Projekt "Sprawiedliwi"Projekt "Sprawiedliwi" otrzymał wsparcie finansowe Fundacji PKO Banku Polskiego. Jego celem jest przywrócenie lokalnej społeczności pamięci o znanych i nieznanych mieszkańcach Gminy Bircza oraz Placówce Armii Krajowej nr 5 "Barbara" w Birczy, którzy w czasie okupacji niemieckiej nieśli pomoc prześladowanym i mordowanym Żydom. Szczególny nacisk położono na pielęgnowanie pamięci o Katarzynie i Michale Gerulów oraz Romanie Segelinie, którzy za pomoc Żydom zostali zamordowani przez Niemców w 1944 roku. W 2016 roku odznaczono ich pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Katarzyna i Michał GerulowieRoman SegelinZałożeniem Stowarzyszenie jest wpisanie się przez niniejszy projekt w obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Informacje ogólne:

Koordynator projektu – Marta Kostka
Autor projektu – Grzegorz Piwowarczyk
Termin zakończenia – czerwiec 2018

Projekt realizują:

Marta Kostka,
Grzegorz Piwowarczyk,
Dorota Mazurek,
Alicja Wilczek,
Maciej Szadkowski


Realizacja projektu:
  1. Warsztaty edukacyjne dla uczniów klas IV-VII Szkoły Podstawowej w Birczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Birczy. W trakcie zajęć uczniowie poznali przebieg i założenia Holokaustu na tle losów Jana Komskiego (malarz i grafik z Birczy upamiętniony przez Stowarzyszenie w 2017 roku), historię miejscowych rodzin, które ratowały Żydów oraz działalność Placówki Armii Krajowej nr 5 "Barbara" w Birczy.
  2. W dniu 26 lutego odbyły się warsztaty edukacyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej w Lipie.


  3. Zajęcia w Szkole Podstawowej w Sufczynie odbyły się 5 marca.
  4. Spotkanie z uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żohatynie - 12 marca.
  5. Warsztaty w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Kuźminie odbyły się 19 marca.
  6. Warsztaty w Szkole Podstawowej w Leszczawie Dolnej - 27 marca.


W dniach 26 luty - 27 marca odbyły się warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych w: Lipie, Sufczynie, Żohatynie, Kuźminie oraz Leszczawie Dolnej. Młodzi mieszkańcy naszej gminy mogli poznać losy lokalnej społeczności żydowskiej, Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckie oraz działalność żołnierzy Armii Krajowej w Birczy.
Zajęcia zostały zorganizowane przez Martę Kostkę i przeprowadzone przez Grzegorza Piwowarczyka. Bardzo dziękujemy Dyrekcji oraz Nauczycielom odwiedzonych szkół za przychylność oraz serdeczność w czasie realizowania zadań związanych z projektem "Sprawiedliwi".7. Wyjazd edukacyjny do Markowej

W dniu 9 maja uczniowie Szkoły Podstawowej w Birczy wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Uczniowie odbyli warsztatach pn. "Kim są Sprawiedliwi wśród Narodów Świata?” oraz zwiedzili stałą ekspozycję. Uczestnicy wycieczki złożyli również znicz na grobie Rodziny Ulmów.8. Wyjazd edukacyjny do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

W dniu 28 maja Uczniowie Szkoły Podstawowej w Birczy odwiedzili muzeum, w którym w bardzo ciekawy sposób pokazano wspólną historię Żydów i Polaków oraz kulturę żydowską. Uczniowie obejrzeli również Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie.9. Wyjazd uczniów Szkoły Podstawowej w Birczy do niemieckiego Obozu Zagłady w Bełżcu.

Uczniowie oddali minutą ciszy hołd zamordowanym w obozie mieszkańcom Birczy.10. W dniu 17 czerwca w Kościele Parafialnym pw. św. Stanisława Kostki w Birczy odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamięci Katarzyny i Michała Gerulów, Romana Segelina, Żołnierzy Placówki Armii Krajowej w Birczy oraz Mieszkańców Gminy Bircza, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów. Msza Święta została odprawiona przez abp. Józefa Michalika. Uroczystość była połączona z podsumowaniem projektu "Sprawiedliwi".

Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowejkarta pracy i regulamin

FOTO - (c) GP TEXT - GPHTML code - Admin