AktualnościUmieszczane tu informacje dotyczą roku szkolnego 2017/2018

Informacje o wydarzeniach z ubiegłych lat znajdują się w dziale "archiwum"Mikołaj w Zespole Szkół


6 grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga prezenty niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie.

Chociaż za oknem brak śniegu nastrój świąteczny w naszej szkole gościł od samego rana. Z okazji swoich imienin przybył do nas nie kto inny, jak sam Święty Mikołaj z workiem pełnym słodkości! Pan z długą siwą brodą, w czerwonym płaszczu  z radością obdarował wszystkich uczniów słodkimi prezentami i prosił, aby wszyscy zawsze byli grzeczni, posłuszni rodzicom i pilnie się uczyli przez cały rok. Radości nie było końca. Cieszyli się wszyscy, ci mali i duzi. Dziękujemy Św. Mikołajowi za przybycie do naszej szkoły. Pomimo braku białego puchu i tym razem nas nie zawiódł. Serdecznie zapraszamy za rok!

FOTO - (c) For_SP_Bircza TEXT - HPHTML code - Admin
Dzień Życzliwości

W dniu 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To dzień dobrych uczynków i dobrych emocji. W naszej szkole ten dzień był kolorowy i radosny. Na początek każdy otrzymał od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego „uśmiechnięte buźki”. Uczniowie i nauczyciele strojem podkreślili rangę tego dnia, byli ubrani na żółto bądź też mieli żółte akcenty ubioru. Działała także „Skrzynka życzliwości”. Każdy mógł przekazać życzliwe, ciepłe słowa do wybranych osób. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie.
Zachęcamy do bycia życzliwymi osobami nie tylko 21 listopada, ale przez cały rok!

FOTO - (c) For_SP_Bircza TEXT - AGHTML code - Admin
Andrzejki

Noc Andrzejkowa to według dawnych wierzeń noc mająca moc magiczną. Podobnie jak w latach ubiegłych uczniowie naszej szkoły w dniu 29 listopada 2017 roku wróżyli i przepowiadali sobie przyszłość, podtrzymując tym samym tradycję związaną z Andrzejkami.
Wielu uczniów z niecierpliwością oczekiwało na ten niezwykły, inny niż wszystkie wieczór – wieczór tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą, tańcem i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Wieczór andrzejkowy, był ostatnią okazją do harców i kabały przed nadchodzącym Adwentem. Wróżby przygotowane przez Samorząd Uczniowski przeplecione były dyskotekową muzyką.
Wróżono z obierek jabłek, odkrywano kubki, pod którymi ukryte były małe przedmioty symbolizujące rychły ożenek, życie sakralne czy bogactwo. Przepowiednie dotykały różnych tematów. Najczęściej dotyczyły uczuć, przyszłych zawodów, sytuacji materialnej czy postępów w nauce.
W atmosferze tajemniczości i przy fantastycznej muzyce śmiechom zabawie nie było końca.

FOTO - (c) For_SP_Bircza TEXT - HPHTML code - Admin
Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

W dniu 10 listopada w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości, w czasie której uczniowie przypomnieli bohaterów związanych z tym wydarzeniem. Wspomnieli nie tylko tych znanych, z kart historii Polski, ale również lokalnych, m.in. Andrzeja Tarnawskiego, Marcela Kowalskiego. Wśród wymienionych Bohaterów tamtego okresu znalazł się także Henryk Dobrzański – Patron naszej szkoły, który był bardzo zaangażowany w walkę o niepodległość w latach 1914 – 1920.
Akademia została przygotowana przez uczniów kl. VI b pod opieką p. Doroty Mazurek, p. Grzegorza Kwaśnickiego oraz p. Grzegorza Piwowarczyka.

FOTO - (c) For_SP_Bircza TEXT - For_WEBHTML code - Admin
Dzień Oszczędzania

26 października już po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Oszczędzania. Z tej okazji uczniowie klasy VI a przygotowani przez wychowawczynię – opiekuna SKO M. Mazur – Włodek wystawili spektakl teatralny pt. "Złota kaczka". Następnie zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego "Oszczędzam w SKO – spełniam marzenia". Jury nagrodziło aż 10 spośród 52 zgromadzonych prac, w dwóch kategoriach wiekowych klas I – III i IV – VII. Również w tym roku swoją obecnością zaszczyciła nas i nagrody ufundowała Dyrektor Banku PKO BP oddział Przemyśl p. Beata Fedyk. Za udział w konkursie wszyscy uczniowie, z rąk Pani Dyrektor B. Fedyk i Pani Dyrektor Cz. Pankiewicz, otrzymali dyplomy przygotowane przez opiekuna SKO. Do grona członków SKO dołączyło 9 dzieci. Zostały im wręczone książeczki oszczędnościowe i upominki powitalne. Wyróżnieni zostali także uczniowie, którzy systematycznie oszczędzają. Pani Dyrektor Banku podziękowała p. M. Mazur – Włodek za wzorową aktywność w programie Szkolnych Kas Oszczędności oraz promowanie idei oszczędzania wśród uczniów.

FOTO - (c) For_SP_Bircza TEXT - MM-WHTML code - Admin
"Do krainy wiedzy drzwi Wam otwieramy"

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Birczy są pełnoprawnymi uczniami. W dniu 20 października 2017 r. odbyło się pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień. Zgodnie z tradycją, pierwszoklasiści musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Na część artystyczną przybyli zaproszeni goście m.in. Przewodniczący Rady Gminy w Birczy pan Wojciech Bobowski, rodzice uczniów klas pierwszych, nauczyciele oraz uczniowie klas II i III. Po programie artystycznym pani dyrektor Czesława Pankiewicz uroczyście pasowała uczniów, którzy ślubowali „(…) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.(…)”.
Dla upamiętnienia tego dnia dzieciom zostały wręczone przez pana Wojciecha Bobowskiego dyplomy oraz upominki, a także zostało zrobione wspólne zdjęcie wraz z wychowawczyniami panią Ireną Kulon oraz panią Martą Ryznar. Uczniowie klas pierwszych poprzez pasowanie stali się pełnoprawnymi uczniami, świadomi swoich praw i obowiązków wynikających z bycia uczniem. Na zakończenie uroczystości pan Przewodniczący Wojciech Bobowski życzył uczniom dużo sukcesów oraz wiele wytrwałości w zdobywaniu wiedzy.

FOTO - (c) For_WWW_SP_Bircza TEXT - IKHTML code - Admin
Spotkanie z Policjantem

21 września uczniowie klas I – III w Szkole Podstawowej w Birczy gościli w swoich progach dzielnicowego st.asp. pana Dariusza Majewskiego. Funkcjonariusz opowiadał dzieciom o tym, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły oraz o jakich przepisach drogowych trzeba wtedy pamiętać. Dzieci na pewno zapamiętają dobre rady gościa, które mówiły o rawidłowym przejściu przez jezdnię, niebezpieczeństwach grożących na drodze, wyposażeniu w ubiory i elementy odblaskowe oraz konieczności przestrzegania wyznaczonych miejsc do zabawy. Dzieci dowiedziały się również, iż kierować samodzielnie rowerem po drodze publicznej mogą wówczas, gdy zdobędą kartę rowerową. Rozmowa z panem policjantem była dla dzieci dużą atrakcją, dlatego z ogromnym skupieniem chłonęły wszystkie informacje.

FOTO - (c) For_SP_Bircza TEXT - HKHTML code - Admin
Olimpiada Sportowa – "Igrzyska radości – zdrowiem przyszłości"

W dniu 9 września odbyła się Olimpiada Sportowa – "Igrzyska radości – zdrowiem przyszłości", którą zorganizowali i przeprowadzili nauczyciele ze szkoły podstawową w Wyszatycach.
W zaciętej walce wzięły udział drużyny z klasy I b i III b, składające się z 3 chłopców i 3 dziewczynek. Uczniowie wystartowali w czterech konkurencjach i biegu indywidualnym. Nad prawidłowym przebiegiem Olimpiady czuwali wykwalifikowani sędziowie, a nad bezpieczeństwem dzieci nauczyciele i wychowawcy klas. Uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce w etapach drużynowych. W biegu indywidualnym uczniowie z klasy I b Kamil i Maja zajęli II miejsce.

FOTO - (c) For_SP_Bircza TEXT - IK&ASHTML code - Admin
Uroczystość upamiętniająca rocznicę bitwy pod Birczą

W dniu 12 września 2017 r. obchodziliśmy uroczystość upamiętniającą bitwę po Birczą. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się Mszą św., którą odprawili ks. ppłk Marcin Kwiatkowski i ks. katecheta Jakub Zborowski. Ksiądz pułkownik w swojej homilii przypomniał model patrioty – Polaka, oparty na słowach „Hymnu do miłości Ojczyzny” Ignacego Krasickiego.
Drugą część uroczystości opartą na ceremoniale wojskowym prowadził mjr Ryszard Cholewka. Odbyła się ona przy obelisku na wzgórzu Chomińskim. Po powitaniu uczestników przez p. Czesławę Pankiewicz – dyrektora szkoły, głos zabrała p. Marta Kostka, która w swoim wystąpieniu, odwołującym się do przebiegu bitwy, pamięci o niej i roli patriotyzmu w życiu każdego z nas, poruszyła serca gości. W podobnym tonie wypowiedzieli się także p. Bogusława Pieczyńska – prezes Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu oraz p. Wojciech Bobowski – Orędownik pielęgnowania historii Birczy. Pani Sabina Majewska odczytała list Wójta Gminy Bircza p. Grzegorza Gągoli skierowany do uczestników uroczystości.
Modlitwę za żołnierzy walczących w tej bitwie odmówił ks. kapelan ppłk M. Kwiatkowski. Apel pamięci odczytał mjr R. Cholewka.
Uroczystość uświetnili uczniowie klas wojskowych z liceum przy Zespole Szkół im.ks. prałata płk. Tadeusza Dłubacza w Birczy.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: rodziny żołnierzy: Maria Kanikuła, Bronisław Buczek, Zdzisław Wasyliszyn; Radny Powiatu Przemyskiego p. Antoni Szałyga, Przewodniczący Rady Gminy w Birczy p. Wojciech Bobowski wraz z radnymi, delegacja 5 bsp w Przemyślu w składzie ppłk Marcin Kwiatkowski, ppor. Michał Krzal, st. szer. Mateusz Tabinowski; Komendant Oddziału SG w Huwnikach płk Robert Cwynar; ks. prałat Stanisław Kot, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza p. Zbigniew Kopczak wraz z zastępcą p. Urszulą Kapuścinską i leśniczym p. Mariuszem Sławińskim; prezes GS „Samopomoc Chłopska” p. Marian Pempuś, dyr. GOKSiT p. Sylwia Grygier, pracownicy ŚDS-u, Dyrektor Zespołu Szkół w Birczy p. Monika Bodnar wraz z zastępcą p. Wrzesławem Bartoszewiczem, prezes Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu p. Bogusława Pieczyńska wraz z pocztem sztandarowym; świadkowie historii: p. Helena Wilgucka, pani Jadwiga Sławińska, nauczyciele emeryci, mieszkańcy Birczy.

FOTO - (c) For_SP_Bircza TEXT - MK&DMHTML code - Admin
Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018

W poniedziałek 4 września powitaliśmy nowy rok szkolny 2017/2018. Uczniowie kl.Va przedstawili krótki program artystyczny. Oczywiście nie mogło zabraknąć w nim odniesień do tragicznych wydarzeń z 1 września 1939 roku. Akademię przygotowała p. Agnieszka Nachman, o oprawę muzyczną zadbał p. Grzegorz Kwaśnicki.
Pracownik Urzędu Gminy p.Sabina Majewska w imieniu Wójta Gminy Bircza Pana Grzegorza Gągoli i Przewodniczącego Rady Gminy Pana Wojciecha Bobowskiego odczytała list z najlepszymi życzeniami skierowanymi do uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Do życzeń dołączyła się Przewodnicząca Rady Rodziców p. Agata Lalik, która przypomniała wszystkim jak ważna w życiu jest pasja i radość z nauki. Po apelu wszyscy w radosnych nastrojach udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.

FOTO - (c) For_SP_Bircza TEXT - ANaHTML code - Admin
Wakacyjny Projekt Edukacyjny „Logopedia na wesoło”

W dniach od 21 do 25 sierpnia 21 uczniów z klas I – III naszej szkoły uczestniczyło w wakacyjnym Projekcie Edukacyjnym „Logopedia na wesoło”. Studentki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – Aleksandra Kasprzyk i Anna Mycek – w ramach wolontariatu realizowały przygotowane przez siebie zajęcia rozwijające wiedzę, umiejętności oraz zainteresowania dzieci. Uczniowie chętnie brali udział w warsztatach logopedycznych, a także uczyli się podstawowych zwrotów języka migowego oraz uczestniczyli w różnego rodzaju grach i zabawach. Zajęcia te cieszyły się dużym powodzeniem wśród naszych dzieci i uznaniem rodziców.
Projekt ten realizowany był w ramach programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności „Projektor – wolontariat studencki”. Koordynatorkami programu były: Marta Kostka i Agnieszka Nachman. Opiekę nad dziećmi w czasie zajęć sprawowały: A. Nachman, H. Kasprzyk, D. Mazurek, M. Ryznar i S. Okołowicz.

FOTO - (c) For_SP_Bircza TEXT - ANaHTML code - Admin