„Młodzi i pełni zapału, czyli bawimy się w teatr”

W ramach Regionalnego Konkursu Grantowego „Równać Szanse 2016” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ogłoszonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży otrzymaliśmy grant na realizację projektu „Młodzi i pełni zapału, czyli bawimy się w teatr”. Realizację rozpoczęliśmy 1 lutego 2017 r. Celem Programu prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży jest wyrównanie szans młodych ludzi z małych miejscowości na dobry start w dorosłe życiepoprzez widoczny i szybki rozwój następujących umiejętności:

  • wykorzystania tego, co może im sprzyjać – założeniem jest nowe, inne niż dotąd, spojrzenie na swoje środowisko, poznanie i odkrycie swoich słabych i mocnych stron;
  • zjednywania sobie innych – założeniem jest to, by młody człowiek w projekcie miał szanse sprawdzenia się w nowych relacjach z ludźmi i instytucjami, a także nauczenia się, jak współpracować w grupie – m.in. jak znajdować wspólne cele z korzyścią dla wszystkich.
Tematem przewodnim naszego projektu jest teatr.
Autorkami i koordynatorami projektu są: Agnieszka Nachman i Anna Dudek
W lutym powstała nasza grupa projektowa. Opracowaliśmy swój regulamin, podzieliliśmy się na sekcje i zaplanowaliśmy prace na poszczególne miesiące.

Rozpoczęliśmy przygotowania do wystawienia naszego spektaklu. Trwała burzliwa dyskusja nad wyborem scenariusza. W końcu osiągnęliśmy kompromis, wygrał nieśmiertelny Szekspir i jego „Romeo i Julia".

Sekcja techniczna zajęła się tworzeniem plakatów, zaproszeń i scenografii, grupa teatralna rozpoczęła próby.

A oto nasz Romeo. „Romeo, ach Romeo….".

Mieszkańcy gminy zostali zaproszeni na przygotowaną inscenizację „Romea i Julii wczoraj i dziś".

Zjawiskowo piękna Julia- Eliza oczarowała wszystkich swój a grą aktorską. A nasz Romeo Bartek rozkochał w sobie wszystkie dziewczyny na widowni.

Po chwili na scenę wkroczyła współczesna, hardkorowa Julia- Ola i zagubiony, nieśmiały Romeo- Emil.

W ramach działań projektowych zorganizowaliśmy wycieczkę do teatru do Krakowa. Obejrzeliśmy spektakl „Nie-boska komedia, czyli wszystko powiem Bogu".

Odwiedziliśmy Wawel, Akademię Górniczo- Hutniczą, Muzeum Narodowe w Sukiennicach,Podziemia Rynku Głównego w Krakowie, Muzeum Bursztynu.

Rozpoczęliśmy nasze zmagania ze słowem i własnymi słabościami, czyli warsztaty teatralne.

Odwiedziliśmy Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie obejrzeliśmy sztukę „Szklana menażeria".

Aktualizacja - 17.06.2017