekty polityki okupanta wobec zajętych ziem i ich mieszkańców. Wystawa zawiera też spis żołnierzy Wojska Polskiego, Policji Państwowej i Żandarmerii pochodzących z kresów Podkarpacia a rozstrzelanych wiosną 1940 roku. Wystawę można oglądać do 29 listopada na terenie Zespołu Szkół w Birczy.


TEXT - G.Piwowarczyk
Wycieczka do Krakowa

W dniach 15-16.X.2007 W ramach programu "Przyjazna szkoła" uczniowie ZS w Birczy pojechali na wycieczkę do Krakowa. Skromna dwudziestoosobowa grupa uczniów mile spedziła czas w uroczym mieście. W planie wycieczki znalazło sie m.in.: Zwiedzanie Galerii Żydowskiej, Wawelu, Starego Miasta, Kopca Kościuszki oraz wielu innych interesujących rzeczy. Zwiedzanie było bardzo miłe ponieważ wraz z gorącą atmosferą świeciło słoneczko rozgrzewające nasze serducha jeszcze bardziej. Dobry nastrój utrzymał się do końca wycieczki. Wszyscy powrócili z rogalem na twarzy :) Pełni jesteśmy nadziei, że pewnego słonecznego dnia pani dyrektor przyjdzie do naszej klasy i powie, że jedziemy do Krakowa. Szczegółową relację znajdziecie w dziale poświęconym projektowi Przyjazna szkoła - W Małej Ojczyźnie moje korzenie.


FOTO -team TEXT - Monika & Ania
Obchody rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

W dniu 17.09.2007r. w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, Wójt Gminy Bircza, dyrektorzy Gimnazjum i ZS w Birczy wraz z uczniami złożyli wieńce na grobach żołnierzy na cmentarzu komunalnym w Birczy.


FOTO -team TEXT - WEB
Wycieczka do Chorzowa, Krakowa i Lublina

W ramach progrmu "Ty również zostaniesz odkrywcą..." zrealizowano wyjazd do Planetarium Śląskiego w Chorzowie, gdzie uczniowie uczestniczyli 2-lekcyjnym seansie na temat Układu Słonecznego. Wyjazd odbył się w dniu 12.09.2007r. Uczniowie byli również w Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie w dniu 13.09.2007r. Tam mogli samodzielnie wykonać różne ciekawe doświadczenia. Mieli okazję zwiedzić zabytki Krakowa. W dniu 19.09.2007r. uczniowie uczestniczyli w kilkulekcyjnym programie "pokazy z fizyki" w Instytucie Fizyki Uniwerytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Mieli okazję pooglądać ciekawe doświadczenia z mechaniki, prądu elektrycznegi, termodynamiki fizyki latania. Można było zwiedzić uczelnię, Lublin i Stare Miasto. Może ktoś z uczniów wybierze się tam na studia.


FOTO -team TEXT - WEB
Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2007/2008...

W dniu 3 września 2007r. rozpoczął się kolejny rok szkolny z Zespole Szkół w Birczy. 33 Siedmiolatków rozpoczęło naukę w pierwszej klasie Szkoły Podstawowej. Uczniowie uczą się w dwóch klasach, które prowadzą Pani Anna Pempuś i Pani Agata Szacka. Pierwsze emocje związane były z uroczystym pasowaniem na ucznia, którego "ogromnym" ołówkiem dokonała Pani Dyrektor Czesława Pankiewicz. W tej uroczystości uczestniczył równeż Wójt Gminy Bircza Pan Józef Żydownik.


FOTO - team TEXT -


Swój pierwszy rok w tej szkole rozpoczęli także uczniowie I klasy Technikum Informatycznego. I znowu zaczął się rok szkolny! Kolejne 10 miesięcy trudu i zmagań. Wśród uczniów znaleźli się również optymiści - W końcu (jak twierdzą) szkoła to nie tylko nauka, ale też przerwy i dużo znajomych.


FOTO - team TEXT - Monika&Ania

Materiały do sprawdzianu (II LO, kodowanie, kompresja i szyfrowanie informacji).