AktualnościUmieszczane tu informacje dotyczą roku szkolnego 2016/2017

Informacje o wydarzeniach z ubiegłych lat znajdują się w dziale "archiwum"
"Uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2016/2017"

W dniu 23 czerwca odbyło się w hali sportowej uroczyste zakończenie roku szkolnego. Odbiegając nieco od standardów poważnej akademii, krótką część artystyczną na tę okazję przygotowała klasa VI b. Odwróciły się role i tym razem to uczniowie odpytywali nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Oczywiście pytania, które zadawali należało traktować z przymrużeniem oka, bo jak odpowiedzieć na np. tak postawioną kwestię: "Czy z wielbłąda może być równy gość?", lub "Czy z dzieci znalezionych w kapuście wyrastają głąby?". Śpiewająco powitano również zbliżające się wakacje z nadzieją na pogodne lato.
Z gronem pedagogicznym, młodszymi kolegami i pracownikami ZS pożegnali się uczniowie klas licealnych. Panie dyrektor podziękowały także, za 4 – letnią pracę w naszej szkole, panu majorowi Ryszardowi Cholewce, który prowadził zajęcia z edukacji wojskowej z uczniami naszego liceum. Pani Czesława Pankiewicz podsumowała pracę szkoły w mijającym roku oraz wręczyła uczniom świadectwa z wyróżnieniem. Nagrody dla tych uczniów zostały ufundowane przez Fundację Rosa oraz anonimowego darczyńcę. Wręczono zostały również uczniom dyplomy i nagrody za różne działania na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Po raz kolejny nagrodę dla ucznia z najwyższą średnia w szkole – w tym roku była to Aleksandra Sowa z klasy VI b ze średnią 5,5 – ufundował pan Wojciech Bobowski. Nagrodę wręczyła pani Marta Kostka, która w imieniu pana Bobowskiego i Jego siostry Marii Barbary Leszczyńskiej pożyczyła uczniom bezpiecznych i udanych wakacji. Uczniowie, którzy wykazali się w mijającym roku szkolnym 100% frekwencją na zajęciach lekcyjnych również otrzymali cenne nagrody ufundowane przez UKS "Żaki" oraz panie: M. Kostkę, A. Nachman i H. Pinkowicz.
Pani dyrektor Czesława Pankiewicz podziękowała wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączali się w prace na rzecz szkoły i gminy. Życzenia dla uczniów, nauczycieli i rodziców przekazała, w imieniu Wójta Gminy, pani Jadwiga Haber – Słowińska – Sekretarz Gminy. Głos zabrała również pani Agata Lalik – przewodnicząca Rady Rodziców życząc wszystkim udanych wakacji.

FOTO - For_ZS_WEB TEXT - AD&DMHTML code - Admin
Dzień Patrona w Zespole Szkół

12 czerwca w naszej szkole, już po raz ósmy, obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. Cała społeczność zgromadziła się przed obeliskiem upamiętniającym nadanie imienia szkole. Pan mjr Ryszard Cholewka odczytał Apel Pamięci, a Goście i delegacje uczniów zapaliły znicze i złożyły kwiaty. Następnie odbyło się spotkanie konferencyjne, na które złożyły się: prelekcja pt. „Hubal w fotografii”, prezentacja twórczości uczniów oraz rozstrzygnięcie konkursów związanych z Patronem szkoły.

W konkursie wiedzy o Patronie, który odbył się po raz dziewiąty, w kategorii klas I – III miejsca zdobyli:

 1. – Szymon Dudek z kl. III a
 2. – Piotr Segelin z kl. II b i Julia Słowińska z kl.
 3. – Aleksandra Hop z kl. III b i Aleksandra Suchorzepka z kl. III a

W kategorii klas IV – VI

 1. - miejsce zajęła – Aleksandra Sowa z kl. VI b
 2. - miejsce – Natalia Dorociak z kl. V b
 3. - miejsce Malwina Fedczak z kl. V b

Nagrody sponsorował i wręczył pan Wojciech Bobowski – syn Naszego Hubalczyka – Tomasza Bobowskiego.
W Szkolnym Turnieju Sportowym o Puchar Patrona Szkoły sportsmenką roku została Karolina Turczyk z kl. VI b, sportowcem roku został Szymon Napora z kl. V a. Najlepszą sportową klasą została klasa VI b.
Nagrody, ufundowane przez Radę Rodziców, wręczyła zwycięzcom p. Agata Lalik – przewodnicząca Rady Rodziców.
Po raz pierwszy odbył się Szkolny Konkurs Literacki pt. "Czy major Henryk Dobrzański może być wzorem dla współczesnej młodzieży?". Inicjatorem i organizatorem, a także sponsorem nagród tego projektu była p. Zofia Hop. W konkursie zostały nagrodzone 2 prace – Oliwii Janczy z kl. VI a i Dominika Tomaszka z kl. IV a. Nagrody wręczyła p. Czesława Pankiewicz – dyrektora ZS w Birczy.
Bardzo ciekawym punktem spotkania była prezentacja twórczości uczniów. Fragmenty swoich prac przedstawili Oliwia i Dominik, ujmując wszystkich zebranych dojrzałością swoich sądów i refleksji na temat aktualności postawy życiowej Hubala. Następnie Michał Lalik przeczytał zebranym swój wiersz pt. "On", którym zajął pierwsze miejsce w I Międzynarodowym i III Ogólnopolskim konkursie literackim „Hubal”.
W czasie spotkania p. Marta Kostka podsumowała organizację corocznych uroczystości z okazji Święta Patrona Szkoły. Odczytała także bardzo ciepły i serdeczny list skierowany do społeczności szkolnej od pani Krystyny Dobrzańskiej – Sobierajskiej oraz panów: Andrzeja Dyszyńskiego, Łukasza Ksyty i Tadeusza Krepsa.
Miłą niespodzianką było podziękowanie dla p. Marty Kostki za organizację Hubalowej Wigilii w Nadleśnictwie Bircza w dniu 14 grudnia 2016 r., które w imieniu własnym i Siostry p. Marii Barbary Leszczyńskiej wręczył p. Pan Wojciech Bobowski.

Uroczystość swą obecnością uświetnili:

p. Wojciech Bobowski – Przewodniczący Rady Gminy w Birczy, p. Jadwiga Haber – Słowińska – sekretarz Gminy Bircza, p. Jolanta Woźniak oraz przedstawiciele Rady Rodziców: p. Agata Lalik, p. Anna Baran, p. Tadeusz Sokołowski.FOTO - For_ZS_WEB TEXT - MKHTML code - Admin
Podróżujemy z Klio - w lessowej krainie

W dniach 5 – 6 czerwca odbyła się wycieczka do Kazimierza Dolnego, Puław, Majdanku oraz Lublina. W wyjeździe wzięli udział uczniowie klas: V „a” i V „b”. Celem wycieczki było poznanie kraju ojczystego, rozwijanie zainteresowań historycznych i przyrodniczych oraz promowanie aktywnego trybu spędzania wolnego czasu.

W ramach wycieczki uczniowie zwiedzili:

 • Kazimierz Dolny - cmentarza żydowski, lessowy wąwóz, Górę Trzech Krzyży, zamek, basztę, kościół parafialny, przepiękny rynek, rejs statkiem po Wiśle,
 • Puławy – Zespół Pałacowo-Parkowy (Świątynia Sybilli),
 • Miejsce Pamięci w Majdanku,
 • Lublin – wzgórze zamkowe i staromiejskie, Kaplicę Trójcy Świętej na Zamku w Lublinie, rynki, zaułki i uliczki Starego Miasta, Krakowskie Przedmieście oraz Lubelską Trasę Podziemną.

A najlepsze były … szalony przejazd meleksami przez Kazimierz Dolny i wspólny śpiew „Przez twe oczy zielone…” oraz niezapomniane, wodne zabawy w Aqua Lublin

FOTO - For_ZS_WEB TEXT - GPHTML code - Admin
II Gminny Konkurs Historyczny "Bircza i jej dzieje"

W dniu 31 maja 2017 r. odbył się finał II Gminnego Konkurs Historycznego "Bircza i jej dzieje". Organizatorem konkursu był Urząd Gminy w Birczy, a współorganizatorem nasza szkoła. Honorowy patronat nad projektem objął Pan Wojciech Bobowski, Przewodniczący Rady Gminy w Birczy. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2016 r. w ramach realizacji projektu „Namaluj historię!” przeprowadzonego przez Stowarzyszenie „Tworzymy lepszą przyszłość”.
Druga edycja konkursu składała się z dwóch etapów: szkolnego i międzyszkolnego. Historyczne wyzwania skierowane były do uczniów klas IV – VI szkół podstawowych. W konkursie wzięli udział uczniowie z pięciu szkół naszej gminy: Szkoły Podstawowej w Birczy, Szkoły Podstawowej w Leszczawie Dolnej, Szkoły Podstawowej w Lipie, Szkoły Podstawowej w Sufczynie i Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kuźminie.

Wszyscy finaliście wykazali się szeroką wiedzą na temat historii Birczy, poszczególne miejsca zajęli:

 1. Miejsce I – Jan Słowiński ze Szkoły Podstawowej w Birczy
 2. Miejsce II – Aleksandra Sowa ze Szkoły Podstawowej w Birczy
 3. Miejsce III – Filip Hajduk z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kuźminie
 4. Miejsce IV – Wiktoria Suchorzepka ze Szkoły Podstawowej w Lipie
 5. Miejsce V – Krzysztof Kubicki ze Szkoły Podstawowej w Birczy

  Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim Uczestnikom konkursu oraz Opiekunom, i już zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu „Bircza i jej dzieje”.

  FOTO - For_ZS_WEB TEXT - GP  HTML code - Admin
VIII edycja projektu Kamienie Pamięci – "Życie za Życie"

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie Kamienie Pamięci, który w bieżącym roku szkolnym był ukierunkowany na upamiętnienie Polaków, którzy w okresie Holokaustu ratowali Żydów. Grupa projektowa składała się z uczennic liceum: Elizy Jakóbiak i Oliwii Mliczek oraz opiekuna Grzegorza Piwowarczyka. Uczennice zrealizowały projekt pt. Sprawiedliwi. Dotyczył on losów rodziny Segelinów z Birczy, która w okresie okupacji niemieckiej pomagała Żydom. Najwyższą cenę za pomoc niesioną bliźnim poniósł wówczas Roman Segelin zamordowany przez Niemców w 1944 roku.
Celem podjętych działań było uporządkowanie i upowszechnienie wiedzy na temat Romana Segelina oraz małżeństwa Stanisławy i Leona Segelinów. Do niedawna ich losy były praktycznie zapomniane. Jedynym kustoszem Ich pamięci był Pan Antoni Segelin, bratanek Romana oraz syn Stanisławy i Leona. Na szczęście to już przeszłość. Szczególnie doceniona została postawa Romana Segelina, który w 2016 roku został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Ich losy zostały również upamiętnione w Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Działania podjęte przez Elizę i Oliwię miały charakter pracy u podstaw. W celu przywrócenia lokalnej społeczności losów rodziny Segelinów podjęto następujące działania:

 • przeprowadzono wywiad z Panem Antonim Segelinem,
 • zebrano materiały dotyczące losów Bohaterów,
 • uzyskano wsparcie finansowe Stowarzyszenia „Tworzymy lepszą przyszłość”,
 • przygotowano wystawę pn. Sprawiedliwi,
 • nawiązano współpracę z GOK,SiT w Birczy,
 • zaprezentowano wystawę w budynku GOK,SiT w Birczy,
 • nawiązano współpracę z Urzędem Gminy w Birczy,
 • zorganizowano spotkanie z Wójtem Gminy Bircza Panem Grzegorzem Gągolą, na którym Eliza i Oliwia przedstawiły swój pomysł stałego upamiętnienia Osób z Birczy i okolicznych miejscowości, które w czasie okupacji niemieckiej ratowały Żydów,
 • zorganizowano spotkanie uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Birczy z Panem Władysławem Gerulą, synem Katarzyny i Michała Gerulów, którzy zostali zamordowani przez Niemców w 1944 roku i uhonorowani m.in. Medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata,
 • przeprowadzono lekcje tematyczne dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Birczy,
 • zaprezentowano wystawę w budynku Zespołu Szkół w Birczy,
 • uzyskano poparcie dla projektu Sekretarza Gminy w Birczy Pani Jadwigi Haber-Słowińskiej,
 • złożono w Urzędzie Gminy w Birczy pismo dotyczące stałego upamiętnienia Osób ratujących Żydów,
 • uzyskano wsparcie finansowe Rady Rodziców Zespołu Szkół w Birczy,
 • przygotowano materiały na finał projektu,
 • zaprezentowano projekt Sprawiedliwi na ogólnopolskiej gali podsumowującej VIII edycję projektu Kamienie Pamięci – „Życie za Życie”, która odbyła się 26 maja 2017 roku w Rzeszowie.


Gala podsumowująca projekt zgromadziła uczniów, harcerzy i nauczycieli z całej Polski między innymi z Warszawy, Krakowa, Bytomia, Bydgoszczy i Olsztynka. Eliza oraz Oliwia zaprezentowały losy rodziny Segelinów oraz podjęte w ramach projektu działania na przygotowanym przez siebie stoisku, które odwiedził miedzy innymi: wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma oraz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko.
Projekt miał charakter szkolny i przeprowadzony był przez zaangażowane w działalność społeczną uczennice. Wierzymy jednak, że stanie się on impulsem dla stałego upamiętnienia Osób, które w czasie Zagłady Żydów miały odwagę podać pomocną dłoń potrzebującym, a przez to zdały egzamin z człowieczeństwa.


Dziękujemy wszystkim, którzy okazali przychylność i wsparcie w trakcie realizacji projektu:

 • przedstawicielom Rodzin pomagającym Żydom w czasie okupacji niemieckiej: Panu Antoniemu Segelinowie, Panu Władysławowi Geruli i Pani Joannie Dobrowolskiej,
 • dyrekcji Zespołu Szkół w Birczy: Pani Czesławie Pankiewicz i Pani Marcie Kostce,
 • władzom Gminy Bircza: Panu Grzegorzowi Gągoli i Pani Jadwidze Haber-Słowińskiej,
 • Pani Annie Kozaneckiej i Pracownikom GOK,SiT w Birczy
 • Przewodniczącej Rady Rodziców Zespołu Szkół w Birczy Pani Agacie Lalik.

FOTO - For_ZS_WEB TEXT - GPHTML code - Admin
Jan Komski - świadek Holokaustu. Podsumowanie projektu.

W dniu 24 maja 2017 odbyło się w naszej szkole uroczyste podsumowanie projektu "Jan Komski – Świadek Holokaustu". Autorami projektu byli: Grzegorz Piwowarczyk – jego inicjator, Marta Kostka i Dorota Mazurek. Projekt został zrealizowany we współpracy z p. Andrzejem Kacorzykiem – Dyrektorem Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Dzięki staraniom p. Marty Kostki – koordynatora projektu w uroczystości wzięła udział córka Jana Komskiego – p. Christine Sullivan i jej mąż Richard, na stałe mieszkający w USA, a także inni członkowie rodziny: p. Barbara Knie (kuzynka p.Sullivan) z mężem – mieszkający w Kętach oraz p. Marzena Komska –Ciesielska z Brzozowa, z synem Jakubem.
W uroczystości uczestniczyli również: p. Robert Płaczek i p. Klemens Hołownia – pracownicy Muzeum Auschwitz – Birkenau; p. Beata Fedyk – dyrektor Oddziału PKO BP w Przemyślu; p. Artur Wilgucki – redaktor naczelny Życia Podkarpackiego, który objął projekt patronatem honorowym, p. Grzegorz Gągola – Wójt Gminy Bircza; p. Wojciech Bobowski – Przewodniczący Rady Gminy w Birczy z radnymi; Ks. Prałat Stanisław Kot –Dziekan Dekanatu Birczańskiego; p. Michał Wolak – właściciel portalu Brzozowiana; p. Damian Kwiatkowski – pracownik Nadleśnictwa Bircza; st. asp. Dariusz Majewski – dzielnicowy Posterunku Policji w Birczy; p. Krystyna Banaś – kierownik ŚDS w Birczy; dyrektorzy szkół, przedstawiciele rodzin, które w czasie wojny pomagały Żydom na terenie gminy, rodzice uczniów.
W pierwszej części uroczystości, uczniowie i zaproszeni goście, wysłuchali interesującej prelekcji „Jan Komski i jego sztuka obozowa”, którą wygłosił p. Klemens Hołownia. Następnie odbyło się ogłoszenie wyników i rozdanie nagród laureatom konkursu plastycznego „Pejzaże rodzinnych stron Jana Mieczysława Komskiego”. Organizatorem konkursu była p. Dorota Mazurek. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych dla uczniów klas I – III i IV – VI. Uczestniczyło w nim 78 uczniów ze szkół podstawowych w: Lipie, Kuźminie, Sufczynie, Żohatynie, Birczy.

W kategorii klas I – III kolejne miejsca zajęli
I miejsce – Aleksandra Suchorzepka (klasa III a ZS w Birczy, n-l Maria Ulanowska)
II miejsce – Milena Włodek (klasa I ZS w Birczy, n-l Ewa Wiśniowska), Aleksandra Burdziak (klasa II SP Sufczyna, n-l Bożena Szymaszek)
III miejsce – Maya Bocheńska (klasa I ZS w Birczy, n-l Ewa Wiśniowska)
Wyróżnienia –Julia Słowińska (klasa III a ZS w Birczy, n-l Maria Ulanowska) i Karol Dorociak (klasa II SP Sufczyna, n-l Bożena Szymaszek)

Laureaci w kategorii klas IV – VI:

I miejsce – Aleksandra Potoczny (klasa VI SP Sufczyna, n-l Marta Urban)
II miejsce – Kinga Kmiotek ( klasa V NSP Żohatyn, n-l Alina Cielecka)
3 miejsce –Martyna Siewarga (klasa VI SP Sufczyna, n-l Marta Urban)
Wyróżnienia – Julia Michałkiewicz (klasa NSP Kużmina, n-l Renata Batorska) Radosław Stadnik (klasa V SP Sufczyna, n-l Marta Urban) Martyna Dobrowolska (klasa V b ZS w Birczy, n-l Alicja Wilczek)

Laureatom konkursu dyplomy wręczył Grzegorz Gągola – Wójt Gminy Bircza, a nagrody Beata Fedyk – dyrektor Oddziału PKO BP w Przemyślu.

W czasie spotkania, z rąk Wojciecha Bobowskiego – Przewodniczącego Rady Gminy w Birczy, uczniowie z grupy projektowej: Adrianna Ćwian, Patrycja Sokołowska, Klaudia Sowa, Bartłomiej Kijanka i Kacper Kiek otrzymali podziękowania nagrody książkowe za zaangażowanie w projekt i przeprowadzenie lekcji poświęconych Janowi Komskiemu we wszystkich szkołach na terenie gminy w klasach IV – VI.
Zwieńczeniem projektu i uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświeconej J.Komskiemu, którego dokonali: p. Christine Sullivan, p. Marzena Komska –Cisielska, p. Beata Fedyk, p. Robert Płaczek, p. Artur Wilgucki. Po złożeniu kwiatów i przemówieniach zaproszeni goście obejrzeli wystawę prac plastycznych.

FOTO - For_ZS_WEB TEXT - ASHTML code - Admin
I Międzynarodowy III Ogólnopolski Konkurs Literacki "Hubal"

W Szkole Podstawowej nr 2 w Biskupcu w województwie warmińsko – mazurskim odbył się I Międzynarodowy III Ogólnopolski Konkurs Literacki „Hubal”, który rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe i gimnazja). Skierowany był do uczniów z Polski i zagranicy. Swoich sił w konkursie mogli spróbować również rodzice. Komisja konkursowa oceniła w sumie 211 prac.
Wielkim sukcesem okazał się udział ucznia naszej szkoły Michała Lalika z klasy V „b”, który zajął I miejsce w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej. Wiersz pod tytułem „On” wzbudził podziw Jury. W konkursie udział wzięła również Aleksandra Suchorzepkaz kl. III „a”, która rywalizowała w kategorii klas I – III.
Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 19 maja w Biskupcu w kościele parafialnym pod wezwaniem Bł. Karoliny Kózkówny. Z rąk zastępcy burmistrza Biskupca Katarzyny Nowakowskiej Michał otrzymał wspaniałe nagrody i odczytał swój wiersz. W drugiej części uroczystości wzięliśmy udział w święcie szkoły związanym z 70. rocznicą powstania Szkoły Podstawowej nr 2 w Biskupcu. Całej imprezie towarzyszyła przyjazna i sympatyczna atmosfera.

A oto nagrodzony wiersz Michała:

On

Mój bohater
Nie mieszka w grze komputerowej
Nie jest wymyśloną postacią


Mój bohater
Umarł w mundurze
Walcząc o moją Polskę


Mój bohater
Miał być zapomniany
Żyje w naszych sercach i pamięci


Mój bohater
Olimpijczyk sportowiec
Wzór do naśladowania


Mój bohater
Poniżony przez wroga
Czczony dziś na pomnikach


Mój „Hubal”
Major Henryk Dobrzański
Moja duma!

FOTO - NoFoTo TEXT - GPHTML code - Admin
"Szczęśliwej drogi już czas … "

28 kwietnia w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego uczniów klasy III LO. Szkołę ukończyło 18 uczniów.
Swoją obecnością zaszczycili nas znamienici goście: pan mjr Rafał Kluz reprezentujący 5 bsp w Przemyślu wraz z żołnierzami, pan Robert Cwynar komendant Placówki Straży Granicznej w Huwnikach, Wójt Gminy Bircza pan Grzegorz Gągola, przewodniczący Rady Gminy w Birczy pan Wojciech Bobowski, przedstawicielka Gminnego Ośrodka Sportu i Turystyki w Birczy pani Ewa Ożibko, pracownik Urzędu Gminy w Birczy pani Sabina Majewska oraz rodzice uczniów.
Świadectwa z wyróżnieniem z rąk pani dyrektor Czesławy Pankiewicz oraz pana mjr. Rafała Kluza otrzymało dwoje abiturientów – Gabriela Muc i Gabriel Zieliński. Nagrody i dyplomy za wzorową frekwencję otrzymali Damian Ślimak i Marcin Witko.
Pięcioro uczniów otrzymało nagrody i dyplomy za aktywny udział w projektach organizowanych przez szkołę od prezesa Stowarzyszenia ,,Tworzymy lepszą przyszłość" pana Grzegorza Piwowarczyka. Nagrodzeni uczniowie to: Gabriela Muc, Agnieszka Sup, Katarzyna Mliczek, Aneta Leszczawska i Damian Ślimak. Wszystkim trzecioklasistom Wójt Gminy Bircza wraz z Panem Przewodniczącym wręczył specjalnie przygotowane na tę okazję listy gratulacyjne.
Podziękowania za trzyletnią współpracę otrzymali rodzice: p. Maria Dutkowska, p. Elżbieta Ślimak, p. Grażyna Witko, p. Bożena Pankiewicz i p. Stanisława Zielińska.
Uroczystość uświetniło przedstawienie o charakterze humorystycznym przygotowane przez młodzież z klasy II LO pod kierownictwem pani Honoraty Pinkowicz.
Ten dzień był w życiu naszej szkoły niezwykle ważny, gdyż było to ostatni rok funkcjonowania Liceum Ogólnokształcącego w murach naszej szkoły.
Pani dyrektor Czesława Pankiewicz podziękowała za wspaniałą współpracę przedstawicielom wojska 5bsp w Przemyślu, jak również Komendantowi placówki SG w Huwnikach.
Ogromne wyrazy wdzięczności zostały skierowane do p. Józefa Żydownika (ówczesnego wójta Gminy Bircza) oraz pana Wojciecha Bobowskiego za ogromny wkład w utworzeniu klasy o profilu wojskowym. Pani dyr. Cz. Pankiewicz podziękowała również pani M. Kostce za wkład pracy i determinację w tworzeniu klasy pierwszej w 2013 roku.
Partnerzy szkoły oraz osoby zaangażowane w tworzenie i rozwój LO o profilu wojskowym otrzymali statuetki i kwiaty z rąk pań Cz. Pankiewicz i M. Kostki. Ta niezwykle wzruszająca uroczystość pozostanie na długo w naszej pamięci i zostanie zapisana na kartach kroniki naszej szkoły.
Absolwentom życzymy powodzenia na maturze!

FOTO - For_ZS_WEB TEXT - ASHTML code - Admin
XV Spotkania Ortograficzne

27 kwietnia nasza szkoła gościła 43 uczestników II etapu "SPOTKAŃ ORTOGRAFICZNYCH dla uczniów klas III szkół podstawowych powiatu przemyskiego i miasta Przemyśla o tytuł "MISTRZA ORTOGRAFII". Gospodarzem Spotkań była p. Marta Kostka.
Do Birczy zjechali trzecioklasiści z 10 gmin powiatu przemyskiego i 5 szkół miasta Przemyśla, wyróżniający się najlepszą znajomością zasad ortograficznych i umiejętnością poprawnej pisowni. Naszą szkołę reprezentowała Aleksandra Suchorzepka z klasy III a.
Uczestnicy konkursu zmierzyli się z najeżonym ortograficznymi pułapkami dyktandem i jeszcze trudniejszym testem ortograficznym. Każdy uczestnik za udział otrzymał pamiątkowy dyplom – przygotowany przez Starostwo Powiatowe w Przemyślu i słodki upominek – ufundowany przez UKS "Żaki" i naszą szkołę.
Siedemnastu najlepszych uczestników II etapu spotka się w finale, który odbędzie się 17 maja 2017 r. w ZSzOI w Przemyślu.

FOTO - For_ZS_WEB TEXT - MKHTML code - Admin
Apel ku czci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W dniu 27 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty Apel ku czci polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Grzegorz Piwowarczyk – nauczyciel historii – w krótkiej pogadance przybliżył uczniom tamte tragiczne wydarzenia. Wspomniał również o osobach związanych z Birczą, a zamordowanych na Nieludzkiej Ziemi w 1940 roku, m.in.: Zygmunta Kusiaka, Jana Brewkę, Edmunda Chojeckiego oraz oficerów 24 Dywizji Piechoty walczących w bitwie pod Birczą 12 września 1939 roku. Następnie delegacje uczniów z poszczególnych klas zapaliły znicze przy Obelisku poświęconym por. Janowi Brewce oraz mjr. Edmundowi Chojeckiemu. Na zakończeniu Apelu zgromadzeni nauczyciele i uczniowie uczcili Ofiary Zbrodni Katyńskiej minutą ciszy.
W kwietniu w szkole zaprezentowano wystawę na temat Polaków związanych z Birczą zamordowanych w 1940 r. w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Na budynku szkoły zawisł również tematyczny baner.

FOTO - NoFoTo TEXT - GPHTML code - Admin
Dzień Ziemi 2017
"Stąpaj z szacunkiem po kamieniach, gdyż każda rzecz posiada swoją wartość"

Św. Franciszek

Dzień Ziemi ma uświadamiać mieszkańcom jak kruchy jest ekosystem oraz jak duży wpływ na jego niszczenie mają działania człowieka. Musimy pamiętać o rozważnym korzystaniu z darów przyrody tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń oraz o tym, że Ziemia to wspólny dom ludzi, zwierząt i roślin.
Z tej okazji w dniu 25 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowali uczniowie klasy III a wraz z wychowawczynią p. Marią Ulanowską przy dużym zaangażowaniu rodziców. Dzieci z inscenizacji złożonej z dwóch części „Królewna Śmieszka” i „Ratujmy Matkę Ziemię” w ciekawy sposób przedstawiły problem zanieczyszczania środowiska i potrzebę jego ochrony. Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej.

FOTO - NoFoTo TEXT - MUHTML code - Admin
Rajd pieszy uczniów klas wojskowych Liceum Ogólnokształcącego oraz Gimnazjum w Birczy

4 kwietnia odbył się rajd pieszy dla uczniów klas wojskowych Liceum Ogólnokształcącego oraz Gimnazjum w Birczy. Tuż po godzinie 8:00 grupa 39 uczniów i 4 opiekunów wyruszyła autokarem do Brzeżany. Tam zwiedziliśmy cerkiew Michała Archanioła z 1843 r., która obecnie użytkowana jest jako kościół rzymskokatolicki. Następnie ruszyliśmy trasą przez las w kierunku Borownicy. Podczas postojów poznawaliśmy historię mijanych miejscowości.
Kolejnym punktem rajdu była jedyna w Polsce Kopalnia Diatomitu w Jaworniku Ruskim, której dyrektor pan Zbigniew Urban, opowiedział nam historię zakładu oraz przybliżył proces wydobycia i przeróbki diatomitu. Później zwiedziliśmy nieużywaną cerkiew św. Dymitra w Jaworniku Ruskim, w której zachował się kompletny ikonostas.
Dalsza trasa wiodła przez Żohatyn, gdzie odwiedziliśmy miejscową szkołę podstawową oraz minęliśmy miejsce po dawnej cerkwi i pomnik ku czci zamordowanych milicjantów. Następnie udaliśmy się do zajazdu myśliwskiego Koła Łowieckiego Sarenka w Harcie, dzięki uprzejmości którego, mogliśmy upiec kiełbaski. Zmęczeni, ale zadowoleni ruszyliśmy autokarem do Birczy, gdzie byliśmy tuż przed 14. Łącznie przeszliśmy 15 km, poznając nie tylko historię, ale też piękno otaczającej nas przyrody. Przy okazji była to świetna okazja do integracji, między uczniami obydwu birczańskich szkół. Opiekunami rajdu byli Ewa Bartoszewicz, Bożena Czeszyk-Maculak, ks. Wojciech Szmuc i Maciej Duda.

FOTO - For_ZS_WEB TEXT - MDHTML code - Admin
Warsztaty w szkołach podstawowych gminy Bircza

W ramach realizacji projektu „Jan Komski – Świadek Holokaustu” zostały przeprowadzane warsztaty dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych w naszej gminie.
W zajęciach wzięli udział uczniowie: Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kuźminie, Szkoły Podstawowej w Leszczawie Dolnej, Szkoły Podstawowej w Lipie, Szkoły Podstawowej w Sufczynie, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żohatynie oraz naszej szkoły.
Lekcje zostały przeprowadzone przez uczniów Liceum Ogólnokształcących w Birczy: Adriannę Ćwian, Patrycję Sokołowską, Klaudię Sowę, Bartłomieja Kijankę oraz Kacpra Kieka. Wszyscy młodzi wykładowcy i moderatorzy wykazali się pasją i odwagą – nieraz bowiem trema i stres stanowiły nie lada wyzwanie. Szczególną erudycją wykazał się Kacper Kiek. Opiekunem uczniów był Grzegorz Piwowarczyk. Nad całością działań czuwała Marta Kostka.
W każdej szkole realizatorzy projektu zostali przyjęcie bardzo serdecznie i ciepło. Serdecznie za to dziękujemy

FOTO - ZS_For_WEB TEXT - GPHTML code - Admin
Wyjazd edukacyjny do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

Refleksje uczniów uczestniczących w wyjeździe można przeczytać tutaj

FOTO - ZS_For_WEB TEXT - NoTextHTML code - Admin
Wizyta w Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu

Na zaproszenie Naczelnika Ośrodka mjr. SG Grzegorza Kłębka, 7 kwietnia delegacja uczniów i nauczycieli gościła w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu, w rewanżu za zorganizowanie zbiórki zabawek dla dzieci cudzoziemców tam przebywających.
Naczelnik Ośrodka, w imieniu Komendanta Oddziału podziękował za zorganizowanie akcji. Oprowadził po ośrodku, zobaczyliśmy salę zabaw, gdzie trafiły zebrane przez nas zabawki a także bibliotekę oraz plac zabaw. Dzieci przebywające w ośrodku przekazały nam wykonany własnoręcznie plakat z podziękowaniami, na którym umieszczono słowo DZIĘKUJEMY – w ich ojczystych językach m.in. ormiańskim, tadżyckim, czeczeńskim i wietnamskim.
Wizyta w ośrodku była dla uczniów i nauczycieli niezwykle poruszająca.

FOTO - ZS_For_WEB TEXT - MKHTML code - Admin
Dzień Socjologii

3 kwietnia uczniowie klasy II i III naszego liceum uczestniczyli w Dniu Socjologii zorganizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Wschodnioeuropejską w Przemyślu. Pierwsza część spotkania odbyła się w auli, gdzie uczniowie wysłuchali ciekawych wykładów nt. "Miłość i jej składniki" oraz "Środki psychoaktywne wśród młodzieży". Kolejna część Dnia Socjologii odbyła się na placu uczelni, tam zaprezentowano różne pojazdy i sprzęt specjalistyczny dla służb mundurowych oraz pokaz walki mieczami samurajskimi. Uczniowie również próbowali swych sił w grze w kręgle oraz przeciąganiu liny. Spotkaniu w PWSW sprzyjała piękna pogoda oraz miła atmosfera.

FOTO - ZS_For_WEB TEXT - HPHTML code - Admin
Dzień Ekologii

Ostatni  marca był w naszej szkole Dniem Ekologii. Wszystko było EKO. Profesjonalni ekoedukatorzy z Ekoskopu, przybyli ekobusikiem, oczywiście posługując się ekologicznym stylem jazdy. Po drodze zaliczyli ekoprzygodę bo GPS skierował ich w ... krzaki! Trudno było uwierzyć kiedy z niewielkiego busika wyniesiono taaakie ilości wspaniałego sprzętu, materiałów, pomocy i eksoponatów. Uczniowie i nauczyciele uczestniczący w zajęciach byli zachwyceni. Mirek i Maciek prowadzili zajęcia dla starszaków, a Kasia i Alinka dla młodziaków. Wolontariuszka Marina z dalekiej Andaluzji tłumaczyła zawiłe kwestie entomologiczne po angielsku, rysując owady na tablicy. Oto tematy przeprowadzonych zajęć:

 • Teatrzyk "Opowieść o lisiej polanie"
 • Poznajemy ptaki i ich głosy
 • Tajemniczy świat owadów - warsztaty z mikroskopowania
 • Jaki to park narodowy i co to takiego bioróżnorodność?
Zajęcia trwały od 8 do 13.10 i wzięły w nich udział wszystkie klasy szkoły podstawowej oraz zerówka - łącznie przeprowadzono 12 warsztatów.
Jesteśmy bardzo wdzięczni Ekoskopowiczom za zaangażowanie i potężną dawkę wiedzy, przekazanej bardzo ciekawie. Zero nudy!

FOTO - AZ_For_ZS_WEB TEXT - AZHTML code - Admin
III Gminny Konkurs Matematyczny

29 marca w naszej szkole odbył się III Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas III szkół podstawowych zorganizowany przez p. Martę Ryznar. Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w konkursach, gdyż dzięki nim wyzwalają swoją aktywność i sprawdzają swoje możliwości. Celem III Gminnego Konkursu Matematycznego było rozbudzanie zainteresowań matematycznych i doskonalenie umiejętności logicznego myślenia w rozwiązywaniu problemów matematycznych.
W konkursie brało udział 15 uczniów ze szkół w Birczy, Lipie, Leszczawie Dolnej, Sufczynie i Żohatynie. Konkurs przebiegał zgodnie z regulaminem. Uczniowie rozwiązywali zadania dostosowane do wiadomości szkolnych, ale wymagające logicznego myślenia. Pracowali wytrwale. Z wielkim zaangażowaniem i ambicją podchodzili do zadań i z ogromną niecierpliwością oczekiwali ogłoszenia wyników.

Wyniki konkursu:

I miejsce: Kamil Niebieszczański ze Szkoły Podstawowej w Leszczawie Dolnej
II miejsce: Natalia Hnat ze Szkoły Podstawowej w Lipie
III miejsce: Hubert Stachura ze Szkoły Podstawowej w Sufczynie

Wyróżnienie:

Angelika Owsięga ze Szkoły Podstawowej w Birczy.

Zwycięscy konkursu będą reprezentować naszą gminę w Powiatowym Konkursie Matematycznym o tytuł "Mistrza Matematyki", 20 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 16 w Przemyślu. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Stowarzyszenie "Tworzymy lepszą przyszłość". Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki ufundowane przez organizatora konkursu.
Nauczyciele, którzy przygotowywali uczniów do konkursu także otrzymali podziękowania za rozbudzanie zainteresowań uczniów i inspirowanie do zgłębiania wiedzy matematycznej. Wszystkim uczestnikom III Gminnego Konkursu Matematycznego oraz ich nauczycielom serdecznie gratulujemy.

FOTO - ZS_For_WEB TEXT - MRHTML code - Admin
XXI GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNO – GRAMATYCZNY

5 kwietnia odbył się w naszej szkole, po raz dwudziesty pierwszy, GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNO – GRAMATYCZNY „Mistrz Ortografii”, którego inicjatorem i organizatorem jest p. Marta Kostka. Zaszczytny dla konkursu honorowy patronat ponownie w tym roku przyjął Wójt Gminy Bircza Pan Grzegorz Gągola. W konkursie uczestniczyło 12 uczniów ze szkół podstawowych w Sufczynie, Lipie, Leszczawie Dolnej i Birczy. Uczniowie pisali niełatwe dyktando i rozwiązywali test gramatyczny. Komisja konkursowa w składzie: p. Danuta Wojdylak, p. Dorota Mazurek, p. Halina Kasprzyk i p. Stanisława Okołowicz przyznała:
I miejsce i tytuł "Mistrza Ortografii” Oliwii Buczek –uczennicy z SP w Lipie,
II miejsce zajęła Aleksandra Suchorzepka z Birczy (wych. p. Maria Ulanowska),
III miejsce zajęła Izabela Kowalczyk z SP w Leszczawie Dolnej.
W czasie oczekiwania na wyniki konkursu uczniowie spędzili czas na zabawach integracyjnych pod opieką p. Marceliny Zabilskiej. Każdy uczestnik za udział w konkursie dostał dyplom i ciekawą książkę ufundowane przez p. Martę Kostkę, która również zadbała o poczęstunek dla uczniów i nauczycieli. Laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe ufundowane przez Wójta Gminy Pana Grzegorza Gagolę, który osobiście uczestniczył w podsumowaniu konkursu. Honorowy Gość wręczył podziękowania nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu oraz dyplomy i nagrody uczestnikom i laureatom konkursu. Wyraził uznanie dla idei konkursu oraz organizatora, podkreślił jego znaczenie w podnoszeniu poprawności ortograficznej wśród najmłodszych, odniósł się z szacunkiem do pracy nauczycieli, wspomniał o swojej przygodzie z konkursem. Na podsumowaniu konkursu panowała miła i sympatyczna atmosfera, co było niewątpliwie zasługą Gościa, organizatora i jego uczestników.

FOTO - ZS_For_WEB TEXT - MKHTML code - Admin
Festiwal Piosenki Żołnierskiej 2017

28 marca w GOKSiT w Birczy odbył się Międzyszkolny Festiwal Piosenki Żołnierskiej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z klasami wojskowymi. Konkurs zorganizowany został przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły we współpracy z 5 Batalionem Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, co znacznie podniosło jego rangę. Wydarzenie to, wspierane przez panie: Martę Kostkę, Honoratę Pinkowicz, Agnieszkę Nachman, było wielkim organizacyjnym wyzwaniem. Zaproszenie zostało wysłane do 9 szkół ponadgimnazjalnych z klasami wojskowymi w województwie podkarpackim. Odpowiedziało na nie 5 szkół:
- Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie (LO nr XIV),
- Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza w Radymnie,
- Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie,
- Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach,
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli.
W festiwalowych zmaganiach udział wzięli również uczniowie naszego liceum. Muzyczne prezentacje solistów i grup wokalnych oceniało jury w składzie: p. Maria Jureczko – emerytowana nauczycielka muzyki w Szkole Podstawowej w Przedmieściu Dubieckim. Obecnie prowadzi zespół pieśni i tańca „Sanowiacy” – przewodnicząca jury;
p. Elżbieta Bernatek – wieloletni instruktor śpiewu i choreograf w klubie V Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu,
p. Bogumiła Zwolińska – dyrektor i instruktor teatralny GOK - u w Krasiczynie – członkowie jury.
Po wysłuchaniu wszystkich utworów jury przyznało:
- w kategorii solistów:
I miejsce:
- Adrianna Ćwian (Zespół Szkół w Birczy),
II miejsce (ex aequo):
- Alicja Cisowska (Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie ( LO nr XIV))
- Klaudia Wyżyńska (Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza w Radymnie),
wyróżnienie (ex aequo):
- Klaudia Bryksa (Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewiczaw Radymnie),
- Kornelia Twardy (Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie).
- w kategorii grup wokalnych:
I i II miejsca jury nie przyznało.
III miejsce zajęła grupa wokalna z Zespołu Szkół w Birczy
wyróżnienie otrzymały: - grupa wokalna z Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach,
- "Złota Kościuszkowska" z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli,
- grupa wokalna z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie
Organizatorzy postarali się o bardzo cenne nagrody. W kategorii solistów przyznano:
- za zdobycie I miejsca- tablet,
- za II miejsce - power bank,
wyróżnienia - kupon podarunkowy w kwocie 100 zł.
Grupom wokalnym przyznano:
- za III miejsce bon o wartości 300 zł,
- za wyróżnienia bony o wartości 150 zł.
Każdy uczestnik festiwalu i opiekunowie występujących uczniów otrzymali pamiątkowe kubki. Organizatorzy zadbali o miłe przyjęcie uczestników festiwalu i gości. Przyjęli ich grochówką wojskową i ciastem.
Festiwal zaszczycili swoją obecnością goście:
Grzegorz Gągola – Wójt Gminy Bircza,
Wojciech Bobowski – Przewodniczący Rady Gminy w Birczy,
ppłk Marcin Dusza – Dowódca 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich,
Anna Kozanecka- dyrektor GOKSiT w Birczy.
Gości i uczestników festiwalu powitała p. Czesława Pankiewicz - dyrektor naszej szkoły. Do powitań przyłączył się p. Grzegorz Gągola – Wójt Gminy, życząc wszystkim uczestnikom udanych występów, a publiczności niezapomnianych wrażeń. Festiwalowe zmagania podsumowała p. Marta Kostka. która podkreśliła, jak ważnym wydarzeniem muzyczno – patriotycznym był ten festiwal. Zaznaczył on na mapie województwa podkarpackiego Birczę, a w niej LO z klasami wojskowymi. Podziękowała również instytucjom i prywatnym darczyńcom, którzy wsparli organizację festiwalu:
- panu pułkownikowi Marcinowi Duszy – dowódcy 5 bsp za współorganizację festiwalu i oddelegowanie instruktora Klubu batalionu do pracy jury;
– panu Grzegorzowi Gągoli – wójtowi Gminy Bircza i panu Wojciechowi Bobowskiemu – Przewodniczącemu Rady Gminy w Birczy – za wielką przychylność i poparcie idei festiwalu;
- pani Annie Kozaneckiej – dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystki za udostępnienie pomieszczeń i nagłośnienia, a także za serdeczne przyjęcie i przychylność;
- panu Zbigniewowi Staszków za obsługę nagłośnienia;
- paniom: Marii Jureczko, Elżbiecie Bernatek i Bogusławie Zwolińskiej za pracę w jury i poświęcenie swojego czasu;
- strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Birczy za zabezpieczenie miejsc parkingowych dla uczestników i gości festiwalu. Serdeczne podziękowania pani Marta Kostka skierowała również do sponsorów, gdyż to dzięki ich hojności organizatorzy mogli zakupić cenne nagrody. Podziękowała:
- Stowarzyszeniu działającemu przy Zespole Szkół w Birczy „Tworzymy lepszą przyszłość”,
- Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „Żaki”,
- pani Czesławie Pankiewicz dyrektorowi Zespołu Szkół.
Równie serdeczne podziękowania otrzymali prywatni darczyńcy: Honorata Pinkowicz, Agnieszka Nachman, Dorota Mazurek, Wojciech Bobowski, Franciszek Kostka, Grzegorz Gągola, ksiądz Bożydar Sztank.Na zakończenie konkursu głos zabrał p. Wojciech Bobowski, który podkreślił, iż festiwal jest wspaniałą i ważną inicjatywą, która pięknie zakotwicza się w historii Birczy. Wyraził słowa uznania dla organizatorów oraz wszystkich uczestników festiwalu gratulując im talentów i odwagi scenicznej. Podkreślił rangę tego wydarzenia, która warta jest kontynuowania.

FOTO - ZS_For_WEB TEXT - MKHTML code - Admin
Zbiórka zabawek i artykułów plastycznych

Z inicjatywy pani chor. szt. Anny Michalskiej, pracownika Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w naszej szkole w dniach 20 – 22. 03.2017 r. odbyła się zbiórka zabawek i artykułów plastycznych dla dzieci ze Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Przemyślu.
Uczniowie szkoły podstawowej i liceum wykazali się wielką wrażliwością na los dzieci z ośrodka. Przynieśli ogromną ilość zabawek: pluszaków, lalek, samochodzików, klocków, gier planszowych, kolorowanek, kredek, itp. Ilość podarowanych przez uczniów rzeczy zaskoczyła koordynatorów tej akcji w szkole p. Martę Kostkę i Marcelinę Zabilską, a także samą inicjatorkę, która przyjechała po ich odbiór.
Dzieci z ośrodka wykonały w podziękowaniu dla naszych uczniów plakat, na którym słowo „dziękuję” napisały w języku ormiańskim, tadżyckim, czeczeńskim i wietnamskim. Akcja ta dowiodła, ze nasi uczniowie mają otwarte serca i potrafią się dzielić swoimi zabawkami z innymi.

FOTO - ZS_For_WEB TEXT - MKHTML code - Admin
Żołnierze Wyklęci

Od 1 marca 2011 obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowano gazetkę informacyjną oraz stoisko z materiałami edukacyjnymi, które były dostępne dla uczniów, nauczycieli i rodziców w dniu 1 marca. Prezentowane materiały przypomniały losy następujących Bohaterów: Danuty Siedzikówny „Inki”, Józefa Franczaka „Lalka”, Emila Fieldorfa „Nila”, Łukasza Cieplińskiego „Ludwika”, Edmunda Tudruja „Mundka” oraz Witolda Pileckiego „Witolda”, którego brytyjski historyk prof. Michael Foot zaliczył do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.

FOTO - ZS_For_WEB TEXT - GP
HTML code - Admin
MŁODY OBYWATEL 2

Po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w programie edukacyjnym Młody Obywatel. Dwa lata temu uczniowie liceum ogólnokształcącego uczcili pamięć polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Tym razem temat był zupełnie inny, lecz równie ważny.
W obecnym roku szkolnym Grupa Projektowa w składzie: Aneta Leszczawska, Katarzyna Mliczek, Gabriela Muc i Damian Ślimak wybrała ścieżkę tematyczną „Urząd od podszewki”. W ramach działań uczniowie zrealizowali projekt „GOK,SiT w Birczy bliżej Ciebie!”. Celem projektu było przybliżenie społeczności szkolnej ważnej, lokalnej instytucji kulturalnej.
Na uwagę zasługuje duża samodzielność uczniów Grupy Projektowej, która nawiązała współpracę z dyrekcją i pracownikami GOK,SiT w Birczy, przeprowadziła ankiety wśród uczniów, przygotowała stoisko informacyjne, konkurs plastyczny „Kolorowy GOK,SiT”, a na koniec dokonała ewaluacji. Była to na pewno dobra lekcja samodzielności dla uczniów klasy maturalnej. Na każdym korku pomagali im pracownicy GOK,SiT w Birczy, którzy wykazali ogrom serdeczności i przychylności w czasie realizacji projektu.
Opiekunem Grupy Projektowej był p. Grzegorz Piwowarczyk. Nad całością działań czuwała p. Marta Kostka.

FOTO - ZS_For_WEB TEXT - GP
HTML code - Admin
„Jan Komski – Świadek Holokaustu”

W ramach realizacji projektu "Jan Komski – Świadek Holokaustu" odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów klas IV-VI naszej szkoły. Lekcje przygotowali i przeprowadzili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Birczy: Patrycja Sokołowska, Adrianna Ćwian, Klaudia Sowa, Bartłomiej Kijanka oraz Kacper Kiek. Materiały edukacyjne zostały opracowane przez Klaudię Sowę i Bartłomieja Kijankę. Opiekunem uczniów był Grzegorz Piwowarczyk.
W ramach zajęć uczniowie poznali życiorys Jana Komskiego i wypełnili karty pracy.

FOTO - ZS_For_WEB TEXT - GP
HTML code - Admin
Bal Karnawałowy klas IV - VI

W czwartek 23 lutego odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla uczniów klas IV – VI.W holu szkoły pojawiły się kolorowe postacie z bajek i kreskówek. Uczniowie świetnie się bawili. Były kółeczka, pociągi, popularne "Kaczuszki", tańce w parach i konkursy. W czasie krótkiej przerwy wszystkie dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców w stołówce. Podczas balu przyznano nagrody za najlepsze kostiumy. Nagrody otrzymali Julia i Karol z klasy IV a. Gratulujemy!!!

FOTO - ZS_For_WEB TEXT - AN
HTML code - Admin
Bal Karnawałowy klas I - III

W dniu 23 lutego 2017 r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów klas I – III. Wszystkie dzieci przybyły na nią w pięknych i pomysłowych strojach. Hol zamienił się w magiczne miejsce, w którym zaroiło się od magicznych i bajkowych postaci.
Przy dźwiękach największych przebojów prezentowanych przez DJ wszyscy doskonale się bawili. Uczniowie uczestniczyli także w licznych przygotowanych przez nauczycieli zdobywając w nich wspaniałe nagrody. W przerwie udali się do swoich klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Zabawa karnawałowa była bardzo udana.

FOTO - ZS_For_WEB TEXT - ASz
HTML code - Admin
Konkurs - Eksta stołówka!

Szkoła Podstawowa im mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Birczy została zgłoszona do konkursu na remont stołówki szkolnej, o wartości 30 tysięcy złotych. Wystarczy raz dziennie oddać swój głos na nasza szkołę. Konkurs trwa od 1.02. do 30.05 2017 r., każdy może oddać głos. Aby zagłosować po raz pierwszy należy wejść w link www.extrastolowki.pl – głosuj. Jedna osoba pełnoletnia oddaje jeden głos dziennie. Oddawanie głosu odbywa się poprzez kliknięcie w przycisk „Zagłosuj”, zaakceptowanie regulaminu. Jeden głos – 1 punkt. Przed szkołą najtrudniejszy czas – zdobycie jak największej liczby głosów. Liczymy na Was i mamy nadzieję, że Wasze głosy pomogą nam wyremontować stołówkę szkolną. Oddając kolejne głosy należy kliknąć ten sam link na własnej poczcie.

FOTO - NoFoTo TEXT - IK
HTML code - Admin
I Zlot Pamięci „Zaślubiny Polski z morzem – gen. Józef Haller"

I Zlot Pamięci klas mundurowych „Zaślubiny Polski z morzem – gen. Józef Haller” W 97. rocznicę zaślubin Polski z Morzem do uroczystego apelu w Porcie Rybackim w Pucku stanęli uczniowie klas mundurowych – w tym uczniowie z naszego liceum – uczestnicy I Zlotu Pamięci „Zaślubiny Polski z morzem – gen. Józef Haller", upamiętniającego powrót naszego kraju na morskie rubieże Bałtyku. Celem Zlotu zorganizowanego przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, we współpracy z Komisją Zarządu Głównego PTTK do Współpracy z Wojskiem Polskim, 3. Flotyllą Okrętów, Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Urzędem Miasta i Gminy w Pucku było popularyzowanie historii, tradycji i dziejów oręża polskiego wśród młodzieży szkolnej oraz upamiętnienie postaci gen. Józefa Hallera, a w szczególności aktu zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim z 10 lutego 1920 r. Delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej, pod przewodnictwem Dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON – Sławomira Frątczaka wraz z uczniami z:

 • Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich (woj. dolnośląskie);
 • VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie (woj. lubelskie);
 • XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie (woj. lubelskie);
 • Liceum Ogólnokształcącego – Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu (woj. lubelskie);
 • Zespołu Szkół – Liceum Ogólnokształcące w Birczy (woj. podkarpackie);
 • Zespołu Szkół Mundurowych w Pucku (woj. pomorskie),
wzięła udział w obchodach rocznicowych, które rozpoczął uroczysty apel na Rynku Miejskim - Placu Wolności w Pucku, przeprowadzony zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym, z udziałem wojskowej asysty honorowej - Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Następnie, w Puckiej Farze odprawiona została uroczysta msza św., którą celebrował metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Następnie w Porcie Rybackim odbyła się dalsza część uroczystości. Licznie zebrani mieszkańcy oraz przybyli goście wysłuchali m.in. hymnu kaszubskiego w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej MW oraz koncertu Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera". Punktualnie o godz. 12.00 z pokładu śmigłowca Marynarki Wojennej na wody Zatoki Puckiej został zrzucony wieniec, a delegacja Ministerstwa Obrony Narodowej wraz z uczniami klas mundurowych złożyła kwiaty przy pomniku generała Józefa Hallera.
Równie wielką atrakcją dla uczestników Zlotu była wizyta na okrętach nawodnych i podwodnych 3. Flotylli Okrętów w Porcie Wojennym w Gdyni, projekcja filmu „Błękitny Generał" oraz zapoznanie z historią Marynarki Wojennej w Salach Tradycji 3. Flotylli Okrętów i Komendy Portu Wojennego Gdynia. Zlot zakończył koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej w gościnnych murach Klubu 3. Flotylli Okrętów.

FOTO - ZS_Bircza_for_WEB TEXT -
HTML code - Admin
Inauguracja projektu "Jan Komski - świadek Holokaustu"

W naszej szkole realizowany jest projekt "Jan Komski – Świadek Holokastu" napisany przez Grzegorza Piwowarczyka, Martę Kostkę i Dorotę Mazurek w ramach działań Stowarzyszenia „Tworzymy lepszą przyszłość” funkcjonującego przy Zespole Szkół w Birczy. Medialny patronat nad projektem przyjęło „Życie Podkarpackie”, a patronat honorowy – redaktor naczelny gazety Artur Wilgucki. Projekt skierowany jest do uczniów Zespołu Szkół w Birczy i wszystkich szkół podstawowych w Gminie Bircza oraz do lokalnej społeczności.
Nadrzędnym celem projektu jest przywrócenie pamięci o Janie Mieczysławie Komskim, który w Birczy jest postacią praktycznie nieznaną, mimo, że tu się urodził (1915 r.) i przez pewien czas mieszkał. Jego matka Domicela Horbal pochodziła z Birczy.
Co prawda, większość jego życia związana była z Brzozowem i Krakowem, a następnie z USA, jednak pamięć o tym wyjątkowym rodaku naszej Małej Ojczyzny powinna być przywrócona lokalnej społeczności.
J. M. Komski – absolwent Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, artysta plastyk, więzień niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych (numer obozowy 546), grafik Washington Post – był przede wszystkim Świadkiem Holokaustu, który przekazał własne przeżycia w swoich obrazach. Obecnie dzieła te znajdują się w Muzeum Auschwitz – Birkenau.
Projekt nasz ma również walczyć z zafałszowaniem historii i ukazującymi się w mediach zagranicznych hasłami o „polskich obozach koncentracyjnych” oraz ma przypominać uczniom, że „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Ma im uświadomić do jakich okrucieństw jest zdolny człowiek wobec drugiego człowieka.
W ramach projektu zostaną przeprowadzone prelekcje dla uczniów wszystkich szkół podstawowych Gminy Bircza poświecone życiu Jana Komskiego. Odbędzie się gminny konkurs plastyczny „Pejzaże rodzinnych stron Jana Mieczysława Komskiego”. Uczniowie ZS w Birczy w ramach wyjazdu studyjnego odwiedzą Miejsca Pamięci Auschwitz. Projekt zostanie zakończony prelekcją pracownika Muzeum w Oświęcimiu oraz odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświeconej Bohaterowi.
Autorzy projektu mają nadzieję, że podjęte działania staną się stałym pomnikiem pamięci o Janie Mieczysławie Komskim.
Dzięki ogromnym staraniom Marty Kostki w inauguracji projektu, który odbył się w dniu 3 lutego, czyli w rocznicę urodzin J. Komskiego, uczestniczyła Jego rodzina: Marzena Komska – Ciesielska i Jej syn Jakub. Gościł u nas również Jan Wolak właściciel portalu Brzozowiana, zaangażowany w przywracanie pamięci o J.M. Komskim.
Spotkanie zorganizowała i otworzyła Marta Kostka, która w kilku słowach przedstawiła założenia projektu, etapy jego realizacji i serdecznie powitała gości.
Inauguracyjną prelekcję o swoim przodku wygłosił Jakub (uczeń kl. III LO w Brzozowie). Był to niezwykle dojrzały i przemyślany wykład. Jakub swoją erudycją oraz pełnym pasji sposobem przedstawiania wykładu zadziwił uczniów i nauczycieli uczestniczących w spotkaniu. Zaprezentował też zebranym rodzinne pamiątki po swoim przodku.
Po zakończeniu oficjalnego spotkania, grupa licealistów ZS długo dzieliła się wrażeniami ze swoim kolegą z Brzozowa.
Organizatorzy projektu mają nadzieję, że dzięki podjętym działaniom przywrócą należną pamięć J. M. Komskiemu –Birczaninowi przez urodzenie.

FOTO - ZS_Bircza_for_WEB TEXT - MK
HTML code - Admin
Legendy Pogórza Przemyskiego

Stowarzyszenie "Tworzymy lepszą przyszłość" objęło opieką merytoryczną pracę badawczą Pani Agnieszki Ostrowskiej i Pana Pawła Błońskiego, którzy opracowują legendy Pogórza Przemyskiego. Do tej pory wymienieni autorzy wydali między innymi „Legendy znad Dunajca i Białej” oraz „Legendy solnego grodu”. Pani Agnieszka i Pan Paweł zbierając materiały do nowej publikacji zainspirowali się projektem naszego stowarzyszenia „Namaluj historię!”, co nas bardzo cieszy. W dniu 24 stycznia 2017 r. autorzy odwiedzili Birczę, chłonąc jej krajobrazy i ciekawą przeszłość. Z niecierpliwością oczekujemy wydania nowej książki, która opiewać będzie również fantastyczne i realne dzieje Birczy.

FOTO - GP TEXT - GP
HTML code - Admin
Jasełka 2016 w Zespole Szkół

W dniu 22 grudnia w hali sportowej odbyły się Jasełka dla całej społeczności szkolnej. Przedstawienie przypomniało wszystkim o wydarzeniach sprzed ponad dwóch tysięcy lat i wprowadziło zebranych w świąteczny nastrój. Takiego występu jeszcze w naszej szkole nie było. Wspaniałą atmosferę tamtych chwil stworzyli uczniowie szkoły podstawowej i liceum wojskowego, wcielający się w postacie Maryi, Józefa, Heroda, trzech króli, śmierci, diabła. Piękni i bardzo autentyczni mali pastuszkowie i pasterki wspaniale zaśpiewali i zatańczyli góralski taniec. Nad wszystkim unosiły się piękne anielskie głosy chóru aniołów przygotowanego przez pana Grzegorza Kwaśnickiego. Usłyszeliśmy popularne i mniej znane kolędy i pastorałki. Wszystkich zebranych wprawiły w zachwyt stroje i dekoracja przygotowana przez p. Marcelinę Zabilską. Scenariusz Jasełek i przedstawienie przygotowały p. Anna Dudek i p. Dorota Mazurek. Na zakończenie uroczystości pani Marta Kostka złożyła życzenia zdrowych i wesołych świąt.

FOTO - DM TEXT - AD&DM
HTML code - Admin
Co ma piernik do muzeum?

W dniu 20 grudnia uczniowie klasy 0 b uczestniczyli w warsztatach "Co ma piernik do muzeum" zorganizowanych przez Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Zajęcia poświęcone były pięknej tradycji pieczenia i dekorowania pierników, pierniczków i kruchych ciasteczek. Dzieci zostały zapoznane także z kilkusetletnią historią piekarnictwa. W czasie zajęć każdy uczeń miał okazję samodzielnie wykonać i ozdobić piernikowe ciasteczka. Po zajęciach dzieci zwiedziły muzeum i oglądały szopkę na Przemyskim Rynku.

FOTO - EK TEXT - EK
HTML code - Admin
"Grzyby naszych lasów" - konkurs plastyczny

"Grzyby naszych lasów" – pod takim tytułem odbył się wojewódzki konkurs plastyczny zorganizowany przez Nadleśnictwo Bircza Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Birczańskie". Cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkoły podstawowej i oddziałów przedszkolnych. W najmłodszej kategorii wiekowej trzy pierwsze miejsca przypadły uczniom kl. 0 "B": I miejsce Milena Kwaśnicka, II miejsce Filip Kos, Daria Suchorzepka, III miejsce Michał Stadnik, Dawid Wasiewicz.
Wyróżnienia otrzymali: Laura Domowicz, Zuzanna Foremska i Maciej Sowa. Warto zauważyć, że z kl. 0 "B" wzięło udział w konkursie 15 dzieci. Wszyscy zwycięzcy konkursu plastycznego otrzymali atrakcyjne nagrody, a każdy uczestnik drobny upominek i pamiątkowy dyplom.

FOTO - EK TEXT - EK
HTML code - Admin
Najpiękniejsza ozdoba choinkowa – Choinka 2016

W powiatowym konkursie pt. "Najpiękniejsza ozdoba choinkowa – Choinka 2016" organizowanym przez Muzeum Historii Miasta Przemyśla brało udział siedmioro dzieci z klasy 0 B : Oliwia Karbowniczyn, Filip Kos, Fabian Niemczyk, Szymon Niemczyk, Maciej Sowa, Dawid Wasiewicz, Judyta Wasyliszyn. Uczniów do konkursu przygotowała pani Emilia Kubicka.
W dniu 9 grudnia 2016r. komisja konkursowa oceniła 771 prac. W grupie wiekowej przedszkolaków (5-6lat) i klasy zerowej I miejsce zajęła Judyta Wasyliszyn, która otrzymała nagrodę rzeczową i pamiątkowy dyplom. Nagrodę ufundował Starosta Przemyski. Rozdanie nagród odbyło się 15 grudnia 2016r. w Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Jest to bardzo duży sukces naszej uczennicy, biorąc pod uwagę zasięg konkursu i dużą liczbę nadesłanych prac.

FOTO - EK TEXT - EK
HTML code - Admin
Hubalowa Wigilia VII

Zgodnie ze szkolną tradycją, w dniu 14 grudnia odbyła się VII Hubalowa Wigilia. Cała społeczność szkolna zgromadziła się przed obeliskiem upamiętniającym nadanie imienia szkole. Po odśpiewaniu hymnu szkoły, chwilą ciszy uczczono pamięć Patrona Szkoły mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i Jego Żołnierzy, a później delegacje uczniów zapaliły znicze przed obeliskiem. Jak co roku, pan Wojciech Bobowski, pani dyrektor i uczniowie ubrali choinkę. Pod drzewkiem, jak zwykle, znalazły się prezenty dla wszystkich uczniów i dla naszego Gościa.
Druga część tegorocznej Hubalowej Wigilii miała charakter konferencji poświęconej pamięci Tomasza Bobowskiego – Naszego Hubalczyka i pierwszego powojennego Nadleśniczego Nadleśnictwa Bircza. Odbyła się w Nadleśnictwie Bircza, a honory gospodarza pełnił Nadleśniczy pan Zbigniew Kopczak. Naszą wspólną uroczystość zaszczycili swoja obecnością: pani Maria Barbara Laszczyńska i pan Wojciech Bobowski – córka i syn Naszego Hubalczyka – Tomasza Bobowskiego; pan dr Edward Marszałek – rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, pan Władysław Kopczak i pan Marian Flis – emerytowani pracownicy Nadleśnictwa Bircza, pan Andrzej Atamańczuk oraz pracownicy Nadleśnictwa.
Z ideą Hubalowych Wigilii i tematem konferencji zapoznała zebranych Marta Kostka – pomysłodawca i organizator uroczystości. Biografię Tomasza Bobowskiego wzbogaconą o zdjęcia i różne dokumenty przedstawili uczniowie naszej szkoły – Izabella i Filip, przygotowani przez panią Dorotę Mazurek. Swoimi wspomnieniami i dodatkowymi informacjami o Ojcu wystąpienie uczniów wzbogaciła pani Maria Barbara Leszczyńska. Na konferencji zabrał głos pan Marian Flis, który niezwykle ciekawie opowiadał o współpracy z Tomaszem Bobowskim i o trudnym, powojennym okresie, kiedy powstawało nadleśnictwo. Następnie wspomnieniami o Ojcu podzielił się z zebranymi Pan Andrzej Atamańczuk – syn Romana Atamańczuka – pracownika Nadleśnictwa. Opowiadał on również o współpracy swojego Ojca z panem Tomaszem Bobowskim i o tym, jakim uczynnym i życzliwym człowiekiem był Nasz Hubalczyk. Spotkanie w Nadleśnictwie było również okazją do prezentacji książki Sylwii Siłuszyk „Czas leśnych tytanów”. Do zapoznania się z tą bardzo interesującą publikacją o pracownikach bieszczadzkich leśnictw, w tym Nadleśnictwa Bircza, zachęcał pan dr Edward Marszałek . Jego obecność na Hubalowej Wigilii była dla organizatorów i uczestników dużym wyróżnieniem.
Na zakończenie uroczystości głos zabrał pan Wojciech Bobowski, który w bardzo ciepłych i miłych słowach podziękował pani Marcie Kostce, panu Zbigniewowi Kopczakowi oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania tego niezwykle ciekawego spotkania. Pełną wzruszeń i wspomnień Hubalową Wigilię dopełniło wspólne kolędowanie przy akompaniamencie gitary pana Grzegorza Kwaśnickiego.

FOTO - DM TEXT - MK
HTML code - Admin


Bożonarodzeniowe warsztaty artystyczne w klasie 0 B

We wtorek 13 grudnia odbyły się warsztaty artystyczne, których celem było propagowanie i kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Własnoręczne wykonanie ozdób choinkowych – takie zadanie mieli uczestnicy tych zajęć. W warsztatach uczestniczyły babcie uczniów: pani Danuta Fornal, pani Maria Grela i pani Janina Niemczyk. Babcie pokazywały dzieciom , jakie ozdoby choinkowe wykonywane były w czasach ich dzieciństwa. Podzieliły się także wspomnieniami na temat tradycji bożonarodzeniowych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci. Wszyscy razem: babcie, dzieci, wychowawczyni pani Emilia Kubicka oraz pani Monika Kasprzyk wykonywali różne ozdoby choinkowe, które zawieszono wspólnie na klasowej choince. Zorganizowanie takich zajęć pozwoliło uczestnikom poznać różnorodne techniki plastyczne, a także odkryć skryte talenty manualne. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały słodkie upominki od pani Danuty Fornal.

FOTO - EK TEXT - EK
HTML code - Admin
Godzina Kodowania 2016 w Zespole Szkół w Birczy

FOTO - Admin TEXT - Admin
HTML code - Admin


Mikołaj w Zespole Szkół

Jak co roku, tak i tym razem do naszej szkoły zawitał MIKOŁAJ. Przyjechał z dalekiej, zaśnieżonej Laponii. Jest to dobry znak, świadczący o tym, że byliśmy grzeczni przez cały rok. Było gwarno i wesoło, uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Mikołaj obdarował prezentami wszystkie dzieci małe i duże oraz dyrekcję szkoły i grzecznych nauczycieli. Tradycyjnie w tym dniu każdy z uczniów winien mieć czapkę mikołajkową. Podobno powoduje to, że nauczyciele patrzą na swoich podopiecznych łaskawszym okiem. Sprawdziliśmy – to działa – nauczyciele nas nie pytali!!! Szkoda, że mikołajki są tylko raz w roku.

FOTO - For_WEB TEXT - AnA
HTML code - Admin
Podróżujemy z Klio 3 - Roztocze

Uczniowie ponownie w podróży. Tym razem muza historii zabrała uczniów kl. V „b” w podróż na Roztoce… i nie tylko. Pierwszym punktem wyjazdu było Miejsce Pamięci w Bełżcu, gdzie w czasie drugiej wojny światowej zamordowano około 500 000 Żydów w tym pochodzących z Birczy. Następnie uczniowie udali się do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu, gdzie szczególnie ciekawa była historia polskich koników. Ostatnim etapem podróży był Zamość. Piękne miasto założone przez Jana Zamoyskiego stało się dla uczniów nie tylko miejscem lekcji historii, ale i przyrody przez zwiedzenie miejskiego ogrodu zoologicznego.

FOTO - GP TEXT - GP
HTML code - Admin
Podsumowanie konkursu plastycznego

W dniu 30 listopada w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego "Śmieci sortujesz – Ziemię ratujesz", zorganizowanego we współpracy z Konsorcjum Olejów Przepracowanych – Organizacja Odzysku Opakowań i Olejów S.A. w Jedliczu. Koordynatorem konkursu była p. Marta Kostka – zastępca dyrektora szkoły, organizatorem p. Dorota Mazurek. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów klas I – III (uczniowie przygotowali 32 prace) i dla uczniów klas IV – VI (uczniowie przygotowali 33 prace). Jury w składzie: p. Alicja Wilczek, p. Marcelina Zabilska, p. Marta Kostka i p. Dorota Mazurek, miało bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie prace były bardzo ciekawe i starannie wykonane. Po burzliwych naradach i nie jednomyślnie postanowiono nagrodzić następujących uczniów:W kategorii klas I – III
 • I miejsce – Piotr Segelin z kl. IIb
 • II miejsce – Magdalena Teleśnicka i Julia Sabat z kl. IIb
 • III miejsce – Szymon Dudek z kl. IIIa i Amelia Pankiewicz z kl. IIb
 • Wyróżnienia – Zosia Baran i Amelia Nachman z kl. IIb oraz Oliwia Fronc z kl. IIa


W kategorii klas IV – VI
 • I miejsce – Amelia Zabilska z kl. V b
 • II miejsce –Magda Moździerz i Karolina Turczyk z kl. VI b
 • III miejsce – Izabella Wojdylak z kl. VI a i Ola Sowa z kl. VI b
 • Wyróżnienia – Martyna Dobrowolska i Mateusz Pasternak z klasy V b oraz Patryk Pankiewicz z kl. VI b

Dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu przygotowała organizatorka. Wspaniałe nagrody dla laureatów i upominki dla wszystkich uczniów biorących udział w konkursie ufundowało Konsorcjum. Nagrody dla wyróżnionych uczniów zostały zakupione z funduszy szkoły. Dzięki nawiązanej przez p. Martę Kostkę współpracy z Konsorcjum, nasza szkoła, za propagowanie postaw proekologicznych, otrzymała rzutnik, który będzie wykorzystywany w czasie zajęć i organizowanych uroczystości szkolnych. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

FOTO - DM TEXT - DM
HTML code - Admin
Spotkanie klas I - III z Leśniczym

W dniu 30 listopada uczniów klas 0 – III w naszej szkole odwiedził p. Paweł Dec – pracownik Nadleśnictwa Bircza. Na początku spotkania z Gościem uczniowie klas II a i II b pod kierunkiem wychowawczyń p. Elżbiety Droździak i p. Agaty Szackiej przedstawili inscenizację słowno – muzyczną pt. „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę” Uczniowie w pięknych strojach, przygotowanych przez rodziców, wcielili się w postacie zwierząt, które potrzebują naszej pomocy w zimie. Dzieci bardzo poważnie potraktowały swoje role i pięknie prezentowały swoje umiejętności. Głównym celem przygotowanego przedstawienia było rozwijanie u uczniów opiekuńczej postawy wobec zwierząt.
Następnie pan Leśniczy przeprowadził pogadankę na temat dokarmiania zwierząt w okresie zimowym. Zachęcał uczniów do dokarmiania ptaków w karmnikach i uwrażliwił na systematyczność rozpoczętego dokarmiania. Podczas spotkania pan leśniczy zadawał dzieciom wiele pytań, z którymi sobie świetnie poradziły. Po zakończonej akademii uczniowie klas I – III dostali od pana Pawła karmniki, aby mogli dokarmiać ptaki w zimie. Składamy serdeczne podziękowania Panu Pawłowi Decowi za spotkanie i za podarowane karmniki. Uczniowie obiecują, że systematycznie będą pomagać ptakom przetrać zimę.

FOTO - ZS_Bircza_for_WEB TEXT - ED & AS
HTML code - Admin
Andrzejki 2016

W środę 23 listopada i czwartek 24 listopada uczniowie naszej szkoły odkrywali przyszłość i poznawali swoje dalsze losy podczas Balu Andrzejkowego. Dla uczestników przygotowano wiele zabawnych konkursów i wróżb, dzięki którym przyszłość nie mała już dla nas żadnych tajemnic. Po wróżbach uczniowie udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Posileni i pełni energii uczniowie wrócili na salę, gdzie czekała na nich szalona dyskoteka. Bal Andrzejkowy 2016 był wyjątkowo udany! Aż przykro było nam się rozstawać.

FOTO - For_WEB TEXT - AnA
HTML code - Admin
Dzień Życzliwości 2016

Dzień 21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea Dnia Życzliwości narodziła się w 1973 r. w Stanach Zjednoczonych. Była to odpowiedź na konflikt Egiptu i Izraela. Inicjatywa miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy. Główną ideą obchodów Dnia Życzliwości jest uzmysłowienie i przypomnienie ludziom o tym, iż tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do zbudowania pokoju i pomyślnych relacji międzyludzkich na całym świecie. Taki dzień jak ten przypomina wszystkim, że warto jest zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad własnym życiem, uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, uprzejmość, okazanie empatii, czy przyjazne nastawienie.
Uczniowie naszej szkoły włączyli się do zabawy. Obchodziliśmy ten dzień poprzez pisanie życzliwych słów, pozdrowień w formie listów, kartek, rysunków do koleżanek, kolegów i umieszczanie ich na Tablicy Życzliwości. Uczniowie przyszli tym dniu do szkoły w kolorowym ubraniu, wesołych okularach, ciekawej fryzurze, a przede wszystkim z uśmiechem na twarzy.

FOTO - ZS_Bircza_for_WEB TEXT - AnA
HTML code - Admin
I Bieszczadzkie Forum Organizacji Pozarządowych

W dniu 20 listopada 2016 odbyło się w Ustrzykach Dolnych I Bieszczadzkie Forum Organizacji Pozarządowych, w których wzięło udział Stowarzyszenie "Tworzymy lepszą przyszłość". Forum skupiło organizacje pozarządowe nie tylko z geograficznego regionu Bieszczad, ale także z innych części Polski. Warunkiem było jednak zaangażowanie w projekty realizowane w Bieszczadach lub inicjowane przez tamtejszy trzecie sektor. Nasze stowarzyszenie reprezentowali: p. Halina Kasprzyk oraz p. Grzegorz Piwowarczyk. Udział w forum wziął również p. Jakub Kasprzyk, sołtys wsi Rudawka, który współpracuje ze Stowarzyszeniem „Tworzymy lepszą przyszłość”.
Uczestnicy forum wzięli udział m.in. w warsztatach oraz mogli zasięgnąć opinii ekspertów, co do spraw związanych z działalnością NGO. W czasie forum zaprezentowano film z realizacji projektu „Zdrowo na sportowo!”, którego autorami i wykonawcami byli: p. Halina Kasprzyk i p. Jakub Kasprzyk. Prezes Fundacji Bieszczadzkiej p. Bogusław Pyzocha z uznaniem mówił o projekcie, którego efektem było wybudowanie w Rudawce boiska do plażowej piłki siatkowej. Działalność naszego stowarzyszenia krótko omówił p. Grzegorz Piwowarczyk.

FOTO - ZS_Bircza_for_WEB TEXT - GP
HTML code - Admin
Święto 11 Listopada - akademia i ślubowanie klasy I LO

11 listopad 1918 rok - to jedna z najważniejszych dat w historii Polski – święto odzyskania niepodległości. Przez 123 lata kraj nasz nie istniał na mapie, żył jednak naród i jego kultura. Wierzono, że tak długo, jak one trwają, nie trzeba tracić nadziei.

„Lecz zaklinam, niech żywi nie tracą nadziei
I przed narodem niosą oświaty kaganiec;
A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie, przez Boga rzucane na szaniec!”

- jak pisał Juliusz Słowacki.

Tę ważną dla nas Polaków uroczystość uczciliśmy akademią w wykonaniu uczniów klas licealnych, którzy słowem i piosenką przenieśli zebranych w historyczną, sentymentalną podróż po najważniejszych wydarzeniach w historii Polski. Scenariusz akademii napisała p.Anna Dudek, zaś uczniów przygotowali: p.Anna Stój i p. Grzegorz Kwaśnicki.
Tradycją w naszej szkole jest, iż w dniu obchodzenia Rocznicy Odzyskania Niepodległości, swoje ślubowanie składają uczniowie pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego o profilu wojskowym. Całą podniosłą uroczystość prowadził mjr Ryszard Cholewka, modlitwę wraz z błogosławieństwem odmówił ks. Marcin Kwiatkowski. Po zakończonym ślubowaniu uczniowie otrzymali życzenia i róże od wzruszonych i dumnych Rodziców. Następnie młodzież z Rodzicami, zaproszonymi gośćmi i nauczycielami udała się na poczęstunek.
Swoją obecnością, w tym ważnym dla naszej szkoły dniu, zaszczycili nas: przedstawiciele 5 bsp w składzie: por. Wojciech Skolarz, piut. Dariusz Worotyłko, st. kap. Marcin Szewczyk; por. Jerzy Witko – z- ca Komendanta Placówki SG w Huwniikach; Pan Grzegorz Gągola – Wójt Gminy Bircza; Pan Wojciech Bobowski – Przewodniczący Rady Gminy; Pan Zbigniew Kopczak – Nadleśniczy Nadleśnictw Bircza wraz z zastępcą Panią Urszulą Kapuścińską; Pan Krzysztof Urban – Kierownik Posterunku Policji w Birczy; Pani Anna Kozanecka – Dyrektor GOKSiT; Pani Krystyna Matusz – Kierownik GOPS, Pani Agata Lalik – Przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Wanda Leśniewska.
Podczas uroczystości rozdane zostały stypendia dla najzdolniejszych uczniów Zespołu Szkół w Birczy. Pan Wojciech Bobowski wręczył ufundowane przez siebie stypendium uczennicy kl. II LO – Oliwii Mliczek, Pani Wanda Leśniewska w imieniu swojego brata dr Jana Podgórskiego wręczyła stypendium uczennicy kl. III LO – Gabrieli Muc, a Pani Dyrektor Czesława Pankiewicz – stypendium ufundowane przez członków Rady Pedagogicznej naszej szkoły – uczennicy klasy VI b – Karolinie Turczyk. Warto nadmienić, że stypendia w naszej szkole przyznawane są przez fundatorów już od kilku lat.
Na zakończenie uroczystości głos zabrał por. Jerzy Witko – z- ca Komendanta Placówki SG w Huwnikach, który podziękował Pani Dyrektor Marcie Kostce za zaangażowanie szkoły do udziału w pierwszym dziecięcym przeglądzie „Piosenki w mundurze”. Złożył wyrazy wdzięczności również nauczycielom: Pani Dorocie Mazurek, Pani Annie Dudek, Panu Grzegorzowi Kwaśnickiemu, za przygotowanie uczniów oraz wręczył upominki uczniom biorącym udział w tym konkursie.

FOTO - ZS_Bircza_for_WEB TEXT - AD
HTML code - Admin
Pasowanie Pierwszoklasistów

W dniu 28 października odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. W poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” przyjęto 19 pierwszoklasistów. Uroczystość uświetnili zaproszeni rodzice, dziadkowie oraz młodsi koledzy z klas 0 – 3 wraz z wychowawcami. Pierwszoklasiści przygotowali pod okiem swoich pań: Haliny Kasprzyk i Ewy Wiśniowskiej program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się również wiedzą dotyczącą znajomości zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Pasowania na uczniów szkoły dokonała pani Dyrektor Czesławy Pankiewicz.

FOTO - ZS_Bircza_for_WEB TEXT - HK
HTML code - Admin
Dzień Oszczędzania 2016

26 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Oszczędzania, zorganizowany przez opiekuna SKO p. Małgorzatę Mazur – Włodek. Do grona Szkolnych Kas Oszczędności dołączyliśmy z inicjatywy z – cy dyr. p. Marty Kostki w marcu.
Październik to miesiąc, w którym szczególnie pamięta się o oszczędzaniu. Dlatego to właśnie w tym miesiącu p. M. Mazur- Włodek zorganizowała dwa konkursy o tej tematyce. Pierwszy, w którym mogli wziąć udział uczniowie z klas IV – VI należący do SKO, przebiegał pod hasłem „O bankach i oszczędzaniu”. Drugi, to konkurs na wykonanie skarbonki. Mogli w nim uczestniczyć wszyscy chętni uczniowie. Rozpatrywany był w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III i IV – VI. Konkurs ten cieszył się ogromną popularnością – jury wybierało zwycięzców aż spośród 40 przepięknych skarbonek. Ogłoszenie wyników nastąpiło właśnie w czasie szkolnych obchodów Dnia Oszczędzania. Poprzedzone zostało akademią przygotowaną przez uczniów klas IV a i V a pod kierunkiem opiekuna SKO. Swoją obecnością zaszczyciła nas dyrektor banku PKO BP Oddział Przemyśl p. Beata Fedyk, która ufundowała i wręczała uczniom nagrody.
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursach p. dyr. Czesława Pankiewicz wręczyła dyplomy przygotowane przez opiekuna SKO. Nagrody otrzymali również uczniowie, którzy systematycznie oszczędzają w SKO. Na koniec uroczystości Pani Dyrektor banku wręczyła książeczki oszczędnościowe i upominki 12 nowym członkom Szkolnej Kasy Oszczędności.

FOTO - ZS_Bircza_for_WEB TEXT - MMW
HTML code - Admin
Dzień Edukacji 2016

W piątek 13 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej dla uczniów klas IV – VI i klas LO. Goście – Wójt Gminy Bircza Pan Grzegorz Gągola, nauczyciele emeryci oraz grono pedagogiczne obejrzeli program artystyczny przygotowany przez klasę VI a pod kierunkiem wychowawczyni Pani Władysławy Grędy. Podkład muzyczny przygotował Pan Grzegorz Kwaśnicki, dekorację Pani Alicja Wilczek. Społeczność uczniowska wierszem i piosenką podziękowała nauczycielom za ich trud, codzienną pracę i serce. Na ręce dyrekcji uczniowie złożyli kwiaty i życzenia dla wszystkich pracowników szkoły oraz wszystkim obecnym wręczyli słodki upominek. Kwiaty wraz z życzeniami dla nauczycieli przekazał również na ręce Pani Dyrektor Pan Grzegorz Gągola - Wójt Gminy Bircza.

FOTO - ZS_Bircza_for_WEB TEXT - HG
HTML code - Admin
Pasowanie Pierwszoklasistów

W dniu 7 października uczniowie klasy pierwszej naszego liceum odwiedzili żołnierzy 5 batalionu strzelców podhalańskich. Okazją było święto jednostki oraz pożegnanie dowódcy batalionu ppłk. Dariusza Czekaja. Pani Marta Kostka wraz z uczniami przekazała dowódcy podziękowanie za objęcie szkoły patronatem oraz wieloletnią współpracę w zakresie realizacji zadań z Edukacji Wojskowej. Uczniowie wzięli udział w pokazie sprzętu bojowego i uzbrojenia jednostki, mogli naocznie zapoznać się z najnowszym sprzętem wojskowym i życiem codziennym żołnierzy. Zwiedzili salę tradycji jw. oraz byli z wizytą u żołnierzy z kompanii dowodzenia, gdzie zostali zapoznani z zasadami jej funkcjonowania. Największe wrażenie wzbudził sprzęt kompanii czołgów, ponieważ na placu było ich aż pięć oraz medyczny „Rosomak” naszpikowany najnowszą techniką.FOTO - ZS_Bircza_for_WEB TEXT - RCh
HTML code - Admin
Wybory do Samorządu Uczniowskiego

30 września 2016 r. w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wybory poprzedzone były kampanią, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele. W głosowaniu udział wzięło 108 osób, które wybierały przewodniczącego szkolnego SU oraz jego zastępcę. Komisja wyborcza w składzie: Damian Ślimak kl. III LO, Katarzyna Podgórska kl. II LO i Natalia Pankiewicz kl. I LO czuwała nad prawidłowym przebiegiem glosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczenia głosów. Nauczycielami nadzorującymi przebieg wyborów były opiekunki Samorządu Uczniowskiego Honorata Pinkowicz i pani Agnieszka Nachman.
Przewodniczącą SU została Eliza Jakóbiak, uczennica kl. II LO. Zastępcą przewodniczącego została Izabella Wojdylak, uczennica kl.VI a. Wszystkim głosującym dziękujemy za udział w wyborach, a nowo wybranemu Prezydium Samorządu Uczniowskiego GRATULUJEMY i życzymy owocnej pracy na rzecz społeczności szkolnej Zespołu Szkół w Birczy.

FOTO - ZS_Bircza_for_WEB TEXT - HP
HTML code - Admin
Sprzątanie świata 2016

Akcja "Sprzątanie świata", która w tegorocznej odsłonie przebiegała pod hasłem "Podaj dalej... Drugie życie odpadów", jak co roku, aktywnie została zrealizowana przez dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Birczy w dniach 20 oraz 23 września. W akcji wzięło udział 64 uczniów z trzech klas szkoły podstawowej oraz jednej klasy liceum ogólnokształcącego. Uczniowie zaopatrzeni w worki na śmieci, rękawiczki oraz wyposażeni w wiedzę na temat sortowania śmieci, dbania o środowisko wyszli by zbierać wszystko to, co "nieopatrznie" znalazło się w parku i wzdłuż poboczy dróg do szkoły. Dzięki temu został wysprzątany teren wokół szkoły. Nazbierano 1200 litrów śmieci (najwięcej butelek). W tym roku w Polsce akcja skupiała się na zawracaniu przedmiotów i odpadów z drogi na wysypiska, dlatego promowane i inicjowane były działania, dzięki którym rzeczy można "podać dalej", aby nie stały się odpadami po jednorazowym użyciu. W ramach akcji szkoła wzięła również udział w konkursach plastycznych dla klas I - III - zabawka ekologiczna i plakat i klas IV – VI – makieta ekologiczna. Dwie uczennice szkoły podstawowej wykonały piękne prace pokazujące co można zrobić z odpadów i jak chronić środowisko.FOTO - ZS_Bircza_for_WEB TEXT - CP


HTML code - Admin
Podziel się posiłkiem

Już po raz drugi uczniowie naszego liceum uczestniczyli w akcji "Podziel się Posiłkiem", która odbyła się 23 września 2016 r. Inicjatorem akcji jest Firma Danone, a organizatorem Fundacja Polskich Banków Żywności. Partnerem tej akcji w Birczy są Delikatesy Centrum, a koordynatorem p. Agata Lalik – przewodnicząca RR. Wolontariuszki: Eliza Jakubiak, Kasia Podgórska, Oliwia Mliczek, Patrycja Sokołowska, Agnieszka Sup, Katarzyna Mliczek, Patrycja Pankiewicz i Andżelika Miara w godzinach od 8.00 do 14.00 zachęcały kupujących do podzielenia się zakupami z potrzebującymi. W ramach akcji uczennice zebrały 86,825 kg produktów spożywczych. Zgromadzona w ramach zbiórki żywność została przekazana potrzebującym dzieciom z naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim Klientom sklepu Delikatesy Centrum, którzy wzięli udział w tegorocznej akcji „Podziel się Posiłkiem”.

FOTO - ZS_Bircza_for_WEB TEXT - MK
HTML code - Admin
Spotkanie klas I - III z dzielnicowym

W dniu 22 września 2016 r. uczniowie klas 0-3 naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z dzielnicowym Gminy Bircza panem Dariuszem Majewskim. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Policjant omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Rozmowa z panem policjantem była dla dzieci dużą atrakcją, dlatego z ogromnym skupieniem chłonęły wszystkie informacje. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

FOTO - ZS_Bircza_for_WEB TEXT - IK
HTML code - Admin
Rocznica odsłonięcia pomnika upamiętniającego bitwę pod Birczą - 12.09.1939

W dniu 16 września 2016 r. w naszej szkole odbyła się ważna uroczystość z okazji pierwszej rocznicy odsłonięcia obelisku na Wzgórzu Chomińskim upamiętniającego bitwę pod Birczą z dnia 12 września 1939 roku.
W nastrój spotkania wprowadził zebranych wiersz Pana Romana Balawejdera pt.„Wzgórze Chomińskie”. Następnie Pani Marta Kostka – organizator uroczystości – przypomniała krótko historię powstania obelisku oraz zwróciła się do zebranych z apelem, aby pamięć o żołnierzach walczących w tej bitwie była ciągle żywa i pielęgnowana, zwłaszcza przez młode pokolenie.
Zaproszeni goście i uczniowie wysłuchali, oryginalnej i interesującej, prelekcji o bitwie pod Birczą wygłoszonej przez p. Grzegorza Piwowarczyka. Oparta była ona na wspomnieniach mieszkańców Gminy Bircza – świadków tamtych wydarzeń.
Ważną częścią uroczystości były wspomnienia rodzin walczących żołnierzy przywracające pamięć o Bohaterach bitwy. Pani Marta Kostka w oparciu o wystąpienie p. Artura Buczka - na ubiegłorocznej uroczystości odsłonięcia obelisku – przedstawiła krótki życiorys st. szer. strzelca Jana Buczka. Był to żołnierz, który brał udział w bitwie, a po wojnie pracował jako szewc w naszej miejscowości. Był również strażakiem OSP.
Osobiście wspomnieniami podzielili się: Pani Maria Kanikuła- o swoim ojcu - kpt. Józefie Kanikule – dowódcy 3 kompanii ckm 1 bsp; Pan Jacek Paluch - o swoim ojcu – poruczniku Janie Paluchu – dowódcy kompanii zwiadowców 1 bsp; Pan Piotr Babinetz – o dziadku – Stanisławie Babinetzie – poruczniku artylerii WP. Wspomnienia te zaciekawiły i poruszyły serca zebranych. W tej części uroczystości głos zabrał p. Grzegorz Gągola - Wójt Gminy Bircza, który podziękował autorom projektu za jego realizację. Przypomniał krótko historię kampanii wrześniowej i bitw na linii Sanu. Po wystąpieniu pana Wójta głos zabrał Pan Wojciech Bobowski - Przewodniczący Rady Gminy w Birczy. W pięknych i wyważonych słowach pochwalił formułę rocznicowej uroczystości. Podkreślił, że jest to wydarzenie dużej wagi, gdyż pielęgnuje historię Birczy.
Druga część spotkania, oparta na ceremoniale wojskowym, odbyła się na Wzgórzu Chomińskie przy obelisku. Po odśpiewaniu hymnu i wciągnięciu flagi na maszt ksiądz kapelan mjr M. Kwiatkowski wraz z księdzem Prałatem ks. S. Kotem odmówili modlitwę za walczących 12 września 1939 roku na birczańskiej ziemi żołnierzy. Apel Pamięci odczytał pan mjr Ryszard Cholewka. Następnie odbyło się złożenie kwiatów i zniczy przed obeliskiem. W uroczystości udział wzięli: rodziny żołnierzy walczących pod Birczą: Maria Kanikuła, Jacek Paluch, Pan Piotr Babinetz – poseł na Sejm Rzeczpospolitej, Pan Zbigniew Urban – rady powiatu przemyskiego, Pan Grzegorz Gągola – wójt gminy Bircza wraz z pracownikami, Pan Wojciech Bobowski – przewodniczący Rady Gminy w Birczy wraz z radnymi, Ksiądz Prałat Stanisław Kot, ks. mjr Marcin Kwiatkowski – kapelan Garnizonu Przemyśl, płk Robert Cwynar - Komendant Straży Granicznej w Huwnikach, przedstawiciele 5 bsp w Przemyślu, st. asp. Krzysztof Urban – komendant Posterunku Policji w Birczy, pani Urszula Kapuścińska – zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Bircza wraz z pracownikami, Marian Pempuś – prezes Spółdzielni SCh w Birczy, dyrektorzy szkół: Pani Monika Bodnar, Wrzesław Bartoszewicz, Jolanta Kazimierczak, Bożena Mielnikiewicz, Pan Andrzej Atamańczuk – komendant OSP w Birczy przedstawiciele ŚDS- u, Kombatanci, oraz rodzice z p. Agatą Lalik – przewodniczącą Rady Rodziców.
Na zakończenie głos zabrała Pani Czesława Pankiewicz – dyrektor ZS, która podziękowała wszystkim biorącym udział w tej uroczystości. Szczególne słowa wdzięczności skierowała do Pana Andrzeja Atamańczuka za pomoc w dowozie sprzętu i zapewnienie bezpieczeństwa, Pana Zbigniewa Staszkowa za obsługę nagłośnienia i Pani Anny Świątek za opiekę medyczną. Autorzy projektu mają nadzieję, że w następnych latach uda się przywrócić pamięć o kolejnych bezimiennych Bohaterach biorących udział w bitwie pod Birczą w dniu 12 września 1939 r.

FOTO - ZS_Bircza_for_WEB TEXT - ZS_Bircza_for_WEB
HTML code - Admin
Uroczysta iauguracja Roku Szkolnego 2016-2017

"Żal nam słonecznej swobody ..." - czas płynie nieubłaganie. Wrzesień przywitał społeczność szkolną piękną pogodą. Uczniowie, nauczyciele i rodzice spotkali się po wakacyjnej przerwie na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2016/2017. Uczniowie klasy V „b” przygotowali krótką część artystyczną, w której wspominali wakacje oraz oddali hołd Bohaterom wojny obronnej Polski z 1939 roku.
Delegacja uczniów zapaliła znicze przed tablicą poświęconą majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu oraz przed obeliskiem upamiętniającym pomordowanych na „Nieludzkiej Ziemi”. Pani Dyrektor Czesława Pankiewicz powitała serdecznie wszystkich przybyłych, szczególne słowa kierując do uczniów klas pierwszych. Następnie głos zabrała pani Jadwiga Haber–Słowińska – Sekretarz Gminy Bircza, która życzyła uczniom samych piątek i szóstek, a nauczycielom sukcesów zawodowych. Na ręce pani Dyrektor przekazała list od Wójta Gminy Bircza, Pana Grzegorza Gągoli. Do życzeń dołączyła się również pani Agata Lalik – przewodnicząca Rady Rodziców.FOTO - ZS_Bircza_for_WEB TEXT - GP
HTML code - Admin