Aktualności

Umieszczane tu informacje dotyczą roku szkolnego 2019/2020

Informacje o wydarzeniach z ubiegłych lat znajdują się w dziale "Archiwum"II Międzynarodowy Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych rozstrzygnięty!

W ramach cyklu konkursów, Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kobyłce, zainicjował w tym roku kolejną, siódmą już edycję Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych. Tematem pracy artystycznej (poezja, plastyka, komiks, znaczek, film) mogła być postać wybranego żołnierza, wydarzenia, konspiracji czy innych zagadnień historycznych lub społecznych dotyczących ideałów i postaw Żołnierzy Niezłomnych.
W naszej szkole organizacją konkursu zajmował się Pan Grzegorz Piwowarczyk. Wszyscy pasjonaci historii należący do szkolnego koła historycznego wzięli udział w VII edycji konkursu i mamy zaszczyt ogłosić, że wyróżnienie w kategorii: Poezja, otrzymał nasz uczeń Michał Lalik! Jesteśmy dumni z Michała i serdecznie gratulujemy!FOTO - NoFoTo TEXT - ADHTML code - Admin


Dzień Patrona 2020

„Majorze Hubalu bądź pewny, są szable, bo my tu jesteśmy...”

Jakże wymownie brzmią słowa „Hubalowej legendy”, która co roku wybrzmiewała w naszej szkole w Dniu Patrona i niosła się po całej okolicy. W dniu 14 maja obchodzilibyśmy bowiem po raz kolejny ze wzruszeniem i patosem, ale także radością i dumą Święto Patrona Szkoły. Niestety w czasach epidemii zmuszeni jesteśmy do uczczenia pamięci mjr. Hubala bez werbli i pięknego śpiewu naszych uczniów. O naszym Patronie pamiętał potomek naszego Hubalczyka - Pan Wojciech Bobowski, który zapalił znicz przed obeliskiem oraz Pani Agata Lalik – Przewodnicząca Rady Rodziców, która złożyła wiązankę. Wiązanki złożyła i znicze zapaliła również delegacja w składzie: Pani Magdalena Tyczyńska – Dyrektor szkoły, Pani Anna Dudek – wicedyrektor oraz nauczyciele: Pani Marta Kostka, Pani Zofia Hop i Pani Dorota Mazurek.
Za pamięć i obecność przy obelisku Patrona podziękowała wszystkim Pani Dyrektor. Głos zabrała również pani Agata Lalik, która przypomniała o wartości odwagi w życiu człowieka.FOTO - (c)_for_SP_Bircza TEXT - ADHTML code - Admin


Hubalowa legenda trwa...

W czwartek, 30 kwietnia 2020 roku minęło dokładnie 80 lat od śmieci mjr Henryka Dobrzańskiego, czyli legendarnego Hubala, dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej – Patrona naszej Szkoły Podstawowej.
30 kwietnia 1940 oddział majora został zaskoczony w czasie leśnego biwaku przez oddziały 372. Dywizji Wehrmachtu w okolicach wsi Anielin. W walce oddział uległ rozproszeniu, a sam „Hubal” poległ z bronią w ręku. Kula z serii z karabinu maszynowego trafiła majora prosto w serce.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły nie zapomnieli o swoim Patronie. Wspominaliśmy Go w tych wyjątkowych okolicznościach przypominając sylwetkę naszego Patrona podczas zdalnych lekcji wychowawczych, zaś delegacja uczniów wraz z Wicedyrektor złożyła znicze przed Obeliskiem upamiętniającym Hubala znajdującym się przed naszą szkołą.FOTO - (c)_for_SP_Bircza TEXT - ADHTML code - Admin


Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

"Witaj maj, trzeci maj u Polaków błogi raj" – melodia "Mazurka 3 maja" zabrzmi w całej Polsce w 229. Rocznicę Konstytucji 3 maja. Święto państwowe zostało ustanowione na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji w 1791.
Ponad dwa wieki temu Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową znaną nam dzisiaj jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa, która regulowała podstawy ustroju Rzeczpospolitej. Oprócz tego, że dokument obejmował w swoich zapisach organizację władz państwowych, obowiązki obywateli oraz ich prawa, to w założeniu był swoistą próbą ratowania Polski m. in. poprzez wzmocnienie władzy wykonawczej. Wcześniej ustrój państwa zbudowany był w oparciu o zasadę „liberum veto”, która była wykorzystywana przez szlachtę do zrywania Sejmów, gdzie w rezultacie, żadna ustawa nie mogła być wprowadzona w życie bez jednomyślnej decyzji posłów.
Mimo, że Konstytucja 3 Maja przywróciła Polakom nadzieję na uratowanie niezależności i niepodległości kraju, stworzona była w obawie przed imperialnymi zakusami naszych zaborców, którzy wcześniej zajęli część terytorium Rzeczpospolitej Obojga Narodów w 1772 r. Niestety ustawa, która miała zapewnić Polsce ład prawny, obowiązywała rok i dwa miesiące. Została obalona na skutek wojny polsko – rosyjskiej w 1792 r. i działań rodzimych zdrajców, którzy zawiązali Konfederację Targowicką. W efekcie doszło później do kolejnych rozbiorów i upadku państwa polskiego.FOTO - -- TEXT - ADHTML code - Admin


Wizyta w Urzędzie Gminy

W dniu 3 lutego 2020 r. – dzięki uprzejmości Pani Jadwigi Haber –Słowińskiej – uczniowie kl. VIII b odwiedzili Urząd Gminy w Birczy. W ramach realizacji programu z wiedzy o społeczeństwie spotkali się z Panem Grzegorzem Gągolą – Wójtem Gminy Bircza, który omówił zasady funkcjonowania administracji samorządowej.
Dla niektórych uczniów była to pierwsza wizyta w UG w Birczy… i już kilka doświadczeń i przygód. Zuzia zasiadła za wójtowskim biurkiem, a i najmłodsi petenci mogli doświadczyć oczekiwania na realizacje ich sprawyFOTO - (c)_for_SP_Bircza TEXT - GPHTML code - Admin


Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz

W związku z przypadającą w dniu 27 stycznia 2020 roku 75 rocznicą wyzwolenia przez wojska sowieckie niemieckiego obozu Auschwitz uczniowie i nauczyciele naszej szkoły oddali cześć pamięci Więźniom, którzy przebywali w obozach zagłady.
Uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą Jana Komskiego – więźnia obozu w Auschwitz.
Dla uczniów klas IV – VIII zorganizowano apel, podczas którego pani dyrektor Magdalena Tyczyńska przypomniała historię powstania niemieckiego obozu zagłady oraz podała liczbę osób tam zamordowanych – wg szacunku w Oświęcimiu zginęło ok milion trzysta tysięcy ludzi, czyli 130 razy więcej niż obecnych mieszkańców Birczy. Następnie głos zabrał pan Grzegorz Piwowarczyk nauczyciel historii, który przypomniał postać Jana Komskiego – malarza urodzonego w Birczy, więźnia obozów koncentracyjnych, któremu poświęcone jest miejsce pamięci na II piętrze w naszej szkole.
Pani dyrektor wspomniała również o Janie Karskim – kurierze i emisariuszu Komendy Głównej AK, za pośrednictwem którego polski rząd alarmował aliantów o fabrykach śmierci stworzonych przez Niemców. Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz przed tablicą poświęconą Janowi Komskiemu i minutą ciszy uczciliśmy wszystkich więźniów obozu Auschwitz – Bhirkenau. Uczniowie klasy VIII b wraz z panem Grzegorzem Piwowarczykiem udali się na kirkut żydowski w Birczy, gdzie oddali hołd dawnym żydowskim mieszkańcom Birczy przez położenie kamyków na macewach oraz zapalenie znicza.FOTO - For_WEB (c)_for_SP_Bircza TEXT - GPHTML code - Admin


"Święta w poezji" - II Gminny Konkurs Recytatorski

W dniu 10.01.2020 r. gościliśmy w naszej szkole uczniów, ich rodziców i nauczycieli z czterech szkół podstawowych , którzy przybyli, aby uczestniczyć w II Gminnym Konkursie Recytatorskim „Święta w poezji”. Wszyscy zasiedli przy odświętnie udekorowanych stołach, by wziąć udział w duchowej uczcie. Mogliśmy usłyszeć przepiękne recytacje utworów wspaniałych polskich poetów – L. Staffa, K. K. Baczyńskiego, K. I. Gałczyńskiego, ks.J.Twardowskiego i wielu innych. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd.
W konkursie podzielonym na trzy kategorie wiekowe uczestniczyło 27 uczniów. Jury w składzie: p. Ewa Ożibko – kierownik Biblioteki Publicznej w Birczy, p. Karolina Kopko – Mliczek – instruktor zajęć teatralnych w GOK,SiT oraz p. Dorota Mazurek – bibliotekarka, po trudnych obradach wyłoniło następujących laureatów:
W kategorii klas I – III – I miejsce zajęła Zuzanna Foremska ( SP Bircza, nauczyciel – Marta Kostka), II Gabriel Kucab (SP Żohatyn, nauczyciel – Agnieszka Buchowska), III – Monika Atamańczuk ( SP Bircza, nauczyciel – Maria Ulanowska). Wyróżnienia otrzymali: Jarosław Hajduk (SP Kużmina, nauczyciel – Halina Kwolek) oraz Lena Majewska (SP Bircza, nauczyciel – Marta Ryznar).
W kategorii klas 4 – 6 triumfowała Dominika Pisz ( SP Kużmina –nauczyciel Anna Uberman), II miejsce zajęła Żaneta Solarz (SP Bircza –nauczyciel Teresa Feduń), III przypadło Milenie Włodek (SP Bircza –nauczyciel Bożena Czeszyk – Maculak). Wyróżnienie otrzymał Franciszek Tyczyński (SP Bircza, nauczyciel – B. Czeszyk – Maculak).
Wśród uczniów klas VII – VIII – I miejsce zajęła uczennica p. Anny Uberman – Katarzyna Brzeżawska (SP Kużmina), II Izabela Brodzicka (SP Lipa, nauczyciel – Anita Bugajska), III – Katarzyna Bilińska (SP Bircza, nauczyciel – Małgorzata Mazur – Włodek). Wyróżniono także uczennicę p. Anity Bugajskiej Łucję Ziajkiw (SP Lipa). Wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom serdecznie dziękujemy i gratulujemy.
Nagrody książkowe dla laureatów ufundowała Rada Rodziców oraz Szkolna Kasa Oszczędności. Organizatorem konkursu była p. Małgorzata Mazur – Włodek.FOTO - (c)_for_SP_Bircza - MMW TEXT - MMWHTML code - Admin


74. rocznica III napadu UPA na Birczę

W dniu 7 stycznia 2020 r. minęła 74. rocznica największego napadu UPA na Birczę. Został on – podobnie jak dwa poprzednie ataki nacjonalistów ukraińskich – odparty przez Obrońców Birczy, którymi byli: Mieszkańcy, Żołnierze i Milicjanci. Waga zwycięstwa była ogromna dla naszej miejscowości, ponieważ UPA miała zniszczyć Birczę oraz w okrutny sposób usunąć z niej polską ludność. Pamiętając o tych tragicznych wydarzeniach reprezentanci społeczności naszej szkoły, uczniowie klasy czwartej: Milena, Maya, Ania oraz Bartek – złożyli znicze w miejscach upamiętniających Obrońców Birczy oraz na mogiłach Żołnierzy.FOTO - (c)_for_SP_Bircza - GP TEXT - GPHTML code - Admin


Konkurs recytatorski "Święta w poezji"

Trzeciego stycznia po raz trzeci odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski pn. "Święta w poezji". W odświętnie przystrojonej sali zgromadzili się uczniowie, rodzice, dziadkowie i nauczyciele, by wysłuchać pięknych wierszy o tematyce bożonarodzeniowej i trzymać kciuki za uczestników konkursu.
Jury w składzie: p. Bożena Czeszyk – Maculak, p. Agata Szacka, p. Teresa Feduń miało bardzo trudne zadanie. Po burzliwej naradzie, podczas której wszyscy zgromadzeni przy akompaniamencie p. Grzegorza Kwaśnickiego śpiewali kolędy, udało się wyłonić zwycięzców. W kategorii uczniów klas I – III miejsce I zajęła Zuzanna Foremska, II – Monika Atamańczuk, III – Maria Dudek. Wyróżnione zostały: Gabriela Soszka i Lena Majewska.
W kategorii klas IV – VI miejsce I zajęła Amelia Pankiewicz, II – Żaneta Solarz , III – Milena Włodek. Wyróżniono: Gabrielę Demkiewicz, Małgorzatę Stebnicką i Franciszka Tyczyńskiego. Najstarsi uczniowie tj. z klas VII – VIII uplasowali się na następujących pozycjach: I – Katarzyna Bilińska, II – Malwina Fedczak, III – Dawid Buczek.
W konkursie uczestniczyło 27 uczniów. Wszyscy laureaci będą w brali udział w gminnym etapie tegoż konkursu. Konkurs, którego pomysłodawcą i organizatorem jest p. Małgorzata Mazur – Włodek stał się już naszą szkolną tradycją i wspaniałą okazją do spotkania w miłej, świątecznej atmosferze. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy odwagi, przepięknych recytacji oraz chęci do podjęcia trudu nauczenia się wiersza i krzewienia kultury żywego słowa.FOTO - WEB_photo (c)_for_SP_Bircza TEXT - MMWHTML code - Admin


Szkolna Wigilia i Jasełka 2019'

Magiczny urok Świąt Bożego Narodzenia roztaczał się w naszej szkole już od czwartku. To właśnie 19 grudnia swoją Wigilię obchodziły dzieci z Oddziałów Przedszkolnych. Pięknie przebrani w Maryję i Józefa, pasterzy i trzech króli prezentowali swoje talenty w kręgu fruwających wszechobecnych białych aniołków. W piątek 20 grudnia odbyły się spotkania wigilijne wychowawców z uczniami w klasach. Następnie cała społeczność szkolna i zaproszeni goście w hali sportowej wysłuchali krótkiego koncertu kolęd przygotowanego przez uczennice klas I – III uczęszczające na kółko muzyczne prowadzone przez naszego nauczyciela pana Grzegorza Kwaśnickiego. Tak wprowadzeni w klimat Świąt wszyscy zebrani obejrzeli piękne bożonarodzeniowe Jasełka przygotowane przez uczniów kl. V a i V b pod opieką pań: Zofii Hop i Anny Stój. Piękną dekorację przygotowała Pani Alicja Wilczek, a oprawę muzyczną pan Grzegorz Kwaśnicki. W powietrzu unosił się zapach pierniczków, którymi została obdarowana dyrekcja, nauczyciele i nauczyciele emeryci. Wyczekiwanym punktem programu było też rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą bożonarodzeniową gazetką klasową. W kategorii klas I – III zwyciężyli uczniowie kl. II a. Wraz z wychowawcą – panią Emilią Kubicką odebrali słodką nagrodę. W kategorii klas IV – VIII najpiękniejszą gazetkę wykonały klasy: IV a z wychowawcą panią Martą Drąg i VII a z wychowawcą panią Agnieszką Nachman. Nagrodą był dodatkowy dzień na wycieczkę szkolną.
Na zakończenie życzenia świąteczne wszystkim zebranym złożyła Pani dyrektor Magdalena Tyczyńska, a następnie hala sportowa wypełniła się dźwiękami śpiewanej wspólnie kolędy "Wśród nocnej ciszy".
Po części oficjalnej odbyła się Wigilia nauczycieli i pracowników szkoły wraz z nauczycielami emerytami, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Nie zabrakło śpiewania kolęd, łamania się opłatkiem i radości ze wspólnego spotkania.FOTO - WEB_photo (c)_for_SP_Bircza TEXT - ADHTML code - Admin


"Wszyscy wszystkim ślą życzenia"

W dobie komputerów, telefonów i poczty elektronicznej bardzo ważne jest abyśmy pamiętali także o usługach Poczty Polskiej. Dlatego istotne jest, aby zapoznać naszych najmłodszych obywateli – dzieci z oddziałów przedszkolnych również z taką formą wysyłania nie tylko świątecznych życzeń czy pozdrowień. Zadbały o to nauczycielki: Ewa Hassan – wychowawczyni grupy II, Elżbieta Droździak – wychowawczyni grupy III i Agata Szacka – wychowawczyni grupy IV. Gościem, który odwiedził naszych najmłodszych uczniów była pani Naczelnik Urzędu Pocztowego w Birczy –Pani Lucyna Szmurło. Podczas spotkania dzieci mogły zapoznać się z pracą listonosza. Rozmawiając z gościem, zrozumiały znaczenie znajomości własnego adresu, utrwaliły także znajomość swojego imienia i nazwiska oraz dowiedziały się co musi zawierać koperta lub kartka, aby mogła dotrzeć do adresata. Pani naczelnik przekazała przedszkolakom wiele ciekawych informacji o swojej pracy. Ale najważniejsze, że dzieci mogły wysłać przygotowane przez siebie kartki z Życzeniami Świątecznymi do rodziców. Za tak wspaniałe spotkanie podziękowaliśmy pani naczelnik śpiewając kolędy i pastorałki, recytując wiersze i wręczając świąteczny stroik.FOTO - WEB_photo (c)_for_SP_Bircza TEXT - EHHTML code - Admin


"Święta tuż, tuż!"

Wiele czynników tworzy przedświąteczną, niezwykłą atmosferę: pieczenie pierników, przygotowywanie prezentów, a także przystrajanie domu oryginalnymi, bardzo często samodzielnie wykonanymi dekoracjami. Nasi młodsi uczniowie bardzo dobrze o tym wiedzą, ponieważ już po raz kolejny wykazali się kreatywnością i niestandardowymi pomysłami, przygotowując prace pod opieką p. Emilii Kubickiej na XIV Powiatowy Konkurs na Stroik Bożonarodzeniowy organizowany przez Wydział Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Przemyślu.
Oryginalność wykonania i oczywiście artystyczna fantazja zapewniły im już trzeci rok z kolei miejsce na podium. Konkurencja była duża, gdyż jurorzy musieli dokonać wyboru spośród 62 prac przesłanych na konkurs przez dzieci z przedszkoli i uczniów szkół podstawowych z powiatu przemyskiego. Po zapewne trudnych obradach w dniu 16 grudnia 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Przemyślu odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu połączone z wręczeniem nagród zwycięzcom i upominków wszystkim uczestnikom. Decyzją Komisji II nagrodę w kategorii klas I – III otrzymała uczennica naszej szkoły Milenka Kwaśnicka, której serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Gratulujemy również udziału w konkursie: Fabianowi Boguszowi i Judycie Wasyliszyn, którzy również przygotowali piękne prace.FOTO - WEB_photo (c)_for_SP_Bircza TEXT - EKHTML code - Admin


Hubalowa Wigilia 2019

W dniu 13 grudnia w naszej szkole odbyła się szczególna, bo dziesiąta – Hubalowa Wigilia. Rozpoczęła się tradycyjnie od spotkania przed obeliskiem – uczczeniem chwilą ciszy pamięci Patrona Szkoły mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala” i Jego Żołnierzy oraz zapaleniem zniczy przed tablicą pamiątkową. Pani dyrektor Magdalena Tyczyńska powitała wszystkich zebranych gości i przekazała najserdeczniejsze życzenia dla całej społeczności szkolnej od Pana Wojciecha Bobowskiego oraz Pani Marii Barbary Leszczyńskiej. W imieniu Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina” głos zabrała Pani Marta Kostka, która przekazała na ręce Pani Dyrektor książkę "Hubal Henryk Dobrzański 1897 – 1840" autorstwa Henryka Dobrzańskiego i Andrzeja Dyszyńskiego. Następnie Pani Dyrektor poprosiła wszystkich zebranych o zawieszenie bombek na naszym drzewku.
W tym roku wspólnie z nami choinkę ubierali Pani Jadwiga Haber – Słowińska – Sekretarz Gminy Bircza, Pani Czesława Pankiewicz – była Dyrektor naszej szkoły, Pani Agata Lalik – Przewodnicząca Rady Rodziców wraz z Panią Jadwigą Bocheńską. Jak co roku, pod choinką czekały prezenty od Świętego Mikołaja dla naszych Gosci.
Drugą częścią spotkania było wspólne palenie ogniska, pieczenie kiełbasy oraz śpiewanie kolęd. Za jej przygotowanie serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Bircza oraz Panu Ryszardowi Sowie.FOTO - Admin (c)_for_SP_Bircza TEXT - ADHTML code - Admin


Lekcja WOS ...

W dniu 12 grudnia na lekcji wiedzy o społeczeństwie klasa VIII a miała zaszczyt gościć Pana Grzegorza Kwaśnickiego – radnego Rady Gminy Bircza. Pan Kwaśnicki, na co dzień nauczyciel fizyki w naszej szkole, wystąpił w innej niż zwykle roli. W bardzo ciekawy sposób przedstawił uczniom zadania samorządu, podzielił się swoją wiedzą na temat dochodów i wydatków gminy oraz inwestycji, które są obecnie prowadzone na terenie naszej gminy. Przekazał także informacje dotyczące uchwalania budżetu. Zajęcia były tak ciekawe, że minęły niepostrzeżenie. Mamy nadzieję, ze Pan radny znajdzie jeszcze dla nas czas. Bardzo dziękujemy za spotkanie, dzięki któremu mogliśmy w tak interesujący sposób poszerzyć naszą wiedzę. Teraz sprawdzian z działu "Samorząd terytorialny" na pewno napiszemy na piątki!FOTO - Admin (c)_for_SP_Bircza TEXT - MMWHTML code - Admin


Godzina Kodowania 2019

11 grudnia w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej już po raz czwarty nasza Szkoła uczestniczyła w największym cyklicznym wydarzeniu edukacyjnym na świecie, jakim jest Godzina Kodowania (Hour od Code). Więcej ...FOTO - Admin (c)_for_SP_Bircza TEXT - AdminHTML code - Admin


Mikołajki piłkarskie 2019

5 grudnia już po raz dwudziesty drugi, w sali sportowej przy Zespole Szkół w Birczy odbyły się "Mikołajkowe" zawody sportowe w halowej piłce nożnej klas piątych powiatu przemyskiego – ziemskiego. Więcej ...FOTO - ZCh (c)_for_SP_Bircza TEXT - ZChHTML code - Admin


Spotkanie uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej z leśnikami

W ramach współpracy naszej szkoły z Nadleśnictwem Bircza, jak co roku w porze późnej jesieni, 5 grudnia odbyło się spotkanie pt. "Pamiętajmy o zwierzętach zimą". W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie z klas I – III, a ze strony Nadleśnictwa – na zaproszenie p. Marty Kostki - p. Piotr Nieckarz- specjalista ds. edukacji leśnej i p. Dawid Pankiewicz – stażysta. W temat spotkania zebranych wprowadzili uczniowie klasy II b, przedstawiając inscenizację "Wieczorem na leśnej polanie" przygotowaną pod kierunkiem wychowawcy- p. Marty Kostki. Uczniowie, wcielając się w role mieszkańców lasu, pokazali trudne warunki życia leśnych zwierząt w czasie zimy. Zachęcali też wszystkich widzów do ich dokarmiania.
Koledzy z klas I – III oraz rodzice i dziadkowie, którzy tłumnie przybyli na przedstawienie, byli pod wrażeniem umiejętności aktorskich i wokalnych drugoklasistów. Dopełnieniem wspaniałego występu klasy II b była scenografia wykonana przez rodziców; panie Agatę Foremską, Agnieszkę Wasiewicz, Małgorzatę Rogal i Agnieszkę Kos. Niezwykłym talentem wykazały się też mamy: Agata Foremska, Manika Piotrowska i Małgorzata Rogal malując twarze dzieci, przez co zostały one idealnie wprost ucharakteryzowane na leśne zwierzęta.
Po spektaklu głos zabrał p. Piotr Nieckarz. Wygłosił dla zebranych prelekcję na temat dokarmiania zwierząt. Swoje wystąpienie wzbogacił dwoma bardzo ciekawymi filmami edukacyjnymi. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu, za co zostali nagrodzeni. Każda klasa otrzymała dyplom za aktywny udział i plansze edukacyjne o dokarmianiu ptaków.
Spotkanie posumowała p. Magdalena Tyczyńska – dyrektor ZS. Podziękowała Gościom z Nadleśnictwa za przeprowadzenie prelekcji i współpracę, uczniom klasy II b za wspaniały występ, rodzicom i dziadkom za przybycie, nauczycielom M.Kostce i G. Kwaśnickiemu za przygotowanie spotkania.FOTO - NoFoTo (c)_for_SP_Bircza TEXT - MKHTML code - AdminŚwięty Mikołaj nocą wędruje,
w okna zagląda i nasłuchuje.
Gwiazdka w okna świeci
gdzie są grzeczne dzieci?

Imieniny świętego Mikołaja są od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Dla wielu uczniów mikołajki to jeden z najprzyjemniejszych dni w trakcie szkolnego roku. Kojarzą się z saniami, prezentami, uśmiechem, świętami, kolędami, radością i szczęściem.
Nasi uczniowie już od samego rana nasłuchiwali dźwięku dzwonka św. Mikołaja. Mimo braku białego puchu, ten długo wyczekiwany gość, przybył do nas tradycyjnie 6 grudnia i sprawił, że ten dzień był pełen radości, życzliwości i uśmiechu. Tego dnia dzieci ubrały się na czerwono i założyły mikołajkową czapkę albo rogi renifera. W tym wyjątkowym dniu, nie tylko Mikołaj dawał podarunki – również dzieci miały przygotowany prezent dla gościa w postaci wierszy i piosenek.FOTO - NoFoTo (c)_for_SP_Bircza TEXT - HPHTML code - Admin


Andrzejkowe czary-mary...

Andrzejki są świetnym pomysłem na wesołą zabawę, zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Dawniej był to wieczór, kiedy wróżyć mogły tylko dziewczęta, ale dzisiaj nie ma już takich podziałów. Uczniowie klasy III a i IIII b skorzystali z możliwości poznania tajemnic swojej przyszłości i razem z wychowawcami udali się na warsztaty andrzejkowe. Warsztaty edukacyjne w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, w których uczestniczyli, były nie tylko ciekawą lekcją historii o naszych narodowych tradycjach, związanych z obchodami „Andrzejek” w dawnych czasach, ale także okazją do wspaniałej zabawy. Uczniowie poznali wiele ciekawych wróżb, w których z radością brali czynny udział. Z dreszczykiem emocji oczekiwali na swoją kolej w zabawie, aby sprawdzić, co pokaże wróżba. Dużo radości przyniosła dzieciom wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami – lanie wosku. Powstałe kształty były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni. Wspólnie z nauczycielkami dzieci odgadywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości. Nie zabrakło  ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość itp.  Co chwilę wybuchały salwy śmiechu i okrzyki zaskoczenia. Ta lekcja w muzeum z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było obejrzenie spektaklu pt. ,,Pocahontas – indiańska księżniczka” wystawionego na deskach Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Bajkowa adaptacja historii o tytułowej bohaterce wywołała wśród uczniów i nauczycieli wiele radości i uśmiechów.
Na uwagę zasłużyła również bogata scenografia, która przeniosła nas w czasie i wprowadziła w klimat indiańskiej wioski. Całości dopełniły licznie zgromadzone na scenie rekwizyty, barwne kostiumy aktorów i charakteryzacja. Efekty świetlne i dźwiękowe pozwoliły nam poczuć magię bajkowego świata. Ciekawym doświadczeniem dla dzieci było to, że mogły włączać się w dialogi prowadzone przez aktorów, klaskać i próbować śpiewać razem z nimi refreny piosenek.
Uczniowie przez całe przedstawienie z wielką uwagą śledzili perypetie głównych bohaterów, Indian i białych osadników oraz słuchały mądrych wypowiedzi Pocahontas, która kierując się dobrocią i rozsądkiem pogodziła dwa zwaśnione światy.
Dzięki uczestnictwu w tym spektaklu wszyscy zrozumieliśmy, że w życiu najważniejsza jest wrażliwość, odwaga, dobre serce, szanowanie każdego człowieka oraz dbanie o przyrodę.FOTO - WEB_photo (c)_for_SP_Bircza TEXT - M.R./I.K./J.M.HTML code - Admin


Dzień Życzliwości

28 listopada, już po raz kolejny, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Chcieliśmy podkreślić jak ważne dla każdego człowieka są: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym.
W tym dniu należało ubrać się na żółto i powiedzieć kilku osobom parę miłych słów. Uczniowie rozdawali wszystkim wchodzącym do szkoły żółte balony i "uśmiechnięte minki". Każda klasa opracowała kodeks życzliwości. Przeprowadzony został również konkurs na najbardziej radosną klasę. Miarą radości była liczba uczniów ubranych na żółto. Tytuł "Najbardziej radosnej klasy" otrzymała klasa III b. Akcję zorganizował SU wraz z kl. VI b, pod czujnym okiem opiekunów p. Honoraty Pinkowicz i p. Agnieszki Nachman.FOTO - WEB_photo (c)_for_SP_Bircza TEXT - HPHTML code - Admin


Andrzejki!

W środę 27 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa przygotowana przez Samorząd Uczniowski. Dla uczniów klas IV – VIII została zorganizowana dyskoteka. Wszyscy znakomicie bawili się przy muzyce serwowanej przez DJ. Zabawa trwała od godziny 16.00 do 19.30. Uczniowie byli zmęczeni, ale zadowoleni. W przerwie udali się do klas na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę.FOTO - WEB_photo (c)_for_SP_Bircza TEXT - ANaHTML code - Admin


Andrzejki w przedszkolu

Św. Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze. Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne Andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. My również chcieliśmy poznać uroki wróżb i właśnie z tego powodu zorganizowaliśmy zabawę andrzejkową. Dzieci przyniosły w tym dniu do przedszkola piękne kostiumy, w które przebrały się zaraz po śniadaniu. Nasza sala w magiczny sposób zamieniła się w tajemnicze miejsce pełne świec, papierowych duszków, czarnych kotów, nietoperzy i czarownic. Odwiedziły nas czarodziejki, które zabrały dzieci do świata wróżb i zabaw andrzejkowych. Mogliśmy poznać swoją „przyszłość” – tą bliską „co dostanę od Mikołaja?” i tą daleką..., Kim będę w przyszłości?. Wśród tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, był dniem radości i integracji grupy. Dziękujemy pracownikom GOK,SiT w Birczy za pomoc w organizacji zabawy oraz rodzicom za pyszne słodkości.FOTO - WEB_photo (c)_for_SP_Bircza TEXT - BK/BSHTML code - Admin


Smok Wawelski - przedstawienie Teatru Obrazkowego

W listopadzie, w ramach zajęć czytelniczych, I grupę naszego przedszkola odwiedził "Smok Wawelski". Przybyły do nas panie z Biblioteki Publicznej w Birczy z przedstawieniem Teatru Obrazkowego Kamishibai pt. "Smok Wawelski". Po pięknym przedstawieniu, które dzieci oglądały z zapartym tchem, był czas na niespodziankę. Przedszkolaki otrzymały piękne papierowe smoki, które zabrały ze sobą do domu. Bardzo dziękujemy panią z biblioteki i czekamy na kolejne odwiedziny.FOTO - WEB_photo (c)_for_SP_Bircza TEXT - BS/BKHTML code - Admin


Najlepszy nauczyciel

Ewa Hassan – nauczycielka naszej szkoły– wychowawca grupy przedszkolnej nr II – w Powiatowym Plebiscycie Nauczyciel Przedszkola Roku zorganizowanym przez gazetę rzeszowską Nowiny zajęła II miejsce. Głosowanie trwało od 15 października do 15 listopada. Do plebiscytu pani Ewa została wytypowana i zgłoszona przez rodziców, którzy również oddawali na nią głosy. Jest to ogromne wyróżnienie i dowód zaufania, jakim rodzice darzą panią Ewę. „Ta nominacja była dla mnie ogromnym zaskoczeniem, ale stała się jeszcze większą motywacją do dalszej pracy i dalszego działania dla naszym wspaniałych dzieci, bo nic nie jest tak ważne jak ich uśmiech i przywiązanie”. O tym, jak dzieci czują się w przedszkolu nie decyduje wyłącznie otoczenie, w którym spędzają czas. Najważniejsze nie są zabawki, place zabaw, czy pomoce edukacyjne – kluczową rolę w ich wychowaniu pełni właśnie nauczyciel.
Serdecznie gratulujemy.FOTO - WEB_photo (c)_for_SP_Bircza TEXT -HTML code - Admin


Igrzyska Młodzieży Szkolnej - tenis stołowy

W dniu 25 listopada w hali sportowej naszej szkoły odbyły się zawody sportowe w tenisie stołowym o Mistrzostwo Powiatu Ziemskiego – Przemyskiego w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej zgodnie z Kalendarzem Szkolnych Imprez Sportowych. W zawodach drużynowych udział wzięło siedem szkół podstawowych powiatu ziemskiego z: Kuźminy, Birczy, Leszczawy Dolnej, Krasiczyna, Huwnik, Przedmieścia Dubieckiego i Orłów. Rozgrywki prowadzone były do dwóch przegranych gier. W kategorii dziewcząt I miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa w Birczy, II – Szkoła Podstawowa w Huwnikach i III – Szkoła Podstawowa w Orłach. W kategorii chłopców wygrała Szkoła Podstawowa w Birczy, II miejsce zajęła – Szkoła Podstawowa w Kuźminie, III – Szkoła Podstawowa w Orłach. Organizator – Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Przemyślu – składa podziękowanie Dyrekcji szkoły za możliwość organizacji zawodów, Starostwu Powiatowemu w Przemyślu za ufundowanie pucharów i dyplomów, Panom Zbigniewowi Chaszczynowi – organizatorowi imprezy i Jarosławowi Antosiakowi – sędziemu głównemu zawodów, pielęgniarce Pani Annie Świątek za opiekę medyczną oraz uczniom naszej szkoły za sędziowanie przy stołach i nauczycielom za opiekę nad uczniami.FOTO - ZCh (c)_for_SP_Bircza TEXT - ZChHTML code - Admin


Oszczędzamy w SKO!

27 dzień listopada przebiegał w naszej szkole pod hasłem "Oszczędzaj w SKO". Celem akcji zorganizowanej przez opiekuna SKO p. Małgorzatę Mazur – Włodek było promowanie oszczędzania wśród uczniów i rodziców. Kampania informacyjna prowadzona przez opiekuna oraz uczennice klasy VIII a – Karolinę i Magdę miała przypomnieć, że członkiem SKO może być uczeń pomiędzy 5 a 13 rokiem życia. Środki pieniężne zgromadzone na kontach podlegają oprocentowaniu –2,5 % w skali roku (do 2500zł ). Można je wpłacać u p. Mazur –Włodek w czwartki, jednorazowo nie mniej niż 1 zł i nie więcej niż 50 zł. Oczywiście rodzice mogą przelewać na konta swych pociech dowolne kwoty. W ramach akcji organizatorzy rozdali dziesiątki broszur informacyjnych, odblasków, naklejek, balonów, długopisów, zeszytów i pysznych krówek – wszystkie gadżety z logo SKO. Teraz czekamy na efekty kampanii w postaci nowych SKO–wiczów.FOTO - MMW (c)_for_SP_Bircza TEXT - MMWHTML code - Admin


101. rocznica odzyskania niepodległości

Obchodzone 11 listopada Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości. Uwolnienie kraju z jarzma zaborców nastąpiło po 123 latach trwania zniewolenia.
W naszej szkole uroczystości 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę współorganizowane były z Urzędem Gminy w Birczy oraz GOK,SiT i połączone z podsumowaniem projektu "Tolerancja i Niepodległość”. Rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę, w czasie której ze wzruszeniem wysłuchaliśmy pięknej homilii Księdza Proboszcza. Następnie wszyscy zebrani udali się przed budynek GOKSiT w Birczy. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego Pani dyrektor Magdalena Tyczyńska powitała wszystkich przybyłych gości. Przedstawiła krótko ideę projektu „Tolerancja i Niepodległość” realizowanego przez naszą szkołę oraz Stowarzyszenie „Tworzymy lepszą przyszłość” w ramach Programu: Czuwamy! Pamiętamy! Fundacji „ORLEN – DAR SERCA”. Autorem projektu był Pan Grzegorz Piwowarczyk, koordynatorami Pani Anna Dudek i Pan Grzegorz Piwowarczyk, zaś koordynatorem z ramienia UG w Birczy była Pani Jadwiga Haber – Słowińska. Głównym parterem w realizacji projektu był Urząd Gminy w Birczy wraz z GOK,SiT w Birczy. Patronat honorowy nad projektem objęło Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Czytaj pełny opis uroczystościFOTO - (c)_for_SP_Bircza TEXT - ADHTML code - Admin


Szkoła pamięta ...

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia historyczne.
W dniu 25 października 2019 r. uczniowie uczęszczający na kółko historyczne wraz z p. Grzegorzem Piwowarczykiem zapalili znicze na mogiłach: Andrzeja Tarnawskiego – powstańca listopadowego, Marcela Kowalskiego i hrabiego Kazimierza Czarnieckiego – powstańców styczniowych, a także przy tablicy ku czci Marcela Kowalskiego, którego ciała nigdy nie odnaleziono.
Znicze zapaliliśmy także na grobie Stanisława Szubera – osoby zaangażowanej w odzyskanie niepodległości w 1918 r., oraz w Miejscu Pamięci przy naszej szkole związanym ze Zbrodnią Katyńską, upamiętniającym mieszkańców naszej Gminy, którzy zginęli "na nieludzkiej ziemi" – por. Jana Brewkę i mjr. Edmunda Chojeckiego.TEXT - GPHTML code - Admin


Pasowanie Pierwszoklasistów

17 października odbyło się uroczyste pasowanie dzieci klas: I a i I b na pełnoprawnych uczniów Szkoły Podstawowej w Birczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala".
Uczniowie przed aktem pasowania zaprezentowali swoje zdolności wokalno –recytatorskie podczas pięknej akademii przygotowanej pod opieką pani Marii Ulanowskiej i pani Ewy Wiśniowskiej. Pasowania dokonała pani Dyrektor Magdalena Tyczyńska. Dumni i wzruszeni Rodzice podziękowali Dyrekcji oraz Wychowawczyniom za ciepłe słowa skierowane do ich dzieci.
Po pasowaniu uczniowie wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi udali się na słodki poczęstunek, który upłynął w miłej atmosferze.TEXT - For_WWWHTML code - Admin


"Jedzie pociąg z daleka ... "

„Jedzie pociąg z daleka...” Uczniowie klasy II a Szkoły Podstawowej w Birczy wraz z wychowawcą – p. Emilią Kubicką, pewnego mglistego poranka udali się w swoją pierwszą podróż pociągiem. W czasach, kiedy wszyscy podróżujemy samochodami jest to nie lada atrakcja dla ośmiolatków. Dzieci nauczyły się jak kupić bilet, odczytywały wszystkie ważne informacje z biletów, gdyż samodzielnie musiały znaleźć nr peronu i wagonu oraz nr swojego siedzenia. Wszyscy zwiedzili też Dworzec Główny w Przemyślu i w Jarosławiu. Trasę z Przemyśla do Jarosławia uczniowie przebyli pociągiem osobowym.
Emocji podczas wycieczki było wiele, gdyż piękna Podziemna Trasa Turystyczna, którą uczniowie zwiedzali w Jarosławiu tak ich zachwyciła, że o mały włos nie spóźnili się na pociąg. Na szczęście Pani wychowawczyni miała wszystko pod kontrolą i wszyscy zadowoleni i szczęśliwi wrócili do Przemyśla pociągiem Intercity i to, dzięki uprzejmości miłego pana konduktora, pierwszą klasą. :-) Oby jak najwięcej takich wycieczek! Może teraz samolotem...TEXT - EKHTML code - Admin


Mistrzostwa Gminy Bircza w tenisie stołowym w ramach IMS

Hala sportowa w Birczy była areną rozgrywek tenisa stołowego o Mistrzostwo Gminy w ramach IMS. Zawody odbyły się w dniu 7 listopada 2019 r. w dwóch kategoriach: kategorii dziewcząt (4 drużyny) i kategorii chłopców (5 drużyn). Do Birczy zjechali uczennice i uczniowie ze szkół podstawowych z Kuźminy, Lipy, Leszczawy Dolnej, Sufczyny. Gospodarzem i organizatorem zawodów była Szkoła Podstawowa w Birczy. Opiekunem medialnym był GOKSiT w Birczy. Rywalizacja odbywała się na zasadach – każdy z każdym, jako zawody drużynowe. Imprezę prowadził Zbigniew Chaszczyn. Sędzią głównym był Jarosław Antosiak, sędziami stolikowymi uczniowie naszej szkoły. Uczniowie zostali nagrodzeni okazałymi pucharami i dyplomami ufundowanymi przez Urząd Gminy w Birczy. Zobacz tabelę wyników.FOTO - (c)_for_SP_Bircza TEXT - ZHHTML code - Admin


Szkolne zawody w tenisie stołowym w ramach IMS

W dniu 6 listopada w naszej szkole odbyły się zawody sportowe tenisie stołowym „O puchar patrona szkoły” dla klas siódmych ósmych. Każda klasa wystawiła swoich reprezentantów (po trzy dziewczyny i trzech chłopaków). Zawody w kategorii dziewcząt wygrała Daria Pawliszyn z kl. VIII b, drugie miejsce zdobyła Weronika Pankiewicz z kl. VII b, trzecie –Katarzyna Bilińska z kl. VII a. W kategorii chłopców zwycięzcą został Jakub Dutkowski z kl. VII a, drugie miejsce zajął Szymon Powar także z VII a, trzecie – Szymon Napora z kl. VIII a.
W zawodach udział wzięło 24 uczniów. Były one również kwalifikacją do zawodów gminnych. Zawody organizował UKS "Żaki", prowadził nauczyciel wychowania fizycznego Pan Zbigniew Chaszczyn.
Organizator dziękuje Dyrekcji Szkoły za możliwość przeprowadzenia zawodów.FOTO - (c)_for_SP_Bircza TEXT - ZHHTML code - Admin


Dzień Jabłka!

We wtorek 26 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Jabłka. Celem projektu było propagowanie zdrowego odżywiania się, a przede wszystkim zachęcenie do codziennego spożywania jabłek. Po raz kolejny w naszej szkole zapachniało jabłkami i cynamonem.
W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ubrani w "jabłkowe kolory": na żółto, czerwono i zielono. W czasie przerwy mogli skosztować jabłkowych pyszności tj: smacznego kompotu, szaszłyków owocowych i surówki marchewkowo –jabłkowej. Dzień minął w "smakowitej" atmosferze i dostarczył uczniom miłych wrażeń oraz witamin ukrytych w jabłkach. Akcję zorganizował SU wraz z kl. VII a, pod czujnym okiem opiekunów p. Agnieszki Nachman i p. Honoraty Pinkowicz. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji Dnia Jabłka, szczególnie p. Anecie Segelin i Małgorzacie Kurtiak.FOTO - (c)_for_SP_Bircza TEXT - ANaHTML code - Admin


Wycieczka do Słowacji i na Węgry

W dniach 17-18 października 2019 r. uczniowie klas ósmych oraz szóstych naszej szkoły wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym na Słowację i Węgry. Celem wycieczki było poznanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego naszych południowych sąsiadów (w przeszłości i Madziarzy graniczyli z Lędzianami ;) oraz promowanie aktywnego trybu spędzania wolnego czasu.
W pierwszym dniu uczniowie zwiedzili piękny Bardejów na Słowacji, a dokładnie: Stare Miasto, Bazylikę pw. św. Idziego oraz mury obronne. Wielkie emocje wzbudziło wyjście na kościelną wieżę. U schyłku dnia – już na Węgrzech – uczestnicy wycieczki mogli zrelaksować się w termach w jaskiniach koło Egeru.
Drugiego dnia uczniowie zwiedzili urokliwy Eger wraz ze "słodkim" Muzeum Marcepanu. W tym dniu, to diabelski młyn znajdujący się na Starym Mieście Egeru, wzbudził chyba największe wrażenie. W godzinach popołudniowych uczestnicy wycieczki zwiedzili wspaniały ogród zoologiczny wraz z oceanarium w Nyiregyhazie, gdzie mogli zobaczyć m.in.: rekina tygrysiego, niedźwiedzia polarnego, białego tygrysa i goryle.
Opiekunami uczniów były: Dorota Mazurek, Honorata Pinkowicz i Marcelina Zabilska. Kierownikiem wycieczki był Grzegorz Piwowarczyk.FOTO - (c)_for_SP_Bircza - GP TEXT - GPHTML code - Admin


Dzień Nauczyciela 2019

"Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć, dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!"

B. Conklin

Te słowa pięknie wyrażają wdzięczność za pełen pasji trud codziennie wkładany w kształtowanie osobowości uczniów. Z tej okazji uczniowie klasy IVa zaprezentowali w dniu 14 października akademię z okazji święta Edukacji Narodowej. Program słowno – muzyczny był pełen ciepłych słów i humoru. Uczniowie pokazali, że praca nauczyciela nie należy do łatwych i wyrazili swoją wdzięczność za: poświęcenie, troskę, uśmiech i serce, których doświadczają od swoich pedagogów. Do serdecznych słów uczniowie dołączyli niespodziankę w formie kreatywnych upominków.
Występ młodych artystów poprzedzony był częścią oficjalną, która rozpoczęła Pani Dyrektor Magdalena Tyczyńska, witając wszystkich przybyłych na tę uroczystość gości, rodziców, uczniów i pracowników. Następnie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za wysiłek w wypełnianiu szkolnych obowiązków, rzetelną pracę, a osobom najbardziej zaangażowanym wręczyła nagrody dyrektora. Dopełnieniem uroczystości były serdeczne rozmowy i pełne pogodnych wspomnień opowieści toczone przy ciastku i kawie, na które zostali zaproszeni nauczyciele czynni i emerytowani oraz pracownicy naszej placówki.FOTO - (c)_for_SP_Bircza - GP TEXT - MDHTML code - Admin


Spotkanie z leśnikiem

Edukacja ekologiczna we współczesnym świecie jest niezbędnym elementem kształcenia i wychowania młodego pokolenia. W celu poznania środowiska leśnego udaliśmy się na prelekcję do sali dydaktyczno – edukacyjnej w Nadleśnictwie Bircza. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści Leśniczego Pana Tomasza Janowicza o zwierzętach występujących na naszym terenie i budowie warstwowej lasu. Uczniowie brali czynny udział w zajęciach, zadając liczne pytania. Następnie wybraliśmy się na wycieczkę do Rezerwatu Przyrody ,, Krępak”, gdzie przywitał nas Leśniczy Pan Jerzy Sławiński.
Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic oraz oddychały świeżym powietrzem. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne.
Z zaciekawieniem przyglądały się tabliczkom informacyjnym umieszczonym na ścieżce dydaktycznej. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt.
Najmłodsi spędzili miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej. Zajęcia te uświadomiły im, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że także oni są za nią odpowiedzialni. Wyprawa skończyła się ogniskiem, przy którym wszyscy piekli kiełbaski.
Dziękujemy Panom Leśnikom z Nadleśnictwa Bircza – Tomaszowi Janowiczowi i Jerzemu Sławińskiemu za interesujące leśne opowieści.FOTO - (c)_for_SP_Bircza - GP TEXT - IK, MR, JMHTML code - Admin


Sportowy sukces uczniów z klasy II b i III b

Reprezentacja uczniów z klasy II b i III b wraz z wychowawcami p. Martą Kostką i p. Ireną Kulon uczestniczyła w XVI Powiatowej Olimpiadzie Sportowej „Igrzyska radości, zdrowiem przyszłości”.
Olimpiada odbyła się 18 września 2019 r. w Szkole Podstawowej w Lesznie. Wzięli w niej udział nauczyciele zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta – Grupa Przemyśl wraz ze swoimi uczniami z klas I –III (82 uczestników).
Honorowy Patronat nad olimpiadą sprawował Starosta Przemyski Pan Jan Pączek. Zespoły uczniów –w trzech kategoriach wiekowych – rywalizowały ze sobą w czterech konkurencjach: bieg sztafetowy, bieg z przewlekaniem szarfy, bieg w workach i dodawanie skoków.
Drużyna klasy II b: Zuzanna Foremska, Maja Piotrowska, Blanka Rogal, Tobiasz Jabłecki, Filip Kos, Dawid Wasiewicz zdobyła pierwsze miejsce w kategorii klas drugich.
Drużyna klasy III b: Ola Wojdylak, Maja Najduch, Gabrysia Soszka, Kamil Łukasiewicz, Kuba Wśniowski, Kacper Wilgucki zdobyła drugie miejsce w kategorii klas trzecich.
Uczniów wspierali i dopingowali zawodnicy rezerwowi : Lena Dutkowska (kl.II b) i Jagoda Tomczak (kl.III b)
Indywidualną konkurencją, która odbyła się na zakończenie zmagań olimpijskich był mini maraton.
W kategorii chłopców klas III najszybciej do mety dobiegł Kamil Łukasiewicz zajmując pierwsze miejsce. Trzecie miejsce zdobył Kacper Wilgucki W kategorii chłopców klas II, drugie miejsce zdobył Tobiasz Jabłecki. W kategorii dziewcząt klas II, również drugie miejsce wywalczyła Maja Piotrowska.FOTO - (c)_for_SP_Bircza TEXT - MKHTML code - Admin


Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2019/2020

1 października 2019 r. w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego. Swoje kandydatury zgłosiło pięciu uczniów: Ania z kl. VI a, Gabrysia z kl. VI b, Nikola z kl. VII a, Kornelia z kl. VII b oraz Filip z kl. VIII b.
Wybory poprzedzone były kampanią, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Rozwiesili plakaty ze swoimi propozycjami działań, które miały zachęcić uczniów do głosowania na nich. Kandydaci zaprezentowali też swoje osoby, dokonali autoprezentacji. Przekonywali wyborców, że to właśnie im uczniowie mogą powierzyć swoje troski, problemy ale i pomysły do uczniowskich działań na terenie naszej szkoły. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie kl. IV – VIII oraz nauczyciele. W głosowaniu udział wzięło 154 osoby, które wybierały przewodniczącego szkolnego SU oraz jego zastępcę. Komisja wyborcza w składzie: Klaudia i Julia czuwała nad prawidłowym przebiegiem glosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczenia głosów. Nauczycielami nadzorującymi przebieg wyborów były opiekunki Samorządu Uczniowskiego: Honorata Pinkowiczi Agnieszka Nachman. Przewodniczącą SU została Nikola Wasiewicz., zastępcą przewodniczącej – Kornelia Smotylewicz.
Wszystkim głosującym dziękujemy za udział w wyborach, a zwycięzcom GRATULUJEMY i życzymy owocnej pracy na rzecz naszej społeczności szkolnej.FOTO - (c)_for_SP_Bircza TEXT - HPHTML code - Admin


Spotkanie z policjantem

17 września 2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji Birczy – dzielnicowym st. asp. Panem Dariuszem Majewskim. Uczestniczyły w nim dzieci z oddziałów przedszkolnych i edukacji wczesnoszkolnej.Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole i poza nią. Pan policjant przypomniał podstawowe zasady obowiązujące podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Wizyta na pewno na długo zostanie w ich pamięci.FOTO - (c)_for_SP_Bircza TEXT - I.K, M.R, J.MHTML code - Admin


80 rocznica bitwy pod Birczą

W dniu 12 września 2019 r. obchodziliśmy uroczystość upamiętniającą polsko – niemiecką bitwę pod Birczą z 12 września 1939 roku. Organizatorami uroczystości był Zespół Szkół w Birczy – Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" i Stowarzyszenie "Tworzymy lepszą przyszłość". W organizację święta włączył się również GOK,SiT w Birczy oraz OSP w Birczy.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się Mszą św., którą odprawił ks. Wojciech Wiśniowski, a homilię wygłosił ks. Wojciech Szostak.
Druga część uroczystości odbyła się przy obelisku na Wzgórzu Chomińskim w Korzeńcu. Miała ona niezwykle uroczysty charakter dzięki udziałowi Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez żołnierzy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Uroczystość prowadziła p. Barbara Brem – Kowalik – pracownik batalionu. Udział w niej wzięli również harcerze z naszej szkoły i uczniowie klas wojskowych z liceum w Birczy.
Uroczystość przy obelisku rozpoczęto od złożenia meldunku przez Dowódcę Uroczystości ppor. Piotra Przybyły ppłk. Marcinowi Zalewskiemu – Dowódcy Garnizonu Przemyśl. Następnie podniesiono flagę Rzeczypospolitej Polskiej na maszt i odśpiewano Hymn Państwowy. Ceremonii wciągnięcia flagi na maszt dokonał poczet flagowy 5 bsp.
Po powitaniu uczestników przez p. Grzegorza Gągolę – Wójta Gminy Bircza, głos zabrał p. Jacek Paluch, syn podhalańczyka biorącego udział w Bitwie pod Birczą, który zapoznał zebranych z przebiegiem bitwy. Następnie swojego ojca – żołnierza 38 Pułku Strzelców Lwowskich – wspomniał p. Władysław Maciupa – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego. Modlitwę za żołnierzy walczących w tej bitwie odmówił ks. Prałat Stanisław Kot. Apel pamięci odczytał ppor. Tomasz Matejko.
Na zakończenie uroczystości głos zabrała p. Magdalena Tyczyńska – dyrektor Zespołu Szkół w Birczy, która serdecznie podziękowała osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację uroczystości, pocztom sztandarowym oraz wszystkim przybyłym gościom. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: p. Maria Kanikuła, p. Maciej Kanikuła, p. Jacek Paluch – członkowie rodzin żołnierzy walczących w bitwie pod Birczą ; wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego p. Władysław Maciupa wraz z Radnym Powiatu Przemyskiego p. Wojciechem Bobowskim, p. Jerzy Góralewicz – Sekretarz Powiatu Przemyskiego, p. Grzegorz Gągola – Wójt Gminy Bircza, p. Jadwiga Haber – Słowińska –Sekretarz Gminy Bircza, p. Kazimierz Cap – Przewodniczący Rady Gminy w Birczy, ksiądz prałat Stanisław Kot, płk Marcin Zalewski – dowódca 5 bsp w Przemyślu, chor. Dariusz Samborski w imieniu płk. Rafała Kluza – dowódcy 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy, płk. w stanie spoczynku Józef Mroczka, por. Piotr Bandyka w imieniu płk. Roberta Cwynara – komendanta Placówki SG w Huwnikach, st. asp. Dariusz Majewski z Posterunku Policji w Birczy p. Zbigniew Kopczak Nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza wraz z zastępcą p. Urszulą Kapuścińską i leśniczym p. Mariuszem Sławińskim, p. Andrzej Atamańczuk – Komendant Gminnego Związku OSP w Birczy, p. Zbigniew Urban dyr. KopalniDiadomitu w Jaworniku Ruskim, świadkowie historii: p. Helena Wilgucka, p. Władysław Gerula, p. Antoni Segelin,kierownicy i pracownicy jednostek organizacyjnych Gminy Bircza, delegacje nauczycieli i uczniów ze szkół z terenu gminy, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Birczy na czele z p. Agatą Lalik - Przewodniczącą Rady oraz p. Anetą Segelin - Zastępcą, nauczyciele emeryci, mieszkańcy gminy Bircza.
W uroczystości uczestniczyły poczty:
Związku Kombatantów RP i byłych więźniów politycznych, Koła Gminnego w Birczy
- Ochotniczej Straży Pożarnej w Birczy,
- Koła Łowieckiego „Bór”,
- Szkoły Podstawowej im. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Birczy,
- Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. bohaterów 30 Sudeckiego Pułku Piechoty w Kuźminie
- Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Bronisława Markiewicza w Leszczawie Dolnej.
Po zakończeniu uroczystości na Wzgórzu Chomińskim w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panem Jackiem Paluchem – autorem książki „1 Pułk Strzelców Podhalańskich. Zarys dziejów i trwałość pamięci”.
W spotkaniu udział wzięli zainteresowani mieszkańcy Birczy, harcerze i uczniowie.Opiekunowie Miejsca Pamięci Marta Kostka i Grzegorz Piwowarczyk serdecznie dziękują p. Franciszkowi Kostce za dostarczenie drewna i farby na płot w Miejscu Pamięci, a p. Eugeniuszowi Kosowi za jego wykonanie i pomalowanie.
Szczególne podziękowania składają ppłk. Marcinowi Zalewskiemu Dowódcy Garnizonu Przemyśl za objęcie wojskową opieką uroczystości.FOTO - (c)_for_SP_Bircza TEXT - MKHTML code - Admin


Narodowe Czytanie 2019

W dniu 6 września 2019 roku uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły wzięli udział w Narodowym Czytaniu, które zorganizowaliśmy wspólnie z GOKSiT w Birczy. Po raz pierwszy impreza odbyła się na Rynku w Birczy. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru ośmiu z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Są to teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Nowelę „Dobra pani” E. Orzeszkowej czytali Pani Magdalena Tyczyńska – dyrektor szkoły, Pani Małgorzata Mazur – Włodek – polonistka oraz uczniowie z klas VIII – Monika, Natalia, Martyna, Malwina, Dawid, Kamil, Michał, Mateusz.
Nowelę „Dym” czytali Samorządowcy oraz Pracownicy GOKSiT w Birczy. W akcji wzięli udział również pozostali uczniowie z klas ósmych, którzy z wielkim zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali prezentowanych utworów. Niemałe zainteresowanie imprezata wzbudziła również wśród mieszkańców, którzy z zaciekawieniem zatrzymywali się na Rynku i wsłuchiwali w głos lektorów.
Mamy nadzieję, że w następnym roku akcja ta wzbudzi jeszcze większe zainteresowanie społeczeństwa.FOTO - (c)_for_SP_Bircza TEXT - DMHTML code - Admin


Uroczysta inauguracja Roku Szkolnego 2019-2020

W dniu 2 września w hali sportowej odbyło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20 połączone z 80 – tą rocznicą wybuchu II wojny światowej. Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Przerwany marsz…”, polegającej na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Po Mszy Świętej zebrani Goście - w tym Wójt Gminy Bircza. Sekretarz Gminy Bircza, emerytowani pracownicy Nadleśnictwa Bircza, uczniowie i nauczyciele wraz z Panią Dyrektor, w uroczystym pochodzie za Sztandarem udali się do szkoły. Tam, w hali sportowej, Pani Dyrektor zainaugurowała nowy rok szkolny. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i uczczeniu minutą ciszy walczących i poległych żołnierzy delegacja uczniów, harcerzy i nauczycieli zapaliła znicze przed obeliskami Patrona Szkoły i Katyńczyków oraz na Wzgórzu Chomińskim. Pani dyrektor Magdalena Tyczyńska w kilku słowach przybliżyła wszystkim tamte, tragiczne wydarzenia, a uczeń Michał Lalik zaprezentował oryginalny mundur żołnierski z okresu II wojny światowej. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się karabin z tamtego okresu. Następnie Pani Dyrektor przedstawiła plan pracy szkoły na rok szkolny 2019/2020.
Wszystkim uczniom życzyła owocnej pracy i osiągnięcia jak najwyższych wyników w nauce. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do pierwszoklasistów. Do życzeń dołączyli się również Pan Grzegorz Gągola i Pani Agata Lalik.
Po części oficjalnej na hali wszyscy w radosnych nastrojach udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.
Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością Pan Grzegorz Gągola – Wójt Gminy Bircza, przedstawiciele Nadleśnictwa Bircza, Pani Jadwiga Haber – Słowińska – sekretarz Gminy, Pani Agata Lalik – Przewodnicząca Rady Rodziców w Birczy oraz Pani Czesława Pankiewicz – emerytowany dyrektor naszej szkoły. Nie zabrakło również rodziców, dziadków i rodzin naszych uczniów.FOTO - (c)_for_SP_Bircza TEXT - DMHTML code - Admin