AktualnościUmieszczane tu informacje dotyczą roku szkolnego 2013/2014

Informacje o wydarzeniach z ubiegłych lat znajdują się w dziale "archiwum"


Podróżujemy z Klio II

Uczniowie naszej szkoły ponownie udali się w podróż po Polsce. Tym razem przewodnim hasłem wycieczki były historyczne i przyrodnicze skarby województwa świętokrzyskiego.
W czasie dwudniowego wyjazdu zwiedzono: Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, kopalnię neolityczną w Krzemionkach Opatowskich, atrakcje Bałtowa, Łysą Górę, Zespół Klasztorny na Świętym Krzyżu, Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, dymarki świętokrzyskie w Nowej Słupi oraz wioskę średniowieczną w Hucie Szklanej. Wycieczka przepełniona była ciekawymi informacjami edukacyjnymi, licznymi warsztatami oraz frajdą z przebywania razem.FOTO - GP for NEWS TEXT - GP
Dzień Biały - koniec Akcji Tęcza

18 czerwca uczniowie naszej szkoły po raz ostatni w tym roku szkolnym uczestniczyli w akcji "Tęcza". Na tę okazję wybrali ze swoich szaf białe spodnie, spódnice, bluzki i buty oraz dodatki - w szkole "pojaśniało".
W tym dniu w klasach i na szkolnych korytarzach królowała biel. W zabawie udział wzięli również nauczyciele, którzy zaskoczyli uczniów swoją oryginalnością i poczuciem humoru. Nasza zabawa dobiegła końca, wkrótce zostaną ogłoszone wyniki i okaże się, która z klas była najbardziej kolorowa w ciągu całego roku szkolnego.FOTO - ForWEB TEXT - HP
Święto Patrona Szkoły

W dniu 12 czerwca 2014 w Zespole Szkół w Birczy odbyło się Święto Patrona Szkoły z okazji piątej rocznicy nadania imienia majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” Szkole Podstawowej, przygotowane przez zastępcę dyrektora szkoły Panią Martę Kostkę.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., którą odprawili ks. kapelan por. Grzegorz Bechta oraz ks. Bartosz Gręda. Ksiądz kapelan w wygłoszonym kazaniu podkreślał wartości, którymi w życiu kierował się major Dobrzański. Wskazał, że Hubal powinien być przykładem dla wszystkich, którzy chcą być patriotami czasu pokoju. Uczniowie powinni brać z Niego przykład i sumiennie wywiązywać się ze swoich obowiązków, być przykładnymi kolegami, dziećmi, rodzeństwem. Po Mszy św. zaproszeni goście, rodzice, uczniowie i nauczyciele na czele z pocztem sztandarowym i kompanią honorową 5 batalionu strzelców podhalańskich z Przemyśla przeszli pod szkołę, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Z okazji rocznicy nadania imienia szkole, z inicjatywy i przy ogromnym zaangażowaniu Pani Marty Kostki, tablica upamiętniająca to ważne wydarzenie została przeniesiona z budynku szkoły na kamienny obelisk. Kamień oraz materiały budowlane potrzebne wykonania obelisku ufundował Pan Eugeniusz Kos. Kamienie na chodnik podarował szkole Pan Franciszek Kostka.
Aktu odsłonięcia obelisku dokonali: Pan Józef Żydownik – Wójt Gminy Bircza, Pan ppłk Dariusz Czekaj – dowódca 5 batalionu strzelców podhalańskich w Przemyślu oraz Pani Maria Barbara Leszczyńska – córka Hubalczyka – Tomasza Bobowskiego. Obelisk poświęcił ksiądz porucznik w asyście ks. prałata Stanisława Kota i ks. Bartosza Grędy.
Apel poległych odczytała Pani por. Daria Mielczarska, w którym m.in. przywołała Pamięć Patrona słowami: „Wzywam Ciebie – majorze Henryku Dobrzański „Hubalu”, Ostatni Żołnierzu Września, Pierwszy Partyzancie, który nigdy nie zdjąłeś munduru i swoją postawą umacniałeś umęczony Naród. Ty, który nigdy się nie poddałeś i wolność ceniłeś nad życie. Stań do apelu!”
Następnie asysta wojskowa oddała salwę honorową. Zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową i zapalili znicze. W dalszej części uroczystości pani Czesława Pankiewicz odczytała list od Pani Krystyny Dobrzańskiej – Sobierajskiej. Córka Hubala napisała: „(…) w tym wyjątkowym dla Waszej społeczności szkolnej dniu, będę sercem i myślami z Wami wszystkimi, którzy tak pięknie podtrzymujecie pamięć o Bohaterskim „Hubalu” – moim Ojcu… Niech Jego umiłowanie Ojczyzny i patriotyzmu, którym wypełnione było Jego życie będą dla was wzorem w wypełnianiu codziennych obowiązków”.
Po części oficjalnej uczniowie przedstawili montaż słowno – muzyczny poświęcony Patronowi szkoły pt. „Służył Polsce”, który wraz z uczniami przygotowali: Dorota Mazurek, Elżbieta Droździak, Małgorzata Chrobak i Grzegorz Kwaśnicki. Dekorację wykonała Alicja Wilczek.
Swoją obecnością naszą uroczystość uświetnili: Przewodniczący Rady Gminy w Birczy Pan Wojciech Bobowski wraz z radnymi, Wójt Gminy Bircza Pan Józef Żydownik wraz z pracownikami UG, Dowódca 5 batalionu strzelców podhalańskich w Przemyślu Pan ppłk Dariusz Czekaj wraz z pocztem sztandarowym i kompanią honorową, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza Pan Zbigniew Kopczak, ksiądz kapelan Garnizonu Przemyśl por. Grzegorz Bechta, ksiądz prałat Stanisław Kot, Pani Maria Barbara Leszczyńska córka Hubalczyka, Prezes Zarządu PKS Przemyśl Pan Adam Olszak oraz Kierownik Przewozów Pasażerskich Pan Marian Hop, Prezes Gminnego Koła Związku Kombatantów Pan Stefan Młynarz, Prezes OSP w Birczy Pan Andrzej Atamańczuk, Prezes Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Birczy Pan Marian Pempuś, Kierownik ŚDS w Birczy Pani Krystyna Banaś, Dyrektorzy Szkół Pani Monika Bodnar wraz z Panem Wrzesławem Bartoszewiczem, Jolanta Lichota, Katarzyna Kozak wraz z Panią Elżbietą Kunik, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agata Lalik wraz z Panem Mieczysławem Cebeńko, rodzice, nauczyciele emeryci, pracownicy szkoły i hali sportowej.
Na zakończenie uroczystości głos zabrali Pan Wojciech Bobowski i Pan Zbigniew Kopczak. Przewodniczący Rady Gminy w Birczy bardzo ciepło podziękował Pani Marcie Kostce za zaangażowanie i krzewienie pamięci o Patronie Szkoły, a także za inicjatywę i włożony trud w przeniesienie tablicy pamiątkowej. Zwrócił się także do uczniów, aby zawsze pamiętali o czynach i bohaterstwie majora Hubala. Wyraził uznanie dla pracy nauczycieli, którzy wdrażają wśród wychowanków właściwe postawy obywatelskie i patriotyczne oraz zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości. Podkreślił znaczenie patriotyzmu we współczesnym świecie dla zachowania narodowej tożsamości.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza również wyraził swoje uznanie za krzewienie postaw patriotycznych wśród naszej młodzieży oraz podziękował za dotychczasową współpracę ze szkołą i wyraził nadzieję, że w dalszym ciągu ta współpraca będzie układać się tak owocnie. Z okazji 5 – rocznicy nadania imienia przekazał również szkole piękny album „Lasy Państwowe w 90 odsłonach”.

Wszystkim darczyńcom oraz pracownikom, którzy wykonali obelisk społeczność szkoły składa serdeczne podziękowania.FOTO - WEBInfo TEXT - DM
XII finał "Spotkań Ortograficznych"

4 czerwca 2014 r. w naszej szkole odbył się XII finał „Spotkań Ortograficznych” dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych powiatu przemyskiego i miasta Przemyśla o tytuł „MISTRZA ORTOGRAFII” pod honorowym patronatem Starosty Przemyskiego Pana Jana Pączka. Organizatorami tego konkursu są Panie Alicja Dobosz i Marta Kostka.
W pierwszym etapie „Spotkań Ortograficznych”, który odbył się w kwietniu uczestniczyło 321 uczniów z 9 gmin i 7 szkół przemyskich. Do drugiego etapu tego konkursu zostało zakwalifikowanych 48 uczniów. Półfinał odbył się 14 maja 2014 r. w ZSzOI w Przemyślu. Do finału zakwalifikowało się 20 uczniów ze szkół: w Birczy, Dubiecku, Kuźminie, Medyce, Stubnie, Torkach i Trójczycach oraz w Przemyślu: SP-4, SP-6, SP-11, SP-15, SP-16 i SP-Muzycznej.
Uczniowie pisali niełatwe dyktando oraz uzupełnili 100 luk w teście naszpikowanym trudnościami ortograficznymi. Laureaci udowodnili, że są najlepsi w powiecie wśród swoich rówieśników. Czas oczekiwania na wyniki konkursu uczniowie spędzili na zabawach integracyjnych i warsztatach z origami, które przygotowała Pani Marta Ryznar. W przeprowadzeniu tych zajęć pomagała Pani Elżbieta Wojdylak.
Zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii zdobyła Martyna Hajduk (n-l Mariola Szpindor) z SP nr 4 w Przemyślu. Miejsce II zajęły: Kamila Szpunar (n-l Elżbieta Adamska) z SP w Stubnie i Aleksandra Sowa (n-l Agata Szacka) z ZS w Birczy. Miejsce III zdobyły Karolina Grządziel i Katarzyna Grządziel ( n-l Ewa Socha) z SP w Torkach. Wyróżnienie otrzymała Dominika Dymon (n-l Maria Jarema) z SP w Dubiecku. Nagrody i dyplomy zwycięzcom konkursu wręczył Pan Piotr Worosz - Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji. Nagrodę dla Mistrza – aparat fotograficzny oraz piękne albumy dla zdobywców II miejsca ufundowało Starostwo Powiatowe w Przemyślu, a nagrody (słowniki) dla zdobywców III miejsca oraz za wyróżnienie ufundował Wydział Edukacji Urzędu Miasta Przemyśla.
Wszyscy finaliści otrzymali nagrody książkowe od Pani Aliny Dąbek – menadżera regionalnego Wydawnictwa MAC. Nauczycielom, których uczniowie zakwalifikowali się do finału, dyplomy uznania wręczył wizytator Oddziału KO w Przemyślu Pan Bartosz Szymański. Jak co roku, dyplomy dla finalistów i nauczycieli przygotowało Starostwo Powiatowe w Przemyślu.
W pracach komisji konkursowej uczestniczyły: Dorota Mazurek, Danuta Wojdylak, Halina Kasprzyk, Elżbieta Musiał, Elżbieta Malec, Stanisława Okołowicz i Małgorzata Mazur - Włodek. Jury wyraziło uznanie dla wysokiego poziomu konkursu. Uczestnicy, nauczyciele, rodzice i goście XII finału „Spotkań Ortograficznych” zostali bardzo miło przyjęci przez gospodarza konkursu Panią Martę Kostkę. Uczniowie poczęstowani zostali pyszną pizzą, a nauczycieli i rodziców zpozostali ciastem, kawą i owocami. Głównym sponsorem konkursu była Pani Marta Kostka, finansowo wsparła konkurs również Dorota Mazurek. Stoły dla gości pięknie przygotowała i udekorowała Pani Honorata Pinkowicz. W pomoc przy organizacji konkursu zaangażowały się Dorota Mazurek oraz Halina Kasprzyk i Stanisława Okołowicz.
Na zakończenie spotkania głos zabrał Pan Wojciech Bobowski – Przewodniczący Rady Gminy w Birczy, który podziękował organizatorom, komisji konkursowej, wychowawcom i rodzicom za popularyzację poprawności ortograficznej wśród uczniów. Konkurs od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością i na stałe wpisał się do kalendarza imprez oświatowych organizowanych na szczeblu powiatowym.FOTO - WEBInfo TEXT - DM
Dzień Żółty

Za oknami już coraz mocniej świeci słońce. A żółty, to kolor złota oraz słońca. Dlatego postanowiliśmy rozświetlić nasze szkolne otoczenie i ogłosiliśmy ŻÓŁTY DZIEŃ. Tego dnia uczniowie mieli za zadanie założyć na siebie coś w tym właśnie kolorze. Wielu uczniów odważyło się i w środę 28 maja ubrało się na żółto. W tym miesiącu najlepiej przebraną klasą okazała się klasa II a. Gratulujemy!FOTO - HP TEXT - HP
Akademia CISCO - egzamin CISCO CCNA D1

30 maja w Zespole Szkół przeprowadzony został egzamin działającej przy ZS w Birczy Akademii CISCO, kończący dwusemestralny kurs CCNA Discovery 1 – „Networking for Home and Small Business” (Sieci dla domu i małych przedsiębiorstw). Do egzaminu przystąpiło 8 słuchaczy kursu – wszyscy zdający osiągnęli wymaganą dla zaliczenia kursu ilość punktów w trwającym 75 minut egzaminie testowym CCNA D1.
Akademia CISCO przy ZS w Birczy planuje przeprowadzenie w roku szkolnym 2014/2015 kursu „IT Essentials – PC Hardware and Software” (Podstawy komputera osobistego – sprzęt i oprogramowanie PC) – rozpoczęcie kursu: wrzesień/październik 2014. Zamierzamy również przeprowadzić drugą edycję dwusemestralnego kursu CCNA Discovery cz. 1 - termin rozpoczęcia kursu: październik 2014). Więcej informacji o zawartości kursów – http://bircza.edu.pl/cisco.FOTO - WEBinfo TEXT - MS
Sandomierz 2014

Dnia 14 maja 2014 rokumłodzież z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Sandomierza, którą zorganizował Samorząd Uczniowski. Uczniowie pod opieką pani Honoraty Pinkowicz, Agnieszki Nachman oraz ks. Bartosza Grędy zwiedzali miasto o tysiącletniej historii, położone na nadwiślańskiej skarpie, która stanowi strome zakończenie Gór Świętokrzyskich. W czasie wycieczki zwiedziliśmy Rynek, weszliśmy na Bramę Opatowską i podziwialiśmy panoramę miasta, Katedrę Narodzenia NMP. Atrakcją była trasa podziemna, ciąg połączonych ze sobą piwnic i korytarzy sięgających nawet 15 metrów głębokości. Obecna długość trasy wynosi 450 metrów i prowadzi m. in. przez Chodnik Straceńców, Komnatę Rycerską czy Korytarz Bakałarzy. Spacerowaliśmy po rynku, podziwiając zabytki i płosząc gołębie. Zobaczyliśmy zbrojownię i salę tortur. Mieliśmy okazję spotkać średniowiecznego rycerza, który z zapałem i w pełni humoru przedstawił nam "wspaniałe" życie księżniczek i rycerzy, które w rzeczywistości nie było takie kolorowe, a w walce na śmierć i życie nie było czasu na zaczesywanie grzywki. Mogliśmy usłyszeć, ciekawostki na temat różnych rodzajów broni, zbroi, jak również szczegółów mody średniowiecznej. Całe spotkanie było otoczone zgiełkiem śmiechu i zabawnej konwersacji. Widzieliśmy również zamek i spacerowaliśmy po alejkach dyskutując o miejscach, w których został kręcony "Ojciec Mateusz". Wycieczka nie mogłaby zostać zaliczona bez zakupów pamiątek w miejscowych sklepikach. Wyjazd był bardzo udany.

FOTO - GP TEXT - GP
Dzień Otwarty 2014

W dniu 8 maja 2014 roku odbył się w naszej szkole dzień otwarty dla uczniów klas III gimnazjum. Odwiedzili nas gimnazjaliści z Wojtkówki i Birczy. Uczniowie spotkali się z zaproszonymi specjalnie na tę okazję przez p. Martę Kostkę (w ramach promocji klasy wojskowej) zawodowymi żołnierzami 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu – młodszym chorążym Mariuszem Majewskim, kapralem Julianem Marskim, szer. Wiolettą Groń i szer. Marzeną Lawicką.
Zaproszeni Goście opowiadali o pracy w zawodowej służbie wojskowej, systemie szkolnictwa wojskowego, o urokach „bycia żołnierzem”. Podkreślili, że praca w wojsku to nie tylko obowiązek ale i pasja.
Uczniowie uczestniczyli również w krótkich zajęciach przygotowanych przez p. Honoratę Pinkowicz, p. Barbarę Kropieniewicz, p. Macieja Szadkowskiego i p. mjr. Ryszarda Cholewkę. Przygotowane przez nauczycieli zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie wśród młodzieży. Uczniów z Wojtkówki po szkole i obiektach sportowych oprowadził p. Zbigniew Chaszczyn.
W spotkaniu z gimnazjalistami uczestniczył również Wójt Gminy Bircza Pan Józef Żydownik, który zachęcał młodzież do podjęcia nauki w naszej szkole.FOTO - WEBinfo TEXT - DM
Podróżujemy z Klio 2

W dniu 6 maja uczniowie klasy V „a” udali się do Zespołu Zamkowo-Parkowego w Łańcucie. Majestatyczne komnaty zamku ukazały uczestnikom wyjazdu miniony, magnacki świat. Podróż do dawnego majątku Lubomirskich i Potockich zakończyła się iście arystokratyczną uczta z pyszną pizzą i równie smacznymi lodami..FOTO - GP TEXT - GP
Akademia z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Piątego maja odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 223 rocznicy uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA. Uroczystość miała podniosły charakter, rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie Pani Dyrektor powitała zebranych i przedstawiła krótką historię święta.
Po wystąpieniu Pani Dyrektor głos zabrali uczniowie klasy VI a, którzy pod kierownictwem wychowawczyni przygotowali montaż słowno - muzyczny oraz prezentację multimedialną dla upamiętnienia tego niezwykle ważnego święta. Na koniec wszyscy uczniowie zaśpiewali hymn szkoły. Akademia była swoistą lekcją patriotyzmu - tak potrzebną młodzieży w dzisiejszych czasach.

FOTO - WEBinfo TEXT - MM-W
Gminne obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja

Jak co roku Polacy oddali cześć twórcom Ustawy Rządowej z 3 maja 1791 roku. Była to pierwsza polska konstytucja, która przez dużą część historiografii jest uważana za pierwszą konstytucję w Europie. Dokument sprzed 223 lat jest świadectwem woli narodu, dążącego do poprawy jakości swojego państwa.
Na czele delegacji naszej szkoły stała Pani Dyrektor Pani Czesława Pankiewicz. W uroczystości brali udział uczniowie klasy wojskowej szkoły ponadgimnazjalnej oraz Poczet Sztandarowy szkoły podstawowej.

FOTO - GOKSiT TEXT - GP
Dzień Fioletowy

Dzień 24 kwietnia to dzień całkowicie zdominowany przez kolor fioletowy. Zgodnie z harmonogramem Akcji Tęcza, tego dnia społeczność szkolna miała za zadanie ubrać się na fioletowo. Wyszło bardzo zgrabnie i kolorowo.

FOTO - HP TEXT - HP
Uroczystości w Borownicy

W dniu 24 kwietnia odbyły się uroczystości upamiętniające 69. rocznicę napaści UPA na Borownicę . W wyniku ataku banderowców zginęło kilkadziesiąt osób, a wioska obróciła się w pogorzelisko. Losy tej małej miejscowości, ukrytej w jarach i lasach, są bliskie mieszkańcom gminy Bircza, która musiała w latach 40. XX wieku zmierzyć się z terrorem UPA.
Na czele delegacji naszej szkoły stała Pani Dyrektor Czesława Pankiewicz. W uroczystościach wzięli udział uczniowie klasy wojskowej szkoły ponadgimnazjalnej oraz Poczet Sztandarowy szkoły podstawowej.

FOTO - GP TEXT - GP
Spotkanie uczniów z władzami Gminy Bircza

23 kwietnia uczniowie klas ponadgimnazjalnych wzięli udział w spotkaniu z Przewodniczącym Rady Gminy Bircza Panem Wojciechem Bobowskim oraz Wójtem Gminy Bircza Panem Józefem Żydownikiem. Na spotkaniu przedstawiono zasady funkcjonowania gminy i omówiono bieżące sprawy i problemy lokalnej społeczności. Poza tym Szanowni Goście zachęcili młodzież do rozwijania postaw obywatelskich i zachęcili do aktywnego włączenia się w sprawy Małej Ojczyzny. GP

FOTO - GP TEXT - GP
VI edycja Szkolnego Konkursu Wiedzy o mjr. Henryku Dobrzańskim "Hubalu"

W środę 16 kwietnia 2014 roku odbył się po raz szósty finał Szkolnego Konkursu Wiedzy o mjr. Henryku Dobrzańskimi "Hubalu". Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym biorą udział wszyscy uczniowie z klas I – VI, ma on formę pisemnego testu. Dwóch najlepszych uczniów z klasy przechodzi do etapu drugiego. Uczniowie odpowiadają ustnie na trzy pytania o różnym stopniu trudności. W skład jury, jak co roku, wchodził Pan Wojciech Bobowski, Pani Marta Kostka oraz Pani Dorota Mazurek. Uczniowie odpowiadali na trzy wylosowane pytania, które sprawdzały ich wiadomości z różnych etapów życia mjr. Henryka Dobrzańskiego. Poziom wiedzy zaprezentowanej przez uczniów był bardzo wysoki. Komisja, po raz pierwszy w historii konkursu, postanowiła w obydwu kategoriach wiekowych przyznać tylko pierwsze miejsca. Konkurs merytorycznie przygotował Pan Grzegorz Piwowarczyk, a dyplomy Pani Dorota Mazurek.
Książki i dyplomy wręczyli finalistom Pani Marta Kostka i Pan Wojciech Bobowski, który od początku trwania konkursu jest sponsorem nagród.

Laureaci kategorii kl. I – III:

 • Julia Szacka z klasy I a
 • Daria Sokołowska z II a
 • Michał Lalik z II b
 • Weronika Demkiewicz z III

Laureaci kategorii kl. IV – VI:

 • Aleksandra Stasiowska z klasy IV
 • Jagoda Wałecka z IV
 • Wiktor Lis z VI b

Wszyscy uczniowie otrzymali maksymalną liczbę punktów. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Nasz Gość otrzymał symbolicznego „wielkanocnego zajączka”, a wszyscy uczestnicy słodki upominek ufundowane przez Panią Martę Kostkę.

Pan Wojciech Bobowski złożył wszystkim życzenia WESOŁYCH ŚWIĄT


FOTO - WEBinfo TEXT - MK&DM
XVIII Konkurs Ortograficzny

3 kwietnia 2014 r. odbył się w naszej szkole, już po raz osiemnasty, GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNO – GRAMATYCZNY „Mistrz Ortografii”, który od początku jego istnienia organizuje p. Marta Kostka. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Birczy Pana Józefa Żydownika.
Na dyktandzie ortograficznym i rozwiązywaniu testów gramatycznych łamali sobie pióra uczniowie klas trzecich ze szkół podstawowych z Żohatyna, Sufczyny, Lipy, Leszczawy Dolnej, Kuźminy i Birczy. W konkursie udział wzięło 14 uczniów. Komisja konkursowa w składzie: p. Danuta Wojdylak, p. Dorota Mazurek, p. Halina Kasprzyk i p. Stanisława Okołowicz przyznała I miejsce i tytuł "Mistrza Ortografii” Aleksandrze Sowie uczennicy z Birczy, II miejsce zajęła Oliwia Janczy z Birczy (wychowawczyni p. Agata Szacka), III miejsce zajęły Julia Michałkiewicz z SP w Kuźminie (wychowawczyni p. Halina Kwolek) oraz Wiktoria Suchorzepka z SP w Lipie (wychowawczyni p. Elżbieta Michalska). Wyróżnieni otrzymał Bartłomiej Podgórski z SP w Sufczynie (wychowawczyni p. Barbara Serafin).
W czasie oczekiwania na wyniki konkursu uczniowie spędzili czas na zabawach integracyjnych pod opieką p. Elżbiety Wojdylak. Każdy uczestnik za udział w konkursie dostał dyplom i ciekawą książkę ufundowane przez p. Martę Kostkę, która również zadbała o poczęstunek dla uczniów i nauczycieli. Laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe ufundowane przez Wójta Gminy Bircza – Pana Józefa Żydownika.
W podsumowaniu konkursu uczestniczyła Pani Beata Worotyło – Zastępca Wójta Gminy Bircza, która wręczyła podziękowania nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu, a laureatom nagrody. W kilku słowach pochwaliła ideę konkursu i podkreśliła jego znaczenie w podnoszeniu poprawności ortograficznej wśród najmłodszych uczniów.


FOTO - WEBinfo TEXT - MK&DM
Konkurs Historyczny „Twierdza Przemyśl”

W dniu 28 marca 2014 roku odbył się finał XIII Konkursu Historycznego „Twierdza Przemyśl”. Dwa tygodnie wcześniej miał miejsce pierwszy etap konkursu, który wyłonił finalistów. Wśród finalistów szkoły podstawowej znalazł się uczeń kl. VI „a” Marek Karbowniczyn, który ostatecznie zajął drugie miejsce.
Konkurs organizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 15 w Przemyślu przy wsparciu m.in. Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu oraz Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. W tym roku konkurs miał wyjątkową oprawę merytoryczną w związku z setną rocznicą wybuchu Wielkiej Wojny i rozpoczęcia walk o Twierdzę Przemyśl.


FOTO - WEBinfo TEXT - GP
Dzień brązowy


26 marca 2014 r. był kolejnym „kolorowym dniem” w naszej szkole. W tym dniu wszyscy założyli ubrania w różnych odcieniach brązu. A jakie znaczenie ma ten kolor? Brązowy składa się z czerwieni, żółci oraz odrobiny czerni. W konsekwencji tak jak czerń ma w sobie wiele powagi, jest jednak cieplejszy. Jest kolorem ziemi i natury. Kolor ten dodaje otuchy i pozytywnego wsparcia. Jest symbolem spokoju, powagi, ciepła, neutralności i niezawodności. Osoby najczęściej nakładające brązowy - kolor Ziemi, mocno stąpają po jej powierzchni. Uczciwość, porządek, stałość - to cenione przez nie wartości. Potrafią też docenić zmysłową stronę życia. Brąz ma też walor barwy ochronnej - tworzy rodzaj skorupy, pod którą chcą być może ukryć swe emocje i tajemnice.


FOTO - WEBinfo TEXT - HP
V Festiwal Piosenki Turystycznej

W dniu 21 marca 2014 r. odbył się w naszej szkole, już po raz piąty, Szkolny Festiwal Piosenki Turystycznej. Wzięli w nim udział uczniowie klas I – III i IV – VI. Gościnne wystąpiły dzieci z przedszkola i oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klasy I liceum wojskowego. W kategorii klas I – III Złoty Mikrofon zdobyła klasa II b, którą do konkursu przygotowała pani Elżbieta Droździak. Nagrodę indywidualną otrzymała Ola Sowa z klasy III. Wychowawczynią Oli jest pani Agata Szacka. W kategorii klas IV – VI Złoty Mikrofon zdobyli uczniowie z klasy VI b, której wychowawcą jest pani Władysława Gręda. Julia Buczek z klasy IV zdobyła Złoty Mikrofon w kategorii indywidualnej. Wychowawcą kasy jest Pani Agnieszka Nachman. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na festiwal za rok


FOTO - WEBinfo TEXT - ZCh
Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim


19 marca 2014 r. odbył się, po raz kolejny, Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej. Czytali fragmenty wierszy poetów niemieckich tj. Johanna Wolfganga Goethe’go, Friedricha Schillera, Heinricha Heine’go, Theodora Fontane’a. Jury oceniało uczestników za sposób przeczytania wybranego fragmentu w języku niemieckim (poprawność wymowy, interpunkcja, intonacja, tempo czytania), wyrazistość i płynność. Przyznano dwa pierwsze miejsca dla Magdaleny Cebeńko (kl.IV) i Martyny Feduń (kl.VI a). Drugą nagrodę zdobyła Aleksandra Mazur (kl.VI b), a trzecią Aleksandra Stasiowska (kl.IV). Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe (książki).


FOTO - WEBinfo TEXT - AN
„Być kobietą…”


7 marca w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji „Dnia Kobiet”. Uczniowie klasy I o profilu wojskowym przygotowali kabaret pt. „Od Ewy do kobiety współczesnej”. W ciekawy i pełen humoru sposób przedstawili jak zmieniały się kobiety na przestrzeni wieków. Uczniowie zachwycili też pomysłowymi i niebanalnymi strojami. Wszyscy aktorzy otrzymali gromkie brawa. Przedstawienie zakończyło się złożeniem życzeń dla wszystkich Pań oraz wręczeniem symbolicznych bukietów kwiatów na ręce Pań Dyrektor.


FOTO - WEBinfo TEXT - AD
„Bo taki,co kochać nie umie, przegra,choć wszystko rozumie…”


Pod takim tytułem 27 lutego 2014 roku odbył się w naszej szkole kolejny Wieczorek Poetycki. W miłej i sympatycznej atmosferze wysłuchaliśmy wierszy i piosenek przygotowanych przez uczniów szkoły średniej. Oczywiście nie zabrakło też tradycyjnego, słodkiego poczęstunku przygotowane tym razem przez Mamy Edyty, Magdy i Dawida. Swoją obecnością, jak zawsze, zaszczyciła nas Pani Dyrektor oraz Rodzice i znajomi naszych licealistów. Wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie z poezją.


FOTO - WEBinfo TEXT - AD
Spotkanie z kierowcą rajdowym


6 marca odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z kierowcą rajdowym Panem Grzegorzem Muszem. Nieopisany zachwyt wzbudził samochód rajdowy marki Honda. Podczas spotkania odbył się krótki konkurs z wiedzy o samochodach rajdowych. Padło m.in. pytanie o moc prezentowanego modelu. Uczeń za pierwszym razem podał prawidłową odpowiedź. Uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe kalendarze i zrobili sobie zdjęcia przy i w samochodzie. Każdy miał możliwość otrzymania od Pana Grzegorza autografu.
Bardzo trudno uczniom było rozstać się z kierowcą i jego autem. Kibicujemy kierowcy i życzymy sukcesu na Pierwszym Rajdzie Arłamów, który jest wliczany zarówno do Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski jak i do Rajdowego Pucharu Polski.


FOTO - WEBinfo TEXT - CzP
Fundusze Europejskie na lekcji w liceum


W dniach 24 i 27 lutego odbyły się w klasach szkoły ponadgimnazjalnej Lekcje o Funduszach Europejskich. Celem zajęć było pokazanie uczniom czym są Fundusze Europejskie i jak projekty realizowane przy wsparciu Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej wpływają na rozwój ich regionu. Lekcje kończyły się konkursem, po którym najlepsi uczniowie otrzymali drobne upominki.


FOTO - WEBinfo TEXT - GP
Czarny dzień ... ?


26 lutego w naszej szkole panował niezwykle mroczny nastrój, ale tylko w kwestii ubrania, ponieważ zgodnie z harmonogramem akcji „Tęcza” był to dzień koloru czarnego. Humory uczniom dopisywały jak zawsze, a i nauczyciele mimo czarnego stroju mieli jasne oblicza. W czarne rzeczy ubranych było 90 % uczniów. Już 26 marca następny kolorowy dzień w szkole, tym razem stawiamy na brązowy.


FOTO - WEBinfo TEXT - HP
Zabawa karnawałowa


20 lutego 2014 w Zespole Szkół w Birczy uczniowie klas IV - VI wzięli udział w zabawie karnawałowej zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Wszystkie dzieci miały piękne przebrania. Były między innymi: wróżki, piraci, wampiry, super bohaterowie, elfy, królewny, cowboye i różnego rodzaju zwierzątka. Kostiumy były pomysłowe, piękne i kolorowe.
Całą imprezę poprowadził Dj Jordan, który zadbał o wesołą atmosferę, uatrakcyjnił zabawę karnawałową konkursami i tańcami. Uczestnicy balu świetnie się bawili. Aktywnie brali udział w zabawach i konkursach. Przy skocznej muzyce oraz słodkim poczęstunku czas mijał szybko i przyjemnie.
Dowodem na to, że zabawa była wyśmienita są zdjęcia zamieszczone w naszej galerii.


FOTO - FriendS TEXT - HP
Podróży z Klio ciąg dalszy


W dniu 4 lutego uczniowie klas piątych ponownie udali się w podróż. Tym razem muza historii zawiodła ich do Podziemi Rzeszowa. Wśród tajemniczych komnat i korytarzy trasy podziemnej, uczniowie mogli poznać m.in. historię Rzeszowa, zobaczyć zbroję rycerską, dawną broń i buńczuk tatarski. Po opuszczeniu mrocznych sal podziemi, uczestnicy wycieczki udali się do kina, aby zagłębić się w równie mroczny, lecz pobudzających wyobraźnię świat postaci Tolkiena.


FOTO - GP TEXT - GP
"Za sto dni matura!"

W piękny, zimowy wieczór, dnia 25 stycznia 2014r. w hotelu Forest odbył się uroczysty bal studniówkowy. Część oficjalną rozpoczeli nasi maturzyści, którzy powitali wszystkich gości. Później głos zabrała Pani Dyrektor Czesława Pankiewicz, która życzyła maturzystom samych sukcesów podczas egzaminów maturalnych. Kolejnym i jak ważnym punktem balu bły polonez zatańczony przez Panią Dyrektor oraz naszych maturzystów. Zabawa studniówkowa trwała przy akompaniamencie zespołu TANKERS niemalże do białego rana.

FOTO - FriendS TEXT - Team


"Festiwal Kolęd i Pastorałek"

Ostatniego dnia przed feriami zimowymi odbył się w naszej szkole Festiwal Kolęd i Pastorałek. Swoje talenty wokalne przedstawili uczniowie wszystkich klas. Każda z klas śpiewała przygotowaną wcześniej kolędę lub pastorałkę. Były to zarówno radosne, tradycyjne polskie kolędy: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, „Dzisiaj w Betlejem”, jak również nastrojowe, liryczne: „Nie było miejsca dla Ciebie”, a także pastorałki: „Gore gwiazda Jezusowi”, „Świeć gwiazdeczko”.

Cieszy zaangażowanie uczniów i wychowawców w przygotowanie i oprawę zewnętrzną wykonywanych utworów, zarówno poprzez odpowiedni, elegancki lub teatralny, wyrażający szacunek dla wydarzenia strój, świąteczne rekwizyty, uśmiech i życzliwość. Wszyscy uczestnicy śpiewali pięknie, wkładając w swoje kolędowanie całych siebie, swoje serca. Wszyscy więc zdobyli I miejsce! oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy i trochę słodyczy…


FOTO - TEXT - HP


Dzień Niebieski

"W ten środowy czas królewski,
Każdy, kto niebieski, nie uroni łezki.
Kartkóweczka czy pytanko,
masz to całkiem z głowy,
gdy masz smerfowe wdzianko."


15 stycznia w naszej szkole odbył się już czwarty w tym roku kolorowy dzień. Po czerwonym, zielonym i różowo – szarym nadszedł czas na... niebieski! Ten "magiczny" kolor zwalniał w tym dniu z niezapowiedzianych kartkówek i odpowiedzi ustnych, pod warunkiem, że założyło się na siebie jakąś niebieską część garderoby. Należało pamiętać również o niewielkim dodatku w tej samej barwie, np. bransoletce, kolczykach czy skarpetkach. Cała akcja cieszyła się dużym powodzeniem. Kolorowe dni to już w naszej szkole tradycja. Całość organizuje Samorząd Uczniowski, który dba nie tylko o ich promocję, ale także sporządza spis kolorowych klas oraz utrwala na fotografiach kolory tęczy w naszej szkole.


FOTO - WEB Info TEXT - HP
"Kolory jesiennego lasu"

7 stycznia dzieci z oddziału przedszkolnego O C wraz z wychowawcą odwiedziły Nadleśnictwo w Birczy w celu odebrania wyróżnień za prace plastyczne w konkursie "Kolory jesiennego lasu". Wyróżnienia otrzymali: Inga Zbiegień ,Gabrysia Demkiewicz i Mateusz Hajduk. Dyplomy i nagrody zwycięzcom wręczył p. Paweł Dec. Wszyscy uczniowie otrzymali piękne upominki oraz obejrzeli bajki o lesie. Dzieci pełne wrażeń, z uśmiechem na twarzy, wróciły do szkoły.


FOTO - IK TEXT - IK
„Hej Kolęda”

W atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadzili społeczność szkolną oraz Gości uczniowie klasy IV, którzy pod opieką p. Doroty Mazurek przygotowali montaż słowno – muzyczny „Hej Kolęda”. O oprawę muzyczną tego przedstawienia zadbał pan Grzegorz Kwaśnicki. Swoją obecnością zaszczycili nas nauczyciele emeryci, pracownicy niepedagogiczni szkoły oraz hali sportowej, a także przewodnicząca Rady Rodziców. Uczniowie przypomnieli tradycje związane z Wigilią Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Piękne pastorałki w wykonaniu czwartoklasistów i uczennic liceum – Angeliki i Magdy były dopełnieniem tej uroczystości. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor Czesława Pankiewicz oraz Pani Agata Lalik złożyły wszystkim świąteczne życzenia.


FOTO - TEXT - DM
„Świąteczne stroiki”

W tym roku po raz pierwszy przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Angelika Stadnik i Oliwia Olszewska z opiekunem p. Honoratą Pinkowicz i zastępcą dyrektora szkoły p. Martą Kostką, odwiedzili zaprzyjaźnione ze szkołą Osoby i Instytucje, aby złożyć życzenia z okazji Świąt. Uczniowie życzyli pełnych zdrowia i radości Świąt Bożego Narodzenia oraz samych szczęśliwych dni w Nowym 2014 Roku. Do życzeń dołączyli własnoręcznie wykonane przez uczniów stroiki świąteczne. Delegacja odwiedziła Urząd Gminy, Nadleśnictwo, Dom Samopomocy Społecznej oraz Księdza Proboszcza.


FOTO - WEB Info TEXT - HP
Jasełka


Dzień 20 grudnia 2013 roku w naszej szkole był wyjątkowy. Uczniowie klasy I a i II b w pięknych strojach, przygotowani przez swoje wychowawczynie panie Martę Ryznar i Elżbietę Droździak, przedstawili koleżankom i kolegom z przedszkola, oddziałów przedszkolnych i klas I – III Bożonarodzeniowe Jasełka pt. „Cicha noc”. Mali aktorzy słowem i kolędą wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój. Zgodnie z tradycją pani Marta Kostka – zebranym uczniom, nauczycielom i rodzicom – złożyła świąteczne życzenia.


FOTO - TEXT - ED/MR
Kiermasz ozdób świątecznych


19 grudnia 2013 r. w naszej szkole odbył się kiermasz ozdób świątecznych. Kupujący mogli nabyć przepiękne, robione na szydełku anioły i gwiazdki na choinkę, aniołki z masy solnej, stroiki, choinki makaronowe, bombki zrobione ze sznurka oraz makaronu, kartki świąteczne, aniołki na patyku, bombki styropianowe ręcznie malowane, wyklejane oraz przepiękne bombki z atłasowych wstążek. Nie mogło oczywiście zabraknąć słodkości w postaci pierniczków. Niepowtarzalne ozdoby bożonarodzeniowe, wykonane ręcznie przez uczniów, rodziców i nauczycieli, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Będą niepowtarzalną ozdobą na niejednym wigilijnym stole.


FOTO - TEXT - HP
Dzień Różowy


Na 18 grudnia przypadła kolejna odsłona akcji "Tęcza". Tym razem dziewczynki miały ubrać się na różowo, natomiast chłopcy poproszeni zostali o założenie szarości. Wyszło bardzo zgrabnie i kolorowo. Spójrzcie sami na zdjęcia!


FOTO - NoFoTo TEXT - HP
Maraton Pisania Listów 2013

W dniu 13 grudnia 2013 roku po raz trzeci odbył się w naszej szkole Maraton Pisania Listów. Jest to akcja pozarządowej organizacji Amnesty International, której celem jest ochrona przestrzegania prawa człowieka. Jak co roku listy pisane były w obronie więźniów sumienia. Inicjatorem zorganizowania maratonu była szkolna grupa Amnesty International nr 150, która działa od 2011 roku. W tym roku pobiliśmy rekord napisanych listów. Dzięki staraniom nauczycieli, uczniów i rodziców napisano 4246 listów. W całej Polsce napisano w sumie 214 472 listów.
Szkolna grupa AI szczególnie dziękuje sponsorom maratonu m.in. Pani Agacie Lalik przewodniczącej Rady Rodziców. Poza tym duże podziękowania należy się byłym uczniom naszej szkoły, którzy obecnie uczęszczają do miejscowego gimnazjum. Wsparcie otrzymaliśmy przede wszystkim od dziewczyn z klas I a i II a. Organizatorami tegorocznego maratonu byli Pani Agnieszka Nachman, Pan Grzegorz Piwowarczyk - opiekun szkolnej grupy AI, oraz Agnieszka i Angelika z kl. III LO.


FOTO - GP TEXT - GP
Mikołaj w Zespole Szkół

Jak co roku, tak i tym razem do naszej szkoły 6 grudnia zawitał MIKOŁAJ. Przyjechał z dalekiej, zaśnieżonej Laponii. Jest to dobry znak, świadczący o tym, że byliśmy grzeczni przez cały rok.
Odziały przedszkolne 0 a, b, c wraz z wychowawczyniami przygotowały akademię z okazji wizyty tego Ważnego Gościa. Było gwarno i wesoło, uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Mikołaj obdarował prezentami wszystkie dzieci małe i duże oraz dyrekcję szkoły i grzecznych nauczycieli.
Tradycyjnie w tym dniu każdy z uczniów winien mieć czapkę mikołajkową. Podobno powoduje to, że nauczyciele patrzą na swoich podopiecznych łaskawszym okiem. Sprawdziliśmy – to działa – nauczyciele nas nie pytali!!!
Szkoda, że mikołajki są tylko raz w roku.


FOTO - WEB Info TEXT - HP & IK
Zielono ...

Dzień 29 listopada to dzień całkowicie zdominowany przez kolor zielony. Zgodnie z harmonogramem Akcji Tęcza, tego dnia społeczność szkolna miała za zadanie ubrać się na zielono. Jasne zielenie i ciemne, malachitowy, limonkowy oraz seledynowy, wyraźnie przypadły do gustu naszym uczniom A jaki będzie następny kolor? Ktoś pamięta?

FOTO - WEB Info TEXT - HP
Andrzejki 2013!

W czwartek 28 listopada uczniowie naszej szkoły odkrywali przyszłość i poznawali swoje dalsze losy podczas Balu Andrzejkowego. Wróżby i zabawy dla wszystkich przygotowali uczniowie klasy V a pod kierunkiem pana Grzegorza Piwowarczyka. Magik Patryk oraz jego asystentki – wróżki: Kasia, Asia, Ola, Patrycja i Karolina przygotowali wiele zabawnych konkursów i wróżb, dzięki którym przyszłość nie mała już dla nas żadnych tajemnic. Największą radość uczniom naszej szkoły sprawiły ciasteczka z wróżbą przygotowane przez uczennice klasy III LO Angelikę Stadnik i Agnieszkę Machniewską.
Po wróżbach uczniowie udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Posileni i pełni energii uczniowie wrócili na salę, gdzie czekała na nich szalona dyskoteka. Bal Andrzejkowy 2013 był wyjątkowo udany! Aż przykro było nam się rozstawać.

FOTO - WEB Info TEXT - HP
Spotkanie z Leśniczym

W dniu 28 listopada 2013 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas 0 – III z pracownikiem Nadleśnictwa Bircza Panem Pawłem Decem. Tematem spotkania było „Dokarmianie ptaków zimą”. Krótką część artystyczną przygotowała na tę okazję klasa II a wraz z wychowawcą.
Pan Leśniczy przedstawił ciekawą prelekcję o dokarmianiu ptaków. Wyświetlał na ekranie zdjęcia ptaków, które trzeba dokarmiać w czasie zimy oraz omówił, co poszczególne gatunki mogą jeść. Pokazał również jak można samodzielnie wykonać karmy dla ptaków.

FOTO - WEB Info TEXT - EW
W Przemyślu...

W dniu 25 listopada 2013 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych O a i O c oraz z klasy II wraz z wychowawcami odwiedziły Muzeum Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Brały udział w lekcji multimedialnej związanej z obrzędami andrzejkowymi. Dzieci wróżyły sobie co je czeka w przyszłości, m.in. lały wosk, przekładały buty, poznawały imię swojego przyjaciela oraz ciągnęły losy z zapisaną przyszłością itd. Było to bardzo miłe i wesołe spotkanie. Dzieci pełne wrażeń i z uśmiechem na twarzy wróciły do szkoły.

FOTO - WEB Info TEXT - IK
Otwarcie wystawy

W dniu 19 listopada 2013 r. w Zespole Szkół w Birczy odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Bieszczady w Polsce Ludowej 1944–1989”, którą zorganizowali pan Grzegorz Piwowarczyk i pani Marta Kostka. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście: Pan Zbigniew Kopczak – Nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza, Pani Urszula Kapuścińska – zastępca nadleśniczego, Pani Jadwiga Haber – Słowińska – sekretarz Gminy Bircza, Pani Ewa Beń – dyrektor SP w Sufczynie, Pani Katarzyna Kozak – dyrektor Niepublicznej SP w Kuźminie oraz Pani Elżbieta Kunik – prezes Stowarzyszenia KGW, Pani Anna Kozanecka – dyrektor GOK,SiT w Birczy, Pani Grażyna Szacka – pracownik ŚDPS- u w Birczy wraz z podopiecznymi, Pani Agata Lalik – przewodnicząca Rady Rodziców, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy gminy.
Uroczystość rozpoczęła się krótkim występem artystycznym wprowadzającym zebranych w turystyczny klimat Bieszczad, który przygotowali pani Dorota Mazurek i pan Grzegorz Kwaśnicki. Prelekcję na temat wystawy wygłosił Pan Maciej Rędziniak z pionu edukacyjnego IPN w Rzeszowie. Niezwykle ciekawie i interesująco opowiadał o Bieszczadach, zachwalał piękno Bieszczad i starał się rozbudzić w uczniach zainteresowanie historią tego regionu.
Zdjęcia i teksty prezentowanej wystawy przenoszą odbiorcę do dzikich odstępów Bieszczad, nielicznych osadników z ich przyziemnymi problemami, pierwszych turystów, budowy zapory w Solinie i opuszczonych cerkwi.
Wystawę w naszej szkole można oglądać do 29 listopada 2013 roku w godzinach pracy szkoły. Dzień później, 20 listopada 2013 r. wystawę w naszej szkole obejrzeli Wójt Gminy Bircza – Pan Józef Żydownik, Przewodniczący Rady Gminy w Birczy – Pan Wojciech Bobowski oraz Radni. Wizyta ta była miłym zaskoczeniem i niespodzianką dla gospodarzy wystawy.

FOTO - WEB Info TEXT - MK
Ślubowanie uczniów klasy o profilu wojskowym

W dniu 12 listopada 2013 roku w naszej szkole miała miejsce bardzo ważna uroczystość – ślubowanie uczniów klasy wojskowej, poprzedzone akademią z okazji Święta Niepodległości. Montaż słowno muzyczny z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowali uczniowie klasy III liceum ogólnokształcącego z panią Dorotą Mazurek, oprawą muzyczną zajął się pan Grzegorz Kwaśnicki. Dekorację wykonała pani Alicja Wilczek.
Organizacją całej uroczystości zajęła się pani Marta Kostka – zastępca dyrektora Zespołu Szkół. Do ceremonii ślubowania klasę przygotował pan mjr Ryszard Cholewka, który również prowadził całą tę część uroczystości.
Swoją obecnością to ważne w historii naszej szkoły wydarzenie uświetnili: Wójt Gminy Bircza – Pan Józef Żydownik, który specjalnie na ten dzień założył wojskowy mundur, Pan mjr Rafał Kluz – zastępca dowódcy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, ksiądz kapelan por. Grzegorz Bechta, Pan Jan Lichota – radny Gminy Bircza, pan Wrzesław Bartoszewicz – zastępca dyrektora gimnazjum w Birczy, pani Wiesława Matusz – kierownik GOPS – u w Birczy, Pani Anna Kozanecka – dyrektor GOK,SiT w Birczy, Pani Grażyna Szacka – pracownik ŚDPS – u w Birczy, Pan Paweł Bugira – dziennikarz „Życia Podkarpackiego”, Pani Agata Lalik – przewodnicząca Rady Rodziców, Rodzice uczniów klasy I liceum, nauczyciele i uczniowie.
Uczniowie klasy wojskowej złożyli ślubowanie na sztandar. Błogosławieństwa udzielił im ksiądz kapelan. Wysłuchali listu gratulacyjnego, który w imieniu dowódcy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich ppłk Dariusza Czekaja odczytał Pan mjr Rafał Kluz. Na pamiątkę tego wydarzenia Pani Marta Kostka „załatwiła” ? od dowódcy 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy Pan ppłk Rafała Kowalika i zaprzyjaźnionych żołnierzy pasy wojskowe dla każdego ucznia. Do życzeń dołączyli się również Rodzice, wręczając swojemu dziecku symboliczną różyczkę. Ciepłe słowa do zebranych skierowali także Pan Wójt, Pan Jan Lichota oraz Pani Dyrektor Czesława Pankiewicz. Od dyrekcji, nauczycieli i uczniów klasy wojskowej Wójt Gminy Bircza Pan Józef Żydownik i Pan Wojciech Bobowski otrzymali wojskowe berety w dowód wdzięczności za utworzenie w naszym Zespole klasy wojskowej.
Uroczystość miała bardzo wzruszający i podniosły charakter – niejeden z uczestniczących w niej uronił łezkę wzruszenia. Po części oficjalnej, Goście, Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie klasy wojskowej spotkali się przy ciastku i kawie. Spotkanie przebiegało w miłej i ciepłej atmosferze, o którą zadbali Rodzice i wychowawczyni klasy pani Anna Dudek.

FOTO - WEB Info TEXT - MK & DM
Przeszli chrzest bojowy

Uczniowie klasy I LO o profilu wojskowym stali się „pełnoprawnymi” uczniami naszego Zespołu Szkół. 31 października odbył się bowiem „Bieg otrzęsinowy”. Wyruszyliśmy spod szkoły. Klasa podzielona została na 3 grupy. Podczas pieszego marszu do ośrodka Caritasu w Łomnej każda grupa miała do wykonania określone zadania, przygotowane przez Pana mjr. Ryszarda Cholewkę. Wszyscy świetnie się spisali, a na miejscu czekało już płonące (rozpalone przez Panią Dorotę Mazurek jedną zapałką ? ) ognisko, przekąski i napoje. Kiedy uczniowie odzyskali siły rozpoczęły się zwody w strzelaniu – najpierw grupowe, a następnie indywidualne. Pierwsze miejsce zdobył bezkonkurencyjny Mateusz Procyk, II – Paweł Kubik, a III – Kacper Ćwan. Wśród dziewczyn najlepsza okazała się Magda Łazuka. Wszyscy, nie tylko zwycięzcy, otrzymali cenne nagrody sponsorowane przez Pana Cholewkę, m. in. książki, śpiwory, namioty, manierki, kompasy, itp. Zastępca dyrektora Pani Marta Kostka wręczyła pamiątkowe dyplomy. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspaniałą, aktywną zabawę!

FOTO TEXT - A.D.
Znicze – symbole pamięci o zmarłych płoną nie tylko na grobach, ale również w naszych sercach.

W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych w dniu 30 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Angelika Stadnik i Magdalena Cebeńko wraz z opiekunem Panią Honoratą Pinkowicz i Zastępcą Dyrektora Panią Martą Kostką odwiedzili cmentarz parafialny, aby zapalić znicze, pomodlić się za dusze zmarłych nauczycieli z naszej szkoły oraz uczcić pamięć tych, którzy przez wiele lat oddawali się pracy z młodzieżą. Uczniowie zapalili również znicz na grobie Pana Tomasza Bobowskiego – naszego Hubalczyka.

FOTO TEXT - H.P.
Akcja „Tęcza” uznana za rozpoczętą.

W środę 30 października w naszej szkole wystartowała nowa akcja o kryptonimie „Tęcza”. Polega ona na tym, że w danym dniu każdego miesiąca uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły zakładają ubrania w ustalonym kolorze. Jak widać na dołączonych zdjęciach wszyscy profesjonalnie ? podeszli do tematu. Tym razem dominującym kolorem był czerwony, ale już 29 listopada czekamy na falę zieleni!

FOTO TEXT - H.P.
Święto Szkoły w Kuźminie

W dniu 30 października 2013 roku uczennice klasy I LO o profilu wojskowym – Magda Łazuka i Sylwia Stach pod opieką Pani Doroty Mazurek brały udział w Święcie Szkoły w Kuźminie. Uczennice pełniły wartę honorową przy tablicy pamiątkowej Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów 30 Sudeckiego Pułku Piechoty oraz przy pomniku poległych żołnierzy na Cmentarzu Parafialnym.

FOTO TEXT - D.M.
Udział dyrekcji, nauczycieli i uczniów w uroczystościach 68 rocznicy napadu UPA na Birczę.

W dniu 27 października 2013 roku odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z lat 1945 – 1946, kiedy to mieszkańcy Birczy, miejscowi milicjanci oraz żołnierze IX Dywizji Piechoty odparli trzy ataki oddziałów nacjonalistów ukraińskich. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły wzięli licznie udział w tych obchodach. Delegacja szkoły na czele z Panią Dyrektor Czesławą Pankiewicz zapaliła znicze na grobach poległych żołnierzy spoczywających na miejscowym cmentarzu komunalnym oraz złożyła wiązankę kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym tamte wydarzenia. W uroczystościach asystowali (po wcześniejszych próbach prowadzonych pod okiem wychowawczyni Pani Anny Dudek) ubrani w mundury uczniowie klasy wojskowej oraz poczet sztandarowy, którego opiekunem jest Pan Grzegorz Piwowarczyk. Była to wyjątkowa lekcja historii, która w nostalgiczny sposób przywołała zmarłych już bohaterów, ale także grozę trudnych lat nienawiści polsko – ukraińskiej

FOTO TEXT - G.P.
95 rocznica utworzenia Garnizonu Przemyśl oraz święto 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich

25 października 2013 r. obchodzono 95 rocznicę utworzenia Garnizonu Przemyśl oraz święto 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. W ramach uroczystości jednostka wojskowa zorganizowała Dzień Otwarty Koszar, w którym udział wzięli uczniowie kl. I naszego liceum o profilu wojskowym. O godzinie 9 w Klubie 5 bsp młodzież uczestniczyła w konferencji popularnonaukowej na temat Garnizonu Przemyśl, którą otworzył ppłk Dariusz Czekaj. Odczyty wygłosili:

 • mgr Anna Nowak - „Wojsko Polskie w zbiorach Archiwum Państwowego w Przemyślu”,
 • dr Grzegorz Szopa - „Garnizon Wojska Polskiego w niepodległej Polsce”,
 • mjr SG dr Piotr Kozłowski – „Straż Graniczna w Przemyślu w okresie międzywojennym”,
 • mgr Józef Pinda – „Policja Państwowa w Przemyślu w latach 1918 - 1939”,
 • dr Andrzej Zapałowski – „Polskie oddziały partyzanckie na terenie powiatu przemyskiego w latach 1944-1945”.

Po wysłuchaniu referatów klasa wojskowa miała możliwość zapoznania się z podstawowym sprzętem i uzbrojeniem żołnierzy. Każdy mógł rozbroić karabin, obejrzeć z bliska moździerz lub wejść do czołgu. Następnie na boisku sportowym uczniowie mogli sprawdzić swoje możliwości fizyczne uczestnicząc w wielu grach i zabawach przygotowanych przez Placówkę Żandarmerii Wojskowej. Na koniec wszyscy zjedli tradycyjną wojskową grochówkę.


FOTO TEXT - A.D.
Podróżujemy z Klio 2

W ciepłe październikowe dni (24- 25) uczniowie klas piątych i szóstych, pod opieką Pani Doroty Mazurek, Honoraty Pinkowicz i Grzegorza Piwowarczyka odwiedzili Bochnię i Kraków. Po raz kolejny Klio zabrała uczestników wycieczki w miejsca związane z dziejami Polski. W Bochni zwiedzili najstarszą kopalnię. Po tajemniczych podziemnych komnatach i korytarzach oprowadzały interaktywne postacie, co szczególnie przypadło do gustu młodym odbiorcom. Następnego dnia stary Kraków odkrył przed uczniami z Birczy kilka tajemnic. Niezapomniane doświadczenie przeszłości na Wzgórzu Wawelskim, Kościele Mariackim, Collegium Maius, Podziemiach Rynku oraz w innych miejscach dawnej stolicy były wyjątkową i potrzebną lekcją historii. Jednak nie samą historią człowiek żyje, a kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich można kształtować również przez szacunek do przyrody i promowanie prozdrowotnego trybu życia. Z tego względu wycieczkowicze odwiedzili również krakowski ogród zoologiczny oraz aktywnie spędzili czas w aquaparku.

FOTO TEXT - G.P.
Spotkanie ze studentami Politechniki Rzeszowskiej

W dniu 23 października 2013 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klasy III LO ze studentami Politechniki Rzeszowskiej. Młodzież miała okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną politechniki. Studenci w prezentacji multimedialnej zaprezentowali uczniom podstawowe zagadnienia z wiedzy lotniczej. W trakcie pokazu zostały poruszone takie tematy jak: energia wiatru, historia lotnictwa oraz prawa fizyki rządzące aerodynamiką. Uczniowie dowiedzieli się również o zasadach sterowania paralotnią i samolotem, a także o możliwości pracy w lotnictwie.

FOTO A.M TEXT - A.S.
Dzień Edukacji Narodowej

W piątek 11 października 2013 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia okazji Dnia Edukacji Narodowej dla uczniów klas IV – VI i klas LO. Zaproszeni goście, wśród których byli: Przewodniczący Rady Gminy Pan Wojciech Bobowski, nauczyciele emeryci oraz grono pedagogiczne obejrzeli kabaretowy program artystyczny przygotowany przez klasę VI b pod kierunkiem Władysławy Grędy. Podkład muzyczny przygotował pan Grzegorz Kwaśnicki. Społeczność uczniowska słowami wiersza „Jakże nie pisać wierszy, jakże nie płonąć w podzięce za dar najpiękniejszy, za serce…” podziękowała swoim nauczycielom za wielką cierpliwość, wyrozumiałość i trud włożony w ich wychowanie. Wszystkim nauczycielom uczniowie życzyli dużo szczęścia i radości z wykonywanej pracy oraz sukcesów zawodowych i osobistych. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem tradycyjnego „Sto lat” .

FOTO A.M TEXT - WG
Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Święta Edukacji Narodowej w dniu 11 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia dla przedszkolaków i uczniów klas 0 – III. Uczniowie klasy III wierszem i piosenką podziękowali nauczycielom i pracownikom administracji za pracę oraz za trud i serce włożone w ich nauczanie i wychowanie. Na zakończenie akademii dzieci wręczyły nauczycielom kwiaty i okolicznościowe laurki.

FOTO ASz TEXT - ASz
Spotkanie Międzyszkolnej Sieci Współpracy nr 73 - Bircza

9 października 2013 roku w Zespole Szkół w Birczy odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu „Cyfrowa Szkoła” w szkołach wchodzących w skład Międzyszkolnej Sieci Współpracy nr 73. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele, koordynatorzy projektu i dyrektorzy ze szkół w Krośnie (SP nr 1 i SP nr 10), Golcowej, Huwnikach i Krościenku Wyżnym oraz pani Anna Kasperek, reprezentująca Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Spotkanie otworzyła pani Czesława Pankiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Birczy.
W pierwszej części spotkania dużo uwagi poświęcono kwestii przydatności i efektywności współpracy między szkołami i nauczycielami w ramach Sieci Współpracy, bazując na doświadczeniach Sieci 73. W opinii wszystkich zgromadzonych zakres i forma wymiany informacji i doświadczeń w ramach sieci warta jest kontynuowania po zakończeniu projektu.
Kolejna część spotkania przebiegła pod znakiem dyskusji wokół referatu „Cyfrowa Szkoła i domeny Windows w szkolnych pracowniach – razem czy osobno?” przedstawionego przez przedstawiciela gospodarzy spotkania, pana Macieja Szadkowskiego. Zaprezentowana przez niego koncepcja łączenia istniejących w szkołach rozwiązań z zakresu IT z rozwiązaniami mobilnymi, oferowanymi w ramach projektu „Cyfrowa Szkoła” oparta była zarówno o doświadczenia z wieloletniego wykorzystania domeny Windows w praktyce szkoły, jak i nowo zdobyte, dotyczące wykorzystania funkcjonalności domeny w połączeniu z grupami roboczymi zestawów „Cyfrowej Szkoły”.
Dyskusja, która wywiązała się po przedstawieniu referatu ujawniła skalę problemu w szkołach i stała się punktem wyjścia do wstępnych ustaleń, dotyczących możliwości współpracy w zakresie budowania spójnych struktur IT w szkołach. Zainteresowanie wzbudziła również przedstawiona przez gospodarzy spotkania koncepcja wykorzystania wirtualizacji w praktyce dydaktycznej – zaprezentowano wykorzystanie maszyny wirtualnej jako platformy do praktycznego nauczania elementów systemów operacyjnych, oraz jako narzędzia do „reaktywacji” starych, ale bardzo użytecznych aplikacji edukacyjnych.
Spotkanie w opinii wszystkich uczestników okazało się sukcesem, tak pod względem organizacyjnym, jak i merytorycznym. Mamy nadzieję, że stanie się ono początkiem efektywnej współpracy zainteresowanych szkół, już poza strukturami organizacyjnymi projektu „Cyfrowa Szkoła.

FOTO GP TEXT - MS
Pasowanie uczniów Szkoły Podstawowej

8 października 2013 roku w naszej szkole był bardzo ważnym dniem dla uczniów klas pierwszych. W tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Birczy. Akt ślubowania i pasowania poprzedził ciekawy program artystyczny „Jesteśmy uczniami” w wykonaniu pierwszoklasistów. Przy sztandarze Pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi uczniami oraz dbać o honor szkoły i godnie ją reprezentować. Dyrektor szkoły Pani Czesława Pankiewicz dokonała aktu pasowania na ucznia dotykając ramię każdego dziecka ołówkiem. Zgodnie z tradycją każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i słodki upominek. „Życzymy wszystkim Pierwszakom wielu sukcesów i radości ze wspólnego zdobywania wiedzy”


FOTO NoFoTo TEXT -
Zajęcia na poligonie

W dniu 8 października 2013 roku uczniowie klasy I LO o profilu wojskowym mieli pierwsze zajęcia praktyczne na poligonie batalionu czołgów w Żurawicy. Chłopcy przeszli chrzest bojowy z łopatką piechoty, którą mieli wykonać stanowiska strzeleckie do postawy leżąc. Wykonanie tego zadania w ciągu 45 minut – na piątkę, to dla niektórych rzecz nie do wykonania, ale nie patrząc na przeciwności losu nasi uczniowie dzielnie walczyli z ziemią ubitą gąsienicami czołgów wszelkimi sposobami. Wszyscy ukończyli to zadanie co najmniej na „silną czwórkę”. Instruktor pan plutonowy Sroka był wymagający, ale bardzo zaangażowany i przejęty, dla niego to też było nowe doświadczenie. Dziewczęta „dostały się” w ręce zwiadowców i po dwóch godzinach zajęć prowadzonych musztrą bojową już wiedziały, jak działa para zwiadowców na ubezpieczeniu marszu. Broń była prawdziwa, ciężka i zimna – adrenalina aż buzowała w skroniach. KONTAKT Z LEWEJ – padają komendy, pozycja, bezpiecznik i ognia. Po zajęciach padły komendy do sprawdzenia sprzętu, pożegnaliśmy się z instruktorami i zastanawialiśmy się, jakie zadania czekają nas następnym razem.


FOTO NoFoTo TEXT - RCh
„Sprzątanie świata”

Uczniowie klasy I LO o profilu wojskowym na zaproszenie Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata”. W dniu 25 września 2013 r. o godz. 9.00 licealiści wraz z wychowawcą spotkali się z przedstawicielami Parków Krajobrazowych przed wejściem na ścieżkę dydaktyczno – przyrodniczą „Krępak”. Młodzież dokładnie uporządkowała rezerwat. Zebrano 3 worki szkła i 2 worki plastików. Po skończonej pracy przedstawiciele Zespołu Parków oraz Nadleśnictwa Bircza przygotowali dla uczniów ognisko i poczęstunek. Odbył się też konkurs wiedzy ekologicznej – wszyscy otrzymali nagrody: koszulki, drewniane piórniki oraz breloczki. Przedstawiciel Nadleśnictwa przekazał dla Zespołu Szkół teczki, pocztówki, przewodniki po ścieżce „Krępak” oraz biodegradowalne długopisy. Serdecznie dziękujemy Zespołowi Parków Krajobrazowych w Przemyślu oraz Nadleśnictwu Bircza i liczymy na dalszą współpracę.


FOTO NoFoTo TEXT - AD
„Sprzątanie świata - Szkoła Podstawowa”

Sprzątanie świata 2013 odbyło się 20 września 2013 roku. Wzięło w nim udział 122 uczniów i 10 nauczycieli. Uprzątnięto łącznie 36,5 ha parków, cmentarzy, lasów i okolic szkoły oraz 10,5 km poboczy dróg i brzegów rzeki oraz ścieżek edukacyjnych. Zlikwidowano 2 małe wysypiska śmieci. Zebrano i posegregowano w sumie 776,5 kg śmieci. Pogoda dopisała, po 3 godzinach pracy wszyscy bezpiecznie wrócili do szkoły.


FOTO AZ TEXT - AZ
Uroczystości patriotyczne w Borownicy

8 września odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji 74 rocznicy walk o Borownicę między polskimi i niemieckimi siłami zbrojnymi w czasie kampanii wrześniowej. Jak co roku, wzięli w nich udział przedstawiciele naszej szkoły na czele z Panią dyrektor Czesławą Pankiewicz. Uczniowie wystawili Poczet Sztandarowy i wraz z nauczycielami złożyli znicze m.in na grobie poległego we wrześniu 1939 r. dowódcy 17 pp płk. dypl. Beniamina Kotarby. Początek roku szkolnego jest czasem przypominania bohaterskich walk sprzed 74 lat, które miały miejsce nie tylko w Borownicy, ale praktycznie na obszarze całej gminy Bircza, o czym uczniowie mogli dowiedzieć się na lekcjach historii.


FOTO NoFoTo TEXT - GP
Rozpoczęcie roku szkolnego

Witaj szkoło! W dniu drugiego września 2013 roku, po dwóch miesiącach wspaniałych wakacji, pełni chęci i zapału do pracy, uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po raz pierwszy uroczystość ta odbyła się w niedawno oddanej do użytku hali sportowej. Początek roku był szczególny również z tego względu, że w naszej szkole powstała klasa liceum ogólnokształcącego o profilu wojskowym. Nowy profil szkoły ponadgimnazjalnej jest szansą dla młodzieży do zdobycia wykształcenia, które realnie może im zapewnić w przyszłości pracę w służbach mundurowych. Zaplecze sportowe, uwarunkowania przyrodnicze oraz współpraca z 5 Batalionem Strzelców Podhalańskich w Przemyślu gwarantuje licealistom wysoki poziom kształcenia w wybranej przez nich specjalności. W uroczystości udział wzięli: Pan Józef Żydownik – Wójt Gminy Bircza, - porucznik Kamil Kiełbowicz, plutonowy Jarosław Ścibor, szeregowy Jacek Makuszak - przedstawiciele 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, Panowie –Jan Jarząbek i Marian Hop kierownicy PKS –u w Przemyślu, Pani Agata Lalik – przewodnicząca Rady Rodziców, rodzice, pracownicy szkoły, nauczyciele i uczniowie. Akademię na rozpoczęcie roku przygotowali uczniowie kl. V a, którzy odnieśli się nie tylko do wakacyjnych wspomnień, ale i do przypadającej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Słowem i piosenką podkreślili swój patriotyzm, wspominali uczniów, którzy 74 lata temu nie mogli cieszyć się z pierwszego dzwonka w szkole i oddali cześć Tym, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny.


FOTO NoFoTo TEXT - GP/DM
Porozumienie o współpracy

Pełny tekst porozumienia o współpracy Jednostki Wojskowej 3928 w Przemyślu z Zespołem Szkół w Birczy - zobacz...


FOTO NoFoTo TEXT - TEAM