Aktualności

Umieszczane tu informacje dotyczą roku szkolnego 2019/2020

Informacje o wydarzeniach z ubiegłych lat znajdują się w dziale "Archiwum"Sportowy sukces uczniów z klasy II b i III b

Reprezentacja uczniów z klasy II b i III b wraz z wychowawcami p. Martą Kostką i p. Ireną Kulon uczestniczyła w XVI Powiatowej Olimpiadzie Sportowej „Igrzyska radości, zdrowiem przyszłości”.
Olimpiada odbyła się 18 września 2019 r. w Szkole Podstawowej w Lesznie. Wzięli w niej udział nauczyciele zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta – Grupa Przemyśl wraz ze swoimi uczniami z klas I –III (82 uczestników).
Honorowy Patronat nad olimpiadą sprawował Starosta Przemyski Pan Jan Pączek. Zespoły uczniów –w trzech kategoriach wiekowych – rywalizowały ze sobą w czterech konkurencjach: bieg sztafetowy, bieg z przewlekaniem szarfy, bieg w workach i dodawanie skoków.
Drużyna klasy II b: Zuzanna Foremska, Maja Piotrowska, Blanka Rogal, Tobiasz Jabłecki, Filip Kos, Dawid Wasiewicz zdobyła pierwsze miejsce w kategorii klas drugich.
Drużyna klasy III b: Ola Wojdylak, Maja Najduch, Gabrysia Soszka, Kamil Łukasiewicz, Kuba Wśniowski, Kacper Wilgucki zdobyła drugie miejsce w kategorii klas trzecich.
Uczniów wspierali i dopingowali zawodnicy rezerwowi : Lena Dutkowska (kl.II b) i Jagoda Tomczak (kl.III b)
Indywidualną konkurencją, która odbyła się na zakończenie zmagań olimpijskich był mini maraton.
W kategorii chłopców klas III najszybciej do mety dobiegł Kamil Łukasiewicz zajmując pierwsze miejsce. Trzecie miejsce zdobył Kacper Wilgucki W kategorii chłopców klas II, drugie miejsce zdobył Tobiasz Jabłecki. W kategorii dziewcząt klas II, również drugie miejsce wywalczyła Maja Piotrowska.FOTO - (c)_for_SP_Bircza TEXT - MKHTML code - Admin


Spotkanie z policjantem

17 września 2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji Birczy – dzielnicowym st. asp. Panem Dariuszem Majewskim. Uczestniczyły w nim dzieci z oddziałów przedszkolnych i edukacji wczesnoszkolnej.Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole i poza nią. Pan policjant przypomniał podstawowe zasady obowiązujące podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Wizyta na pewno na długo zostanie w ich pamięci.FOTO - (c)_for_SP_Bircza TEXT - I.K, M.R, J.MHTML code - Admin


80 rocznica bitwy pod Birczą

W dniu 12 września 2019 r. obchodziliśmy uroczystość upamiętniającą polsko – niemiecką bitwę pod Birczą z 12 września 1939 roku. Organizatorami uroczystości był Zespół Szkół w Birczy – Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" i Stowarzyszenie "Tworzymy lepszą przyszłość". W organizację święta włączył się również GOK,SiT w Birczy oraz OSP w Birczy.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się Mszą św., którą odprawił ks. Wojciech Wiśniowski, a homilię wygłosił ks. Wojciech Szostak.
Druga część uroczystości odbyła się przy obelisku na Wzgórzu Chomińskim w Korzeńcu. Miała ona niezwykle uroczysty charakter dzięki udziałowi Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez żołnierzy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Uroczystość prowadziła p. Barbara Brem – Kowalik – pracownik batalionu. Udział w niej wzięli również harcerze z naszej szkoły i uczniowie klas wojskowych z liceum w Birczy.
Uroczystość przy obelisku rozpoczęto od złożenia meldunku przez Dowódcę Uroczystości ppor. Piotra Przybyły ppłk. Marcinowi Zalewskiemu – Dowódcy Garnizonu Przemyśl. Następnie podniesiono flagę Rzeczypospolitej Polskiej na maszt i odśpiewano Hymn Państwowy. Ceremonii wciągnięcia flagi na maszt dokonał poczet flagowy 5 bsp.
Po powitaniu uczestników przez p. Grzegorza Gągolę – Wójta Gminy Bircza, głos zabrał p. Jacek Paluch, syn podhalańczyka biorącego udział w Bitwie pod Birczą, który zapoznał zebranych z przebiegiem bitwy. Następnie swojego ojca – żołnierza 38 Pułku Strzelców Lwowskich – wspomniał p. Władysław Maciupa – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego. Modlitwę za żołnierzy walczących w tej bitwie odmówił ks. Prałat Stanisław Kot. Apel pamięci odczytał ppor. Tomasz Matejko.
Na zakończenie uroczystości głos zabrała p. Magdalena Tyczyńska – dyrektor Zespołu Szkół w Birczy, która serdecznie podziękowała osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację uroczystości, pocztom sztandarowym oraz wszystkim przybyłym gościom. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: p. Maria Kanikuła, p. Maciej Kanikuła, p. Jacek Paluch – członkowie rodzin żołnierzy walczących w bitwie pod Birczą ; wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego p. Władysław Maciupa wraz z Radnym Powiatu Przemyskiego p. Wojciechem Bobowskim, p. Jerzy Góralewicz – Sekretarz Powiatu Przemyskiego, p. Grzegorz Gągola – Wójt Gminy Bircza, p. Jadwiga Haber – Słowińska –Sekretarz Gminy Bircza, p. Kazimierz Cap – Przewodniczący Rady Gminy w Birczy, ksiądz prałat Stanisław Kot, płk Marcin Zalewski – dowódca 5 bsp w Przemyślu, chor. Dariusz Samborski w imieniu płk. Rafała Kluza – dowódcy 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy, płk. w stanie spoczynku Józef Mroczka, por. Piotr Bandyka w imieniu płk. Roberta Cwynara – komendanta Placówki SG w Huwnikach, st. asp. Dariusz Majewski z Posterunku Policji w Birczy p. Zbigniew Kopczak Nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza wraz z zastępcą p. Urszulą Kapuścińską i leśniczym p. Mariuszem Sławińskim, p. Andrzej Atamańczuk – Komendant Gminnego Związku OSP w Birczy, p. Zbigniew Urban dyr. KopalniDiadomitu w Jaworniku Ruskim, świadkowie historii: p. Helena Wilgucka, p. Władysław Gerula, p. Antoni Segelin,kierownicy i pracownicy jednostek organizacyjnych Gminy Bircza, delegacje nauczycieli i uczniów ze szkół z terenu gminy, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Birczy na czele z p. Agatą Lalik - Przewodniczącą Rady oraz p. Anetą Segelin - Zastępcą, nauczyciele emeryci, mieszkańcy gminy Bircza.
W uroczystości uczestniczyły poczty:
Związku Kombatantów RP i byłych więźniów politycznych, Koła Gminnego w Birczy
- Ochotniczej Straży Pożarnej w Birczy,
- Koła Łowieckiego „Bór”,
- Szkoły Podstawowej im. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Birczy,
- Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. bohaterów 30 Sudeckiego Pułku Piechoty w Kuźminie
- Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Bronisława Markiewicza w Leszczawie Dolnej.
Po zakończeniu uroczystości na Wzgórzu Chomińskim w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panem Jackiem Paluchem – autorem książki „1 Pułk Strzelców Podhalańskich. Zarys dziejów i trwałość pamięci”.
W spotkaniu udział wzięli zainteresowani mieszkańcy Birczy, harcerze i uczniowie.Opiekunowie Miejsca Pamięci Marta Kostka i Grzegorz Piwowarczyk serdecznie dziękują p. Franciszkowi Kostce za dostarczenie drewna i farby na płot w Miejscu Pamięci, a p. Eugeniuszowi Kosowi za jego wykonanie i pomalowanie.
Szczególne podziękowania składają ppłk. Marcinowi Zalewskiemu Dowódcy Garnizonu Przemyśl za objęcie wojskową opieką uroczystości.FOTO - (c)_for_SP_Bircza TEXT - MKHTML code - Admin


Narodowe Czytanie 2019

W dniu 6 września 2019 roku uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły wzięli udział w Narodowym Czytaniu, które zorganizowaliśmy wspólnie z GOKSiT w Birczy. Po raz pierwszy impreza odbyła się na Rynku w Birczy. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru ośmiu z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Są to teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Nowelę „Dobra pani” E. Orzeszkowej czytali Pani Magdalena Tyczyńska – dyrektor szkoły, Pani Małgorzata Mazur – Włodek – polonistka oraz uczniowie z klas VIII – Monika, Natalia, Martyna, Malwina, Dawid, Kamil, Michał, Mateusz.
Nowelę „Dym” czytali Samorządowcy oraz Pracownicy GOKSiT w Birczy. W akcji wzięli udział również pozostali uczniowie z klas ósmych, którzy z wielkim zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali prezentowanych utworów. Niemałe zainteresowanie imprezata wzbudziła również wśród mieszkańców, którzy z zaciekawieniem zatrzymywali się na Rynku i wsłuchiwali w głos lektorów.
Mamy nadzieję, że w następnym roku akcja ta wzbudzi jeszcze większe zainteresowanie społeczeństwa.FOTO - (c)_for_SP_Bircza TEXT - DMHTML code - Admin


Uroczysta inauguracja Roku Szkolnego 2019-2020

W dniu 2 września w hali sportowej odbyło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20 połączone z 80 – tą rocznicą wybuchu II wojny światowej. Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Przerwany marsz…”, polegającej na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Po Mszy Świętej zebrani Goście - w tym Wójt Gminy Bircza. Sekretarz Gminy Bircza, emerytowani pracownicy Nadleśnictwa Bircza, uczniowie i nauczyciele wraz z Panią Dyrektor, w uroczystym pochodzie za Sztandarem udali się do szkoły. Tam, w hali sportowej, Pani Dyrektor zainaugurowała nowy rok szkolny. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i uczczeniu minutą ciszy walczących i poległych żołnierzy delegacja uczniów, harcerzy i nauczycieli zapaliła znicze przed obeliskami Patrona Szkoły i Katyńczyków oraz na Wzgórzu Chomińskim. Pani dyrektor Magdalena Tyczyńska w kilku słowach przybliżyła wszystkim tamte, tragiczne wydarzenia, a uczeń Michał Lalik zaprezentował oryginalny mundur żołnierski z okresu II wojny światowej. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się karabin z tamtego okresu. Następnie Pani Dyrektor przedstawiła plan pracy szkoły na rok szkolny 2019/2020.
Wszystkim uczniom życzyła owocnej pracy i osiągnięcia jak najwyższych wyników w nauce. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do pierwszoklasistów. Do życzeń dołączyli się również Pan Grzegorz Gągola i Pani Agata Lalik.
Po części oficjalnej na hali wszyscy w radosnych nastrojach udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.
Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością Pan Grzegorz Gągola – Wójt Gminy Bircza, przedstawiciele Nadleśnictwa Bircza, Pani Jadwiga Haber – Słowińska – sekretarz Gminy, Pani Agata Lalik – Przewodnicząca Rady Rodziców w Birczy oraz Pani Czesława Pankiewicz – emerytowany dyrektor naszej szkoły. Nie zabrakło również rodziców, dziadków i rodzin naszych uczniów.FOTO - (c)_for_SP_Bircza TEXT - DMHTML code - Admin