Projekt "Sprawiedliwi"Projekt "Sprawiedliwi" otrzymał wsparcie finansowe Fundacji PKO Banku Polskiego. Jego celem jest przywrócenie lokalnej społeczności pamięci o znanych i nieznanych mieszkańcach Gminy Bircza oraz Placówce Armii Krajowej nr 5 "Barbara" w Birczy, którzy w czasie okupacji niemieckiej nieśli pomoc prześladowanym i mordowanym Żydom. Szczególny nacisk położono na pielęgnowanie pamięci o Katarzynie i Michale Gerulów oraz Romanie Segelinie, którzy za pomoc Żydom zostali zamordowani przez Niemców w 1944 roku. W 2016 roku odznaczono ich pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Katarzyna i Michał GerulowieRoman SegelinZałożeniem Stowarzyszenie jest wpisanie się przez niniejszy projekt w obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Informacje ogólne:

Koordynator projektu – Marta Kostka
Autor projektu – Grzegorz Piwowarczyk
Termin zakończenia – maj 2018 rok

Projekt realizują:

Marta Kostka,
Grzegorz Piwowarczyk,
Dorota Mazurek,
Alicja Wilczek,
Maciej Szadkowski


Realizacja projektu:
  1. Warsztaty edukacyjne dla uczniów klas IV-VII Szkoły Podstawowej w Birczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Birczy. W trakcie zajęć uczniowie poznali przebieg i założenia Holokaustu na tle losów Jana Komskiego (malarz i grafik z Birczy upamiętniony przez Stowarzyszenie w 2017 roku), historię miejscowych rodzin, które ratowały Żydów oraz działalność Placówki Armii Krajowej nr 5 "Barbara" w Birczy.
  2. W dniu 26 lutego odbyły się warsztaty edukacyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej w Lipie.


  3. Zajęcia w Szkole Podstawowej w Sufczynie odbyły się 5 marca.
  4. Spotkanie z uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żohatynie - 12 marca.
  5. Warsztaty w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Kuźminie odbyły się 19 marca.
  6. Warsztaty w Szkole Podstawowej w Leszczawie Dolnej - 27 marca.


W dniach 26 luty - 27 marca 2018 roku odbyły się warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych w: Lipie, Sufczynie, Żohatynie, Kuźminie oraz Leszczawie Dolnej. Młodzi mieszkańcy naszej gminy mogli poznać losy lokalnej społeczności żydowskiej, Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckie oraz działalność żołnierzy Armii Krajowej w Birczy.
Zajęcia zostały zorganizowane przez Martę Kostkę i przeprowadzone przez Grzegorza Piwowarczyka. Bardzo dziękujemy Dyrekcji oraz Nauczycielom odwiedzonych szkół za przychylność oraz serdeczność w czasie realizowania zadań związanych z projektem "Sprawiedliwi".

karta pracy i regulamin

FOTO - (c) GP TEXT - GPHTML code - Admin